Wydanie nr 265/2021, Środa 22.09.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Daria, Maurycy, Tomasz, Ignacy, Joachim, Prosimir, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wkrótce dowiemy się, kto zajmie się usuwaniem obiektów ferromagnetycznych z Zalewu Wiślanego.

  • Wydanie nr 265/2021
  • 5 sierpnia 2019, 10:02
  • Redakcja
  • Wiadomości
  • 1 komentarz
Już 19 sierpnia br. dowiemy się, która firma zajmie się usuwaniem obiektów ferromagnetycznych z Zalewu Wiślanego. Tego dnia w Urzędzie Morskim w Gdyni zostaną otwarte koperty z ofertami.

W najbliższym czasie na obszarze planowanej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską zacznie się usuwanie obiektów ferromagnetycznych, także tych pozostałych z II Wojny Światowej. W chwili obecnej toczy się postępowanie przetargowe, którego oferty otwarte zostaną 19 sierpnia br.

Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni wskazuje, że głównym celem zamówienia ogłoszonego przez UM jest „usunięcie obiektów ferromagnetycznych dla umożliwienia bezpiecznego wykonania planowanych robót na obszarze objętym projektem”. Dotyczy to obszaru Zalewu Wiślanego w granicach Sztucznej Wyspy i toru wodnego, obszaru Zatoki Gdańskiej w granicach portu osłonowego, ale także obszaru rzeki Elbląg.

Dwuetapowe zamówienie.

Urząd Morski ogłosił przetarg, w wyniku którego wyłoni firmę, która odsłoni, sprawdzi, wydobędzie, przetransportuje oraz zutylizuje wszystkie niebezpieczne materiały wojskowego pochodzenia, a także przedmioty wybuchowe znalezione w ramach prowadzonych prac związanych z usuwaniem obiektów ferromagnetycznych.

Zamówienie podzielono na dwie części. Pierwsza z nich dotyczyć będzie oczyszczenia dna akwenu na obszarze Zalewu Wiślanego w granicach Sztucznej Wyspy oraz na obszarze Zatoki Gdańskiej w granicach portu osłonowego. Urząd Morski w Gdyni przewiduje, że termin wykonania zamówienia potrwa do 172 dni kalendarzowych, liczonych od dnia zawarcia umowy.

W drugiej części oczyszczane będzie dno akwenu na obszarze Zalewu Wiślanego w granicach Toru Wodnego oraz na obszarze rzeki Elbląg. Czas realizacji tego etapu zamówienia potrwa do 140 dni kalendarzowych, liczonych od dnia zawarcia umowy.

Zalew Wiślany pełen „wybuchowych niespodzianek”.

Jak wskazuje Magdalena Kierzkowska z gdyńskiego Urzędu Morskiego, zarówno sposób, jak i miejsce rozminowywania min i bomb będą uzależnione od metodyki wykonania oraz procedur przyjętych przez wykonawcę wybranego w ramach tego przetargu.

Obejmuje to m.in. postępowanie z przedmiotami wybuchowymi o wadze powyżej 50 kg, ewentualną współpracę z wojskiem, policją, opis postępowania w przypadku sytuacji kryzysowych, opis sposobu magazynowania (ze szczególnym uwzględnieniem tematu tymczasowego magazynu materiałów wybuchowych znalezionych w czasie oczyszczania akwenu o wadze do 50 kg) i transportowania materiałów niebezpiecznych oraz ich utylizacji” - tłumaczy szczegółowo rzecznik prasowy UM w Gdyni.

W miarę możliwości będziemy starali się na bieżąco informować państwa o postępach prac związanych z usuwaniem obiektów ferromagnetycznych na wskazanych wyżej obszarach.

Redakcja
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Czytelnik
Czytelnik 05.08.2019, 10:26
"Zdajemy sobie sprawę, że temat przekopu Mierzei Wiślanej wielu z was traktuje, jak zeszłoroczny śnieg. Sprawę mało istotną w ich życiu. Liczymy się z tym, jednak wśród odbiorców naszej telewizji są także osoby, które lubią być na bieżąco z informacjami z naszego regionu i okolic. Wybór zostawiamy dla was – czytacie dalej albo nie."

Cóż za idiotyczny wstęp.