Wydanie nr 106/2024, Poniedziałek 15.04.2024
imieniny: pokaż (12 imiona)Wiktoryn, Olimpia, Modest, Abel, Wszegniew, Anastazja, Tytus, Potencjana, Potencjanna, Sylwester, Sylwestra, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Policja apeluje o ostrożność – utrudnienia związane z opadami śniegu.

Policja apeluje o ostrożność – utrudnienia związane z opadami śniegu. fot. pixabay
Z uwagi na opady śniegu trudne warunki panują na drogach całego powiatu malborskiego. Mokry śnieg w połączeniu nieostrożną jazdą stwarza duże niebezpieczeństwo zdarzeń drogowych. Malborska policja apeluje o ostrożną jazdę! Przypominamy również właścicielom i zarządcom budynków o konieczności odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli. Policja apeluje do kierowców o ostrożność, bo w wielu miejscach pod śniegiem kryje się warstwa lodu. Dlatego łatwo, szczególnie przy hamowaniu, wpaść w poślizg i wylądować w rowie. Jest ślisko i niebezpiecznie, na drogach zalega spora warstwa śniegu i błota pośniegowego. Dlatego policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.
Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Szczególny apel policja kieruje również do pieszych, prosząc by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Policja przypomina również, że w związku z opadami śniegu należy sprawdzić czy nie zalega on na dachu. Odśnieżanie dachu i usuwanie sopli należy do obowiązków właściciela, bądź zarządcy nieruchomości. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. markety, hale targowe i sportowe oraz magazyny. Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu może zostać ukarany mandatem. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu.
Okres zimowy jest czasem obfitującym w różne warunki pogodowe, od śnieżyc i silnego mrozu począwszy, na intensywnych roztopach kończąc, dlatego nasza postawa jako właścicieli nieruchomości i zarządców posesji powinna odznaczać się dbałością o zdrowie i życie nas samych, naszych bliskich i innych ludzi.


Informacja:

mł. asp. Sylwia Kowalewska,

oficer prasowy KPP w Malborku
 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Darcho
Darcho 11.01.2019, 08:09
A ja ostrzegam tankujacych na Dalekiej. Warto przeczytać https://moto.wp.pl/j…