Wydanie nr 261/2021, Sobota 18.09.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit, Stefania, Zachary, Ryszarda, Tytus, Baltazar, Sobierad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Muzeum Miasta Malborka poszukuje rówieśników Niepodległej

Muzeum Miasta Malborka poszukuje rówieśników Niepodległej fot. 82-200.pl
Muzeum Miasta Malborka wraz z Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość" z Wrocławia poszukuje osób urodzonych w roku 1923 i wcześniej, by podzieliły się one historiami swojego życia.

Chcielibyśmy wysłuchać opowieści, które mogą stać się prawdziwym źródłem wiedzy o naszej wspólnej przeszłości. Relacje naszych rozmówców zostaną nagrane i zabezpieczone w taki sposób, by nie uległy zapomnieniu. Interesuje nas każda opowieść o życiu, o ważnych wydarzeniach historycznych, o codzienności w czasach, które już minęły, a których nam nie było dane doświadczyć. - informuje Muzeum Miasta Malborka

Pracownicy zachęcają również do dzielenia się osobistymi pamiątkami, zdjęciami, dokumentami, które może jako kawałki papieru nie mają wartości materialnej, ale jako źródła historyczne mogą stać się nieocenionym materiałem archiwalnym. Wszystkie takie pamiątki trafią do archiwum, posłużą do przygotowania historycznych wystaw i projektów edukacyjnych dla młodzieży. 

Jak wygląda nagranie relacji historii mówionej?

Jest to spotkanie świadka historii z muzealnym reporterem, który jest specjalnie przygotowany do prowadzenia takich rozmów. Rozmowa przebiega w naturalnym dla rozmówcy środowisku, zazwyczaj w domu, tak by mógł on się czuć swobodnie. Cały przebieg spotkania jest rejestrowany za pomocą kamery i dyktafonu. Rozmówca nie jest ponaglany ani pospieszany, opowiada w swoim własnym tempie. Opowiada on wyłącznie o swoim życiu, o wydarzeniach historycznych, których był świadkiem, o swoim postrzeganiu minionej rzeczywistości. Oczywiście podczas nagrania naszemu rozmówcy może towarzyszyć ktoś z rodziny lub osoba, w której towarzystwie rozmówca czuje się swobodnie i bezpiecznie. Jednorazowe spotkanie z rozmówcą trwa około 1,5 do 2 godzin, ale czasem takie spotkanie może być rozłożone np. na dwa nagrania, jeśli rozmówca będzie potrzebował więcej czasu.

Mając na uwadze wiek naszych świadków historii podchodzimy do realizacji nagrania bardzo elastycznie. 

Pracownicy Muzeum Miasta Malborka zwracają się z ogromną prośbą, szczególnie do rodzin stulatków, o rozmowę i opowiedzenie im o ich działaniu.

Im więcej osób uda się przekonać do rozmowy, tym więcej wspomnień uda nam się ocalić. Wspomnień niezwykle ważnych, takich, których nigdy nie da się odszukać w żadnym innym archiwum. Pamiętajmy, że to ludzie tworzą historię i że to świadectwa uczestników wydarzeń historycznych są o wiele cenniejszym materiałem, niż zapisana na podstawie przypuszczeń i szczątkowej wiedzy opowieść. 

Muzeum Miasta Malborka podpisało umowę partnerską z solidnym, doświadczonym partnerem, który wspiera pracowników nie tylko wiedzą teoretyczną, ale również praktyczną, choćby w postaci zrealizowanego w ubiegłym tygodniu szkolenia i warsztatów. Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" od samego początku istnienia, tj. od 2007 roku realizuje program Świadkowie Historii. 

Jeśli chcecie państwo zgłosić do udziału w projekcie osobę ze swojej rodziny lub najbliższego otoczenia, prosimy o kontakt: edukacja@muzeum.malbork.pl tel. 884-994-005

Info i foto: 82-200.pl

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Pozostałe


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.