Wydanie nr 330/2024, Poniedziałek 25.11.2024
imieniny: pokaż (4 imiona)Erazm, Katarzyna, Tęgomir, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przekop Mierzei Wiślanej – przetarg na rozpoznanie saperskie rozstrzygnięty.

Przekop Mierzei Wiślanej – przetarg na rozpoznanie saperskie rozstrzygnięty. fot. www.portalmorski.pl
Urząd Morski w Gdyni rozstrzygnął przetarg na rozpoznanie saperskie obszaru na Mierzei Wiślanej, gdzie powstanie przekop. Wygrała go firma z Katowic, która wykona to zadanie za 102 tys. zł. Leśnicy zaś ogrodzili teren w miejscu planowanej inwestycji.

Jak poinformowała PAP w środę rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska w sprawie ofert na wykonanie rozpoznania saperskiego w miejscu budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską decyzją Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni spośród ofert ważnych i nie odrzuconych wybrano jako najkorzystniejszą ofertę firmy NEMO.

Z kolei nadleśnictwo Elbląg podało, iż w miejscu planowanej budowy przekopu Mierzei Wiślanej powstał płot odgradzający miejsce pracy geologów. Leśnicy zaapelowali, aby ze względu na poruszające się w tym obszarze specjalistyczne maszyny i prowadzone prace ziemne zachować szczególną ostrożność.

Po uzyskaniu decyzji środowiskowej dla przekopu Mierzei Wiślanej inwestor, czyli Urząd Morski w Gdyni rozpoczął starania o uzyskanie kolejnych pozwoleń: wodno - prawnego oraz na realizację inwestycji. Obecnie projektanci uzupełniają projekt budowlany i wykonawczy o zalecenia z decyzji środowiskowej.

Równoległe prowadzone są prace nad ogłoszeniem przetargu, który, pomimo iż ogłoszony wcześniej, otwarty zostanie dopiero po uzyskaniu wszelkich niezbędnych do realizacji inwestycji dokumentów. Projekt ma być ogłoszony w 3 przetargach: pierwszy, najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu, na wykonanie samego przekopu przez Mierzeję wraz z wyspą na Zalewie Wiślanym; drugi, w pierwszej połowie 2019 roku, na prace na rzece Elbląg – obudowa brzegów oraz roboty czerpalne; i końcu trzeci, na roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym – w zależności od stanu zaawansowania budowy wyspy przewidujemy, iż nastąpi to za półtora do dwóch lat - wskazał Urząd Morski w Gdyni.

Rzeczniczka poinformowała, że w związku z tym, iż w drugiej połowie 2019 roku Urząd Morski w Gdyni chciałby wprowadzić wykonawcę na budowę, jeszcze w tym sezonie pozalęgowym, tj. do końca lutego 2019 roku, inwestor przewiduje rozpoczęcie wycinki drzew - przede wszystkim pod plac budowy i miejsce składowania drewna.

Jak zapowiada resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, pierwsze jednostki przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przepłynąć w 2022 r. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa. Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.

Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

 

Informacja:

www.portalmorski.pl

redakcja_
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Baty
Baty 30.12.2018, 21:43
Niech Pan Marszałek Mieczysław skoro mu nie pasuje Przekop Mierzei powie lepiej na czyją korzyść działa, lub czyje weta realizuje? kto nim kieruje by składać odwołania i działać na niekorzyść całej Polski, suwerenności narodowej oraz przeciw interesom kraju, Wojsku Polskiemu a nawet swojego miasta, które też by pośrednio skorzystało z przekopu i Portowi Elbąskiemu?? Czyje wpływy przez niego przemawiają że kwestionuje on chęć rozwoju tamtejszych miast oraz szeroko pojętej korzyści gospodarczej całego regionu, województwa i kraju?? Przecież ten przekop miał powstać ze 20lat temu, to stary temat. I czy nie dziwne że jego spostrzeżenia są spójne z Rosjanami, którzy z wiadomych względów przeciwdziałają tej inwestycji i o dziwo z tych samych powodów. Niech też odpowie gdzie był jak na osiedlu Grunwaldzkim w jego mieście stawiali bloki niszcząc połacie przyrody i zieleni. Dlaczego nie chce rozwoju Warmi i Mazur i czepia się odległej jego miastu wyczekiwanej inwestycji?