Wydanie nr 265/2021, Środa 22.09.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Daria, Maurycy, Tomasz, Ignacy, Joachim, Prosimir, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Młodzież z Miłoradza wyróżniona w Opolu

Młodzież z Miłoradza wyróżniona w Opolu fot. Facebook Gmina Miłoradz
Siedmioosobowa grupa uczniów wraz z nauczycielem z Zespołu Szkół i Przedszkola w Miłoradzu została laureatami ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny "Póki nie jest za późno" w ramach konkursu organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu. Konkurs odbył się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W piątek 8 czerwca br. w Opolu rozstrzygnięto X edycję konkursu. Ocenie poddano 43 projekty nadesłane z całej Polski, spośród wszystkich uczestników wyróżniono 4 prace, jedno z wyróżnień przypadło Kacprowi Burchardt, Igorowi Kaszubie, Julii Owsiance, Nikoli Furmańskiej, Marcinowi Szuryńskiemu, Jakubowi Rzosce, Zuzannie Olszewskiej oraz Pani Sylwii Kaszubie ze szkoły w Miłoradzu.

Praca nad projektem Brytyjscy jeńcy wojenni w czasie II wojny światowej na terenie Malborka, Miłoradza i Gnojewa trwała ponad dwa lata. W wyniku historycznego śledztwa udało się ustalić, że w Miłoradzu w czasie II wojny światowej istniało komando robocze dla brytyjskich jeńców wojennych. Obozem głównym żołnierzy był wielonarodowościowy Stalag XX B Marienburg – Willenberg. Grupa wskazała dokładne miejsce komanda, liczbę jeńców, ich imiona, narodowość oraz miejsca pracy. Są to informacje do tej pory nigdzie nie publikowane. Na potrzeby konkursu powstała obszerna dokumentacja, prezentacja oraz film. W czerwcowym numerze kwartalnika PROWINCJA ukaże się tekst, który stanowił część dokumentacji wyróżnionego projektu.

Muzeum w Łambinowicach zapewniło ośmioosobowej delegacji z Miłoradza dwudniowy pobyt połączony ze zwiedzaniem Opola i okolic. Wyróżnieni uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz pieniężne. Wyjazd naszej młodzieży do Opola wsparł również wójt gminy Arkadiusz Skorek.

 

 

 

 

 

Info i foto : Facebook Gmina Miłoradz

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.