Wydanie nr 342/2023, Piątek 8.12.2023
imieniny: pokaż (4 imiona)Maria, Narcyza, Apollo, Boguwola
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gmina Nowy Staw: "Bezpieczne Żuławy" - kończy się rozliczenie projektu.

Gmina Nowy Staw: "Bezpieczne Żuławy" - kończy się rozliczenie projektu. fot. redakcja
Kończy się rozliczenie wartego pół miliona złotych projektu unijnego, w ramach którego samorząd Nowego Stawu zakupił nowoczesny sprzęt służący do ratowania osób i mienia na wypadek wystąpienia klęski żywiołowej. Ze sprzętu korzystają strażacy z gminnych OSP, ale efekty zrealizowanego przedsięwzięcia służą też na co dzień mieszkańcom korzystającym z mobilnych kanałów informacyjnych.

Projekt pn. „Bezpieczne Żuławy - podniesienie poziomu bezpieczeństwa powodziowego Żuław poprzez rozbudowę systemu alarmowania i powiadamiania oraz dostawę specjalistycznego wyposażenia ratowniczego” jest partnerskim przedsięwzięciem siedmiu żuławskich gmin oraz powiatu gdańskiego, a jego głównym celem jest wzmocnienie odporności Żuław na zagrożenia naturalne, przede wszystkim susze i powodzie.

Wartość całego projektu to 3 723 008,21 zł, a udział gminy Nowy Staw w budżecie wynosi 518 185,77 zł Dofinansowanie unijne stanowi 410 573,19 zł.

- Projekt jest na etapie rozliczenia i wkrótce będziemy mogli się pochwalić, że został poprawnie zrealizowany - mówi Anna Uzdowska, p.o. kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie. - Dzięki pozyskanym środkom został zakupiony nie tylko bardzo potrzebny sprzęt ratunkowy, ale zainstalowaliśmy na terenie gminy nowoczesny system cyfrowych syren wraz ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem do zdalnego sterowania z punktu dyspozytorskiego oraz system alarmowania mieszkańców poprzez SMS czy e-mail.

Gmina Nowy Staw zakupiła czternaście sztuk sprzętu służącego do ratowania osób i mienia, w tym dwie motopompy pożarnicze, przewoźną motopompę powodziową, osiem zapór przeciwpowodziowych i agregat prądotwórczy.

Na terenie gminy zainstalowano dziewięć syren, które za pomocą sygnałów dźwiękowych będą ostrzegać mieszkańców o ewentualnym niebezpieczeństwie. Syreny alarmowe zostały zainstalowane w Nowym Stawie, a także w Lipince, Myszewie, Świerkach, Martągu, Lubstowie Tralewie, Brzózkach i Kąciku. Sygnał dźwiękowy każdej z nich ma zasięg kilku kilometrów.

Gmina Nowy Staw przystąpiła też do systemu informacji lokalnej SISMS. Aby dołączyć do niego, trzeba odwiedzić stronę internetową www.sisms.pl lub portal Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie www.nowystaw.pl, gdzie znajduje się baner: „Zamów powiadomienia z urzędu”. System pozwala na komunikację trzema kanałami: SMS-em, e-mailem lub przez aplikację „Blisko”, którą należy zainstalować na swoim smartfonie. Aplikacja „Blisko” jest dostępna na urządzenia z systemem operacyjnym iOS, Android czy Windows Phone.

Projekt „Bezpieczne Żuławy - podniesienie poziomu bezpieczeństwa powodziowego Żuław poprzez rozbudowę systemu alarmowania i powiadamiania oraz dostawę specjalistycznego wyposażenia ratowniczego” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020, Osi Priorytetowej 11 Środowisko, Działania 11.01 Ograniczanie zagrożeń naturalnych. 

Informacja Prasowa Urzędu Miejskiego w Nowym Stawie

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.