Wydanie nr 185/2022, Poniedziałek 4.07.2022
imieniny: pokaż (15 imion)Elżbieta, Aurelian, Aggeusz, Alfred, Teodor, Józef, Odon, Odo, Malwina, Wielisław, Innocenty, Julian, Berta, Ozeasz, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

24 osoby z naszego powiatu objęte nadzorem epidemiologicznym w związku z koronawirusem.

24 osoby z naszego powiatu objęte nadzorem epidemiologicznym w związku z koronawirusem. fot. TvMalbork.pl
W przeciągu zaledwie kilku dni koronawirus 2019 – nCoV z Wuhan stał się prawdziwym postrachem mieszkańców całego globu. W pierwszym tygodniu ogólnoświatowego obiegu informacji o nim zmarło ponad 50 osób, a 2000 uległo zakażeniu. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia przekazała informację, że do 9 lutego br. zmarło już 908 osób, a łączna liczba zainfekowanych w Chinach przekroczyła 12 tys. W Polsce aktywnym monitoringiem objętych jest ponad 500 osób. Czy koronawirus dotarł również do nas?
W tej sprawie zwróciliśmy się do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Malborku. Z informacji, jakie otrzymaliśmy od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego wynika, że na dzień dzisiejszy, tj. 11 lutego br. w powiecie malborskim i sztumskim nadzorem epidemiologicznym objęto 24 osoby, w tym 4 osoby, które wróciły z Chin. Inspektor zapewnia, że osoby te nie wykazują objawów chorobowych.

Byłeś ostatnio w Chinach? Zgłoś to koniecznie!

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Malborku informuje również, że „w ramach swoich działań i kompetencji wynikających z ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej ( Dz. U. 2019 r. poz. 59) obejmuje nadzorem epidemiologicznym podróżnych powracających z Chin na podstawie Kart Lokalizacji Pasażera”. Wypełniają ją wszyscy podróżni, jeżeli na pokładzie samolotu znajdowała się przynajmniej jedna osoba, która w ostatnich 14 dniach przebywała w Chinach. Nie ma znaczenia, czy wystąpiły u tej osoby objawy zachorowania czy też nie wystąpiły.

 

Nadzór epidemiologiczny nad osobami, które były w Chinach w ciągu ostatnich 14 dni obejmuje codzienny monitoring (zalecenia pomiaru temperatury, unikanie spotkań towarzyskich, zaniechanie podróży). Współpasażerowie, którzy nie byli w Chinach, a w samolocie zetknęli się
z osobą powracającą z tamtego regionu świata są informowani, że jeżeli w ciągu 14 dni od podróży zaobserwują u siebie niepokojące objawy zdrowotne (temperatura ciała powyżej 38
ºC, kaszel, duszność) powinni niezwłocznie telefonicznie skontaktować się z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Malborku lub z Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku” - informuje malborski sanepid.

 

 

Liczba zakażonych ciągle rośnie.

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Malborku informuje również o tym, że „Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia obywateli UE/EOG zamieszkujących lub odwiedzających prowincję Hubei w Chinach. Prawdopodobieństwo zakażenia obywateli UE/EOG w innych prowincjach chińskich i innych miejscach, w których zgłoszono przypadki jest umiarkowane i będzie rosnąć. Przewozem osób z podejrzeniem zachorowania spowodowanym koronawirusem 2019-nCoV zajmują się zespoły ratownictwa medycznego, które otrzymały wyraźne informacje i instrukcje dotyczące przewozu takich osób. Transport odbywa się do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku”.

 

Czytajmy bieżące komunikaty.

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego i WSSE w Gdańsku oraz profilu społecznościowym PSSE w Malborku dostępne są aktualne komunikaty dotyczące dynamicznie rozwijającej się sytuacji związanej z koronawirusem 2019-nCoV.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
roman
roman 12.02.2020, 09:09
to jest bardzo dobry szpital , -]
opieka medyczna super
lekarze i pielęgniarki z powołania
Mieszkaniec
Mieszkaniec 12.02.2020, 08:09
Posłowie PIS bardzo lubili podróżować do Chin. Czy mały Tadzik też tam był ?
Tak to ja
Tak to ja 11.02.2020, 21:07
W Malborku??? Boże , w Malborku. Jtm to wymyślił, tam tego nie opanują, gdyby nawet okazałoby się, że Ci ludzie chorują. Tam od dawna ludzie umierają, bo opieka straszna.