Wydanie nr 269/2022, Poniedziałek 26.09.2022
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Komisja Skarg uznała wszystkie wnioski naszej redakcji. W poniedziałek decyzję podejmą Radni.

Nasza redakcja od marca domaga się pełnego dostępu do materiałów audiowizualnych z obrad Rady Miasta Malborka. Urząd uniemożliwia oglądanie posiedzeń na innych stronach, w dodatku przez długi czas nie publikował nagrań na stronie BIP oraz oficjalnej witrynie miasta. Komisja skarg po wysłuchaniu stron, w całości uznała nasze roszczenia.

Streaming z posiedzeń organów uchwałodawczych ma być w pełni dostępny. Każda redakcja realizując zadania rozpowszechniania informacji publicznej ma prawo do pobierania i udostępniania tych materiałów, celem dotarcia do jak najszerszego grona mieszkańców.

 

Prasa, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności wypowiedzi i urzeczywistnia prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej.” - czytamy w art. 1 ustawy o prawach autorskich.

 

Niestety Urząd Miasta Malborka blokuje relacje na żywo. Oznacza to w praktyce, że sesje „live”możemy oglądać wyłącznie na kanale „Sesje Malbork”.

W związku z ograniczeniami nasza redakcja pobrała VI sesję Rady Miasta i udostępniła na stronie. W konsekwencji urzędnicy zgłosili do YouTube roszczenia związane z prawami autorskimi, a zarządca zablokował materiał.

 

Przedmiotem prawa autorskiego nie są: akty normatywne lub ich urzędowe projekty, urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole” - czytamy w ustawie o prawach autorskich.

 

W związku z powyższym poprosiliśmy Urząd o zaniechanie powziętych czynności – niestety bezskutecznie, dlatego złożyliśmy skargę na działania burmistrza.

 

Komisja wysłuchała stron sporu i przyznała rację naszej redakcji.

Komisja Skarg Wniosków i Petycji nie miała żadnych wątpliwości, że urzędnicy popełnili błąd i poparła wszystkie żądania naszej redakcji. W projekcie uchwały czytamy:

1. Skarga na Burmistrza Miasta Malborka jest zasadna w zakresie obowiązku zamieszczania wszystkich zapisów audiowizualnych z obrad sesji Rady Miasta Malborka na stronie BIP oraz Urzędu Miasta Malborka.

2. Skarga Na Burmistrza Miasta Malborka jest zasadna w zakresie zaniechania wymagania przez Urząd składania wniosków o wykorzystanie i udostępnianie informacji publicznej od redakcji oraz obywateli.
3. Skarga Na Burmistrza Miasta Malborka jest zasadna w zakresie bezpodstawności zgłoszenia przez Urząd Miasta Malborka naruszenia praw autorskich do serwisu YouTube przez Redakcje Tv Malbork.
4. Skarga Na Burmistrza Miasta Malborka jest zasadna w zakresie umożliwienia bezpośredniego streamingu podczas trwania obrad Rady Miasta Malborka.


Projekt uchwały w tej sprawie zostanie przedstawiony na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta Malborka w dniu 17 czerwca. Radni w głosowaniu zdecydują, czy podzielają zdanie komisji.

 

Robert Bychowski
Przejdź do komentarzy

Załączone pliki do pobrania (1)

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.