Wydanie nr 135/2021, Sobota 15.05.2021
imieniny: pokaż (14 imiona)Strzeżysław, Robert, Cecyliusz, Atanazy, Zofia, Dionizja, Czcibora, Nadzieja, Izydor, Jan, Kasjusz, Florencjusz, Florenty, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czy Polacy nadal chcą zmieniać czas?

  • Wydanie nr 135/2021
  • 13 marca 2019, 10:52
  • Redakcja
  • Wiadomości
  • 2 komentarze
Czy Polacy nadal chcą zmieniać czas? fot. pixabay
Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to już w połowie tego roku dowiemy się, czy w Polsce na stałe będzie obowiązywał czas letni lub zimowy, czy też wszystko pozostanie bez zmian.

Z sondażu zleconego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że większość przebadanych mieszkańców naszego kraju zdecydowanie wskazuje odejście od zmiany czasu. Pierwsze badanie opinii publicznej przeprowadzono w roku 2018 po zmianie czasu letniego na zimowy. Jak informuje tvn24bis.pl następne będzie wykonane już wkrótce, po zmianie czasu zimowego na letni. Niestety, nie są znane wyniki sondażu. Prawdopodobnie mogą być zaprezentowane 28 marca br. podczas konferencji „Zmiany czasu”.

Krótka historia zmiany czasu w Polsce.

W Europie od roku 1996 wszyscy przestawiają zegarki o godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca oraz o godzinę do tyłu w ostatnią niedzielę października. W naszym kraju po raz pierwszy przesunięto wskazówki zegarów do przodu o godzinę 6 kwietnia 1917 r. Odwołanie letniego czasu nastąpiło 17 września tamtego roku. Polacy jeszcze w w latach 1918, 1919 i 1922 zmieniali czas, a potem nastąpiła dość długotrwała przerwa.

Na nowo w Polsce wprowadzono zmianę czasu w okresie międzywojennym, potem w latach 1946-49 i 1957-64. Dopiero od roku 1977 zmiana czasu obowiązuje nieprzerwanie do dzisiaj.

Co niesie za sobą brak zmiany czasu?

Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego już od wielu lat próbują przeforsować ustawę dotyczącą zniesienia podziału na czas letni i zimowy w Polsce. Na stronie PSL czytamy, że „przestawianie zegarków dwa razy do roku ma negatywny wpływ na zdrowie, na samopoczucie, występuje więcej incydentów sercowo – naczyniowych, częstsza skłonność do depresji, występują zaburzenia snu i czuwania”.

Oczywistym jest, że każda zmiana pociąga za sobą kolejne. Wiadomo, że każdy wybór wykazuje zarówno pozytywne, jak i negatywne strony, ale jesteśmy zgodni co do tego, że z czasem jesteśmy w stanie się do nich przyzwyczaić.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przekonuje, że większe koszty państwo ponosi w momencie corocznego cofania zegarków lub przestawiania ich do przodu. Wskazuje, że mimo prawdopodobnej wymiany wielu urządzeń, w których zmiana czasu „zaprogramowana” w nich jest na stałe, bardziej się to opłaci, mimo jednorazowo wygenerowanych wydatków.

Zmiana czasu na dywaniku Komisji Europejskiej.

W sierpniu 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła ankietę, z której wynika, że aż 84 % badanych zdecydowanie jest za likwidacją zmiany czasu na terenie Wspólnoty. Zniesienie podziału czasu na letni i zimowy jest obecnie przedmiotem dyskusji na forum Unii Europejskiej. Na finalną wersję projektu dyrektywy należy niestety jeszcze poczekać.

W tym miejscu należałoby wspomnieć, że blisko 70 krajów na świecie stosuje rozróżnienie na czas letni i zimowy. W Europie nie obowiązuje on w Białorusi i Islandii. W roku 2014 zrezygnowała z tego podziału nawet Rosja.

A wy co sądzicie o zniesieniu podziału na czas letni i zimowy? A może wszystko powinno pozostać po staremu? Czekamy na wasze komentarze.

Przypominamy, że wskazówki zegarków będziemy przesuwać o godzinę do przodu – z 2.00 na 3.00 już niedługo, 31 marca br.

 

 

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
rybałt
rybałt 13.03.2019, 14:12
Zostawić na stałe czas letni!
Jokko
Jokko 13.03.2019, 13:17
Gdyby został letni na stałe to jestem za. Gdyby zimowy - wolę się męczyć 2 razy w roku z przestawianiem.