Wydanie nr 331/2024, Wtorek 26.11.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Leonard, Sylwester, Dobiemiest, Delfin, Lechosława, Lechosław, Jan, Konrad, Sylwestra, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zawieranie umowy kredytu z współkredytobiorcą – co warto wiedzieć?

Często zdarza się, że ubiegając się o kredyt klient banku bądź instytucji pozabankowej nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. Wówczas nie może on otrzymać potrzebnych pieniędzy. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest zaciąganie pożyczki wraz z inną osobą, która nazwana jest współkredytobiorcą.

Kto może być współkredytobiorcą?

Współkredytobiorca to osoba, która wspomaga klienta banku przy wzięciu kredytu, jeśli samodzielnie nie osiąga on wystarczającej zdolności kredytowej. Warto wiedzieć, że nie musi to być wyłącznie członek rodziny, ale dowolna osoba, która w żadnej sposób nie jest spokrewniona z ubiegającym się o pożyczkę. Oczywiście współkredytobiorca musi spełniać postawione przez bank warunki. Przede wszystkim powinien osiągać odpowiednie zarobki i być w wieku wymaganym przez daną instytucję. Osoba ta musi mieć ponadto własną zdolność kredytową, a więc osiągać regularne dochody. Znaczenie ma również historia kredytowa. Bank będzie sprawdzał łączną zdolność kredytową zarówno kredytobiorcy, jak i współkredytobiorcy.

 

Odpowiedzialność po równo

Kredytobiorca wraz ze współkredytobiorcą solidarnie – po równo odpowiadają za całe zobowiązanie kredytowe. Od momentu, w którym podpiszą umowę kredytową owa pożyczka czy kredyt jest ich wspólnym zobowiązaniem finansowym. W tej sytuacji należy pamiętać, że bank bądź instytucja pozabankowa będzie wymagała spłaty zadłużenia tak samo od każdego z nich. Jeżeli kredytobiorca nie będzie wywiązywał się z systematycznego oddawania pieniędzy, to na współkredytobiorcy ciążyć będzie obowiązek uregulowania należności. Bank bądź parabank nie ocenia relacji pomiędzy osobami podpisującymi umowę kredytową i traktuje ich tak samo. Gdy pojawi się konieczność zastosowania działań windykacyjnych, będą one identyczne zarówno wobec kredytobiorcy, jak i współkredytobiorcy.

Zanim podpisze się umowę kredytu bądź pożyczki warto poznać również kruczki prawne w umowach kredytowych. W dokumentach tych znajduje się wiele ważnych, lecz często niezrozumiałych dla zwykłych ludzi terminów, które na przykład determinują warunki spłacanie pożyczonych pieniędzy bądź określają konsekwencje w przypadku, gdy kredytobiorca nie oddaje długu.

 

W Internecie znaleźć można wiele portali, poprzez które w szybki sposób można zaciągnąć pożyczkę zarówno samemu, jak i ze współkredytobiorcą. Pożyczka ratalna online w ratkomat.pl to jedna z wielu możliwości. Serwis ten pozwala ona na szybkie, łatwe i bez wielu formalności zawarcie umowy i otrzymanie potrzebnej gotówki w krótkim czasie.

Zawieranie umowy kredytu z współkredytobiorcą – co warto wiedzieć?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.