Wydanie nr 37/2023, Poniedziałek 6.02.2023
imieniny: pokaż (6 imion)Dorota, Leon, Paweł, Leona, Amanda, Zdziewit
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Rodzinna tradycja wojskowej przygody. Przysięga „terytorialsów” w Malborku.

  • Wydanie nr 37/2023
  • 25 lutego 2019, 14:59
  • Redakcja
  • Wiadomości
"Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, stać na straży konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg".

Na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku w niedzielne przedpołudnie słowa roty przysięgi wojskowej wygłosili żołnierze 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej – 20 kobiet i 68 mężczyzn. To zwieńczenie 16 – dniowego szkolenia zakończonego pętlą taktyczną jest w rzeczywistości dopiero początkiem wojskowej drogi rekrutów wcielonych w szeregi WOT. Przed nimi 3 – letnie szkolenie w trybie weekendowym, po którym będą gotowi stawić czoła niejednemu trudnemu zadaniu w obronie ojczyzny.

„Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

W skład 7 PBOT, która powstała przed rokiem w ramach trzeciego etapu formowania Wojsk Obrony Terytorialnej, wchodzi sformowany 71 Batalion Piechoty Lekkiej w Malborku. Swoim zasięgiem obejmuje 16 powiatów.

Do głównych zadań „terytorialsów” należy obrona oraz wspieranie lokalnych społeczności. W czasie trwania pokoju te zadania realizowane będą np. w formie zwalczania oraz przeciwdziałania skutków klęsk żywiołowych, a także prowadzenia działań ratowniczych w kryzysowych sytuacjach w określonym rejonie działania.

W wojennych warunkach 7 Brygada będzie stanowiła wsparcie dla wojsk operacyjnych.

Uczniowie szkół średnich wśród grona 7 PBOT.

W ramach programu „Ferie z WOT” szkolenie przeszła spora grupa uczniów szkół średnich, którzy spróbowali swoich sił z różnych powodów. Dla jednych była to chęć przeżycia niezwykłej przygody, dla innych rodzinna tradycja czy też szacunek dla państwa i symboli narodowych. Łączy ich jedno – Ojczyzna.

  • „Przysięga wojskowa to jest zobowiązanie do końca życia. To nie jest przyrzeczenie, że pójdziecie z kimś do kina czy kupicie sobie książkę. Żołnierzem jest się do końca życia i będziecie bronić naszej Ojczyzny, waszych rodzin, bo będziecie działać na terenie naszej odpowiedzialności, czyli w naszym województwie” - powiedział podczas przemówienia kmdr Tomasz Laskowski, dowódca 7 PBOT.

Wszystkim nowo powołanym żołnierzom życzymy wielu sukcesów i odpowiedzialnej służby ojczyźnie.

Redakcja
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.