- Ciekawość, chęć doświadczenia nowych przeżyć (dobra zabawa)
- Środki nielegalne są trudno dostępne w porównaniu z dopalaczam
- Poczucie wiarygodności reklamy – dopalacze jako bezpieczna alternatywa narkotyków, subiektywne odczucie minimalizacji ryzyk
- MODA, chęć dopasowania się do towarzystwa
- izoluje się od innych domowników
- zamyka się w pokoju
- przejawia niechęć do rozmów; często wietrzy pokój
- używa kadzidełek i odświeżaczy powietrza
- buntuje się, łamie ustalone zasady, miewa napady złości, agresji
- nagle zmienia grono przyjaciół na innych, zwłaszcza na starszych od siebie
- spóźnia się - późne powroty lub nocne przebywanie poza domem
- kłamie, wynosi z domu wartościowe rzeczy
- ma tajemnice, rozmowy telefoniczne, które są bardzo krótkie
- nagle wychodzi
- www.narkomania.org.pl - Antynarkotykowa Poradnia Internetowa
- Infolinia "dopalaczowa" - 800 060 800
- Placówki zajmujące się profilaktyką i terapią uzależnień
- Główny Inspektorat Sanitarny
Na terenie powiatu malborskiego w tym roku ujawniono dwa przypadki posiadania środków zastępczych. Pierwszy miał miejsce w lutym gdzie ujawniono posiadanie takich środków u dwóch szesnastolatków. Sprawą zajął się Sąd Rodzinny. Za czyn karalny Sąd Rodzinny może orzec:
- udzielić upomnienia,zobowiązać do określonego postępowania, a zwłaszcza do naprawienia wyrządzonej szkody, do wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego lub społeczności lokalnej, do przeproszenia pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach albo do zaniechania używania alkoholu lub innego środka w celu wprowadzania się w stan odurzenia, ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna,ustanowić nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zakładu pracy; albo osoby godnej zaufania – udzielających poręczenia za nieletniego, zastosować nadzór kuratora, skierować do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, po uprzednim porozumieniu się z tą organizacją lub instytucją.
Orzec zakaz prowadzenia pojazdów, orzec przepadek rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu karalnego, orzec umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo w rodzinie zastępczej zawodowej, która ukończyła szkolenie przygotowujące do sprawowania opieki nad nieletnim.
Orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym, zastosować inne środki zastrzeżone w niniejszej ustawie do właściwości sądu rodzinnego, jak również zastosować środki przewidziane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, z wyłączeniem umieszczenia w rodzinie zastępczej spokrewnionej, rodzinie zastępczej niezawodowej, rodzinnym domu dziecka, placówce wsparcia dziennego, placówce opiekuńczo-wychowawczej i regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.
Drugi przypadek miał miejsce w czerwcu kiedy to zatrzymano mężczyznę w wieku 20 lat, który posiadał przy sobie środki zastępcze. Za posiadanie środków odurzających lub psychotropowych zabronionych ustawą grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Jeżeli sprawca posiada znaczne ilości ww. środków to przestępstwo zagrożone jest karą do 10 lat więzienia.
Info i foto : wsse.gda.pl/ KPP Malbork