Wydanie nr 185/2022, Poniedziałek 4.07.2022
imieniny: pokaż (15 imion)Elżbieta, Aurelian, Aggeusz, Alfred, Teodor, Józef, Odon, Odo, Malwina, Wielisław, Innocenty, Julian, Berta, Ozeasz, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Rozliczenie przez internet wcale nie takie straszne!

Rozliczenie przez internet wcale nie takie straszne! fot. Rozliczenie przez internet wcale nie takie straszne!
Zbliża się okres rozliczeń podatkowych. Niektórzy zlecają ten obowiązek zewnętrznej firmie, inni korzystają z usług firmowych księgowych, jeszcze inni dzielnie siadają do rozliczeń o własnych siłach. Czy współczesne podatki trudno jest rozliczyć i dlaczego ludzie boją się składać deklaracje podatkowe przez internet? A może jest to kwestia nie tyle niechęci, co niewiedzy?

Zalety rozliczeń przez internet

Przede wszystkim, zaletą rozliczania PIT przez internet jest o, że możemy złożyć deklarację podatkową, nie ruszając się z domu. Jest to bardzo wygodne, rozwiązanie, ponieważ urzędy działają tylko w określonych godzinach. Kilometrowe kolejki, niewyraźne pismo – wszystkie te czynniki mają wpływ na to, że rozliczanie drogą tradycyjną nie należy do najprzyjemniejszych. Jest to również ułatwienie dla urzędników, którzy zamiast przepisywać nasze dane i rozliczenie do komputera, wszystko mają już odpowiednio wprowadzone. Kolejną zaletą rozliczania przez internet jest również fakt, że w razie jakichś nieścisłości zostaniemy poinformowani o tym natychmiastowo. Współczesne programy sygnalizują błąd tuż po jego wprowadzeniu, a przecież każdy z nas może pomylić się w obliczeniach albo w zawiłościach dodawania różnego rodzaju okienek. Istnieje także specjalna opcja programu, która po wprowadzeniu danych z PIT-ów osobistych (najczęściej PIT-11), jeżeli jest ich więcej niż jeden, sama wszystko liczy. Niestety, papierowe wersje ani nie wyświetlą nam błędów, ani automatycznie nie zsumują wszystkich, potrzebnych danych.

Co jest potrzebne, aby rozliczyć się przez internet?

Przede wszystkim program do rozliczania PIT-ów. Nie jest trudno go znaleźć lub uzyskać, ponieważ jest on do pobrania na stronie internetowej www.e-pity.pl. Tam zawsze znajduje się aktualna wersja i wszystkie wymagania. Oczywiście są pewne obostrzenia, dzięki którym potwierdzimy to, że osoba, która składa PIT, jest tą samą, której ten dokument dotyczy. Najczęściej zabezpieczeniem jest Number PESEL lub NIP, imię i nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu z roku poprzedniego. Te wszystkie dane służą jako potwierdzenie tożsamości, które w tradycyjnych wersjach sygnowaliśmy podpisem.

Warunków do spełnienia, aby wypełnić PIT przez internet, jest może dużo, natomiast rozliczanie samo w sobie jest dużo wygodniejsze. Łatwiej uniknąć jakiegokolwiek liczbowego błędu lub przekroczenia terminu, ponieważ data wysłania jest równoznaczna z datą dostarczenia dokumentu.

Rozliczenie przez internet wcale nie takie straszne!
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.