AKTUALIZACJA, 19 STYCZNIA, GODZ. 00.05
Bazylika Mariacka została zamknięta. Gdańszczanie i gdańszczanki pożegnali się ze swoim Prezydentem.
Od godziny 6.00 zostanie wyłączony z ruchu kołowego obszar Głównego Miasta ograniczony ulicami Podwale Staromiejskie i Podwale Przedmiejskie. Zakaz dotyczył będzie także możliwości wjazdu z Targu Drzewnego na ul. Szeroką, Św. Ducha, Targ Węglowy oraz na ul. Bogusławskiego z ul. Okopowej. Ulice Szeroka, Złotników, Grobla I i Świętego Ducha stanowić będą tzw. drogę życia czyli głowną trasę dojazdową i ewakuacyjną. Dlatego też na ulicach tych obowiązywać będzie bezwzględny zakaz zatrzymywania się. W rejonie wymienionych wyżej ulic wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu pieszym. Wejście w ten obszar będzie możliwe dla mieszkańców i osób posiadających stosowne akredytacje.
Bazylika Mariacka zostanie otwarta o godz. 10.00
Msza rozpoczyna się o godzinie 12.00.
Od godz. 12.00 przez około minutę włączone będą syreny alarmowe.
Informujemy, że w sobotę na terenie Głównego Miasta obowiązuje całkowity zakaz używania dronów. Agencja Żeglugi zamknęła przestrzeń powietrzą nad Głównym Miastem do wysokości 550 m.
W piątek tłumy odprowadziły prezydenta Adamowicza do Bazyliki Mariackiej. Tłumnie będzie także w sobotę podczas uroczystości pogrzebowych
Osiem telebimów plus ERGO ARENA
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Bazylice Mariackiej, dla wszystkich gdańszczan, którzy nie dostaną się do kościoła, a chcieliby wspólnie uczestniczyć w ceremonii, będzie przeprowadzona transmisja z uroczystości. Nabożeństwo pogrzebowe będzie transmitowane na specjalnych ekranach ustawianych w kilku miejscach na terenie Głównego Miasta.
- Ekrany zainstalowane będą na:
- Długiej i Długim Targu (łącznie 5 ekranów)
- Targu Węglowym
- Placu Świętopełka
- Wyspie Ołowianka
Dodatkowo będzie możliwość uczestniczenia w ceremonii za pośrednictwem transmisji wyświetlanej na ekranach zainstalowanych w ERGO ARENIE. Hala zostanie otwarta o godz. 10.00, wejście przez bramę A1.
W sobotę, 19 stycznia, od godz. 6.00 zostanie wyłączony z ruchu kołowego obszar Głównego Miasta ograniczony ulicami Podwale Staromiejskie i Podwale Przedmiejskie. Wprowadzono darmową komunikację miejską na liniach tramwajowych i autobusowych organizowanych przez ZTM Gdańsk oraz linię autobusową 101 z Gdyni do Gdańska.
Od godziny 6.00 zostanie wyłączony z ruchu kołowego obszar Głównego Miasta ograniczony ulicami Podwale Staromiejskie i Podwale Przedmiejskie. Zakaz dotyczył będzie także możliwości wjazdu z Targu Drzewnego na ul. Szeroką, Św. Ducha, Targ Węglowy oraz na ul. Bogusławskiego z ul. Okopowej. Ulice Szeroka, Złotników, Grobla I i Świętego Ducha stanowić będą tzw. drogę życia stanowiącą główną trasę dojazdową i ewakuacyjną. Dlatego też na ulicach tych obowiązywać będzie bezwzględny zakaz zatrzymywania się. W rejonie wymienionych wyżej ulic wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu pieszym. Wejście w ten obszar będzie możliwe dla mieszkańców i osób posiadających stosowne akredytacje.
Od 7.00 rano nie będzie możliwe wejście do Bazyliki, a dopiero mniej więcej od godz. 10.00 Bazylika Mariacka zostanie otwarta.
Msza rozpoczyna się o godzinie 12.00.
Na terenie Śródmieścia zostaną wyznaczone 4 miejsca oglądalności, w których na telebimach będzie emitowana ceremonia pogrzebowa. Będą one w miejscach:
- Ulica Długa i Długi Targ. Dojście będzie możliwe ze wszystkich kierunków z wyłączeniem: Bramy Zielonej (Most Zielony), ul. Powroźniczej i ul. Pocztowej;
- Targ Węglowy: Bez ograniczeń w zakresie dojścia;
- Park Świętopełka: Bez ograniczeń w zakresie dojścia;
- Ołowianka: Bez ograniczeń w zakresie dojścia.
Organizacja ruchu:
- Ulica św. Ducha, Grobla I, Szeroka - zostały wyznaczone jako droga życia i przejazd dla karetek, więc będą na nich wydzielone ciągi piesze, tylko którymi będzie można się poruszać.
- Dojście do ulic Długa i Długi Targ będzie od ulicy Piwnej, Garbary, Ławniczej i Powroźniczej.
- Nie będzie możliwości wejścia od strony Zielonej Bramy – będzie to droga wyjścia dla osób opuszczających ul. Długą i Długi Targ.
Brak możliwości wnoszenia zniczy do stref.
Na terenie stref będą również ustawione przenośne toalety.
Bezpłatne przejazdy środkami gminnego transportu zbiorowego. Zasada ta obowiązuje w dniach od piątku 18.01.2019 godz. 00:00 do soboty, 19.01.2019 godz. 23:59.
Spodziewany jest bardzo duży ruch drogowy na obszarze całego miasta, w szczególności Śródmieścia. Prosimy nie odkładać dojazdu na uroczystości pogrzebowe na ostatnią chwilę, tylko zaplanować podróż nawet na godziny poranne.
Zmiany w funkcjonowaniu poszczególnych linii:
- Linia 100: nie funkcjonuje przez cały dzień.
Wszystkie pozostałe linie autobusowe i tramwajowe funkcjonują wg stałych sobotnich rozkładów jazdy z zasileniami na wybranych liniach. W godzinach 08:00-18:00 zwiększona zostanie częstotliwość funkcjonowania linii tramwajowych 8, 9, 12 i autobusowych 154, 167 i 210. Uruchomiona zostanie linia tramwajowa 7:
- linie 7, 8, 9, 12: co 10 minut
- linia 154: co 7,5 minut
- linia 167: co 15 minut
- linia 210: co 20 minut.
W przypadku dużej frekwencji, zostaną uruchomione dodatkowe kursy na innych liniach tramwajowych i autobusowych – w zależności od potrzeb.
Przypominamy, że dojazd do Śródmieścia jest możliwy również pociągami SKM, która w tym dniu będzie funkcjonować wg sobotniego rozkładu jazdy, tj. co 10 minut.
W piątek w godzinach popołudniowych i w sobotę ZKM Gdynia również uruchamia własną linię autobusową 101 na trasie z dworca kolejowego Gdynia przez Oliwę –Wrzeszcz do Śródmieścia SKM w Gdańsku. Linia jest również bezpłatna.
Rozkład jazdy dostępny na stronie www.zkmgdynia.pl i www.ztm.gda.pl
Uwaga. Darmowa komunikacja dotyczy wyłącznie linii tramwajowych i autobusowych organizowanych przez ZTM Gdańsk oraz linii autobusowej 101 z Gdyni z Dworca Głównego pkp do Gdańska Śródmieście.
Wsparcie i pomoc psychologiczna
Podczas pogrzebu potrzebujący będą mieli zapewnioną profesjonalną pomoc psychologiczną. Będzie ona udzielana w budynku Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.
W pobliżu Bazyliki Mariackiej wsparcia udzielać będą również pracownicy socjalni, ubrani w pomarańczowe kamizelki, z plakietkami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. W razie potrzeby np. odprowadzą do psychologa, wyprowadzą z tłumu itd.
- Nie wstydźmy się swojej słabości, emocji wywołanych tragedią, nie udawajmy silnych w tak trudnym momencie – mówi Piotr Kowalczuk. Zachęca osoby uczestniczące w sobotniej uroczystości pogrzebowej do korzystania z pomocy specjalistów MOPR.
W sobotę, w godzinach od 10.00 do 16.00 w budynku Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 do dyspozycji potrzebujących będzie sześciu psychologów MOPR. Z pomocy można skorzystać bezpośrednio lub telefonicznie, pod numerem: 58 347 82 82.