Wydanie nr 265/2021, Środa 22.09.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Daria, Maurycy, Tomasz, Ignacy, Joachim, Prosimir, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Palące się sadze w kominach i tragiczne statystyki. Strażacy apelują o dbanie o piece i przewody kominowe – 22.02.2018

Palące się sadze w kominach i tragiczne statystyki. Strażacy apelują o dbanie o piece i przewody kominowe – 22.02.2018 fot. KPPSP Sztum/pixabay.com
W sezonie grzewczym ogrzewanie domów powoduje szereg zagrożeń. Gros z nich dałoby się uniknąć, gdyby bardziej przykładać się do zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Niestety pomorscy strażacy odnotowują powtarzające się zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla na terenie woj. pomorskiego. Od 1 września 2017do 20 lutego br. straż pożarna na terenie województwa interweniowała do 148 takich zdarzeń. Niestety nie brakuje wśród nich osób, które zginęły...

Te 148 interwencji związanych było z potwierdzonym zwiększonym stężeniem CO w budynkach mieszkalnych. Chodzi tu o 96 osób poszkodowanych i niestety także 4 ofiary śmiertelne.

 

Tragiczna statystyka

St. kpt. Dariusz Treć, rzecznik prasowy sztumskiej straży pożarnej przytacza następujące dane statystyczne:

 

 

- Tylko w naszym powiecie w obecnym sezonie grzewczym od 1 września 2017r. - do 20 lutego w obiektach mieszkalnych odnotowaliśmy: - do pożarów sadzy w kominie - 24 interwencje; - do pomiaru tlenku węgla - 14 interwencji. Wśród tych zdarzeń 4 osoby zostały poszkodowane przy

przy stwierdzonych pozytywnych wynikach pomiarów na zawartość CO.

 

 

Strażacy przypominają o koniecznych pracach służących konserwacji przewodów kominowych. W tym celu należy przeprowadzać niezbędne przeglądy i prace kominiarskie. W miarę możliwości powinniśmy też samodzielnie czyścić kocioł wraz z przewodami bezpośrednimi.

Piec należy czyścić po wyczyszczeniu komina.

 

Jak prawidłowo dbać o piece i kominy?

Należy zawsze bardzo dokładnie wymiatać popiół i żwir po wypaleniu się stosu. Nie zapomnimy o oczyszczeniu komór pieca.

 

„Dobrze jest, aby czyszczenie kanałów konwekcyjnych przeprowadzać przynajmniej raz w tygodniu. Jest to oczywiście uzależnione od jakości spalanego paliwa. Robi się to przez tzw. otwory wyczystkowe, które po czyszczeniu należy szczelnie zamknąć. Mogą się one znajdować na wierzchu i z boku pieca. Jest to oczywiście uzależnione od rodzaju kotła (zobacz w specyfikacji).

Ważne jest, aby systematycznie czyścić otwory dystrybutorów powietrza. Jeśli nie zapewnisz drożności tych kanałów, może dojść do nieprawidłowego procesu spalania.

Czynności związane z czyszczeniem pieca wykonuj mechanicznie. Użyj do tego odpowiedniego sprzętu przystosowanego do pieca (wyciory, szczotki, łopatki, itp.). Dzięki temu wielkości narzędzi będą właściwie dobrane do konstrukcji danego kotła i wszystko można łatwo zrobić samemu.

Przestrzegamy także przed używanie do czyszczenia ON, benzyny, denaturatu i innych „detergentów”. (żrodło: majsterkoman.pl).

 

To wszystko wpływa także korzystnie na oszczędności w zużyciu paliwa. Zatem, aby kocioł mógł długo i sprawnie służyć, nie można tych czynności bagatelizować.

 

Sprawdź pochodzenie i jakość paliwa

Warto tez pamiętać o pewnym pochodzeniu naszego paliwa. Powinniśmy wiedzieć czym palimy. oraz jak kaloryczne jest drewno, węgiel czy miał. Węgiel z tej samej kopalni nie musi być taki sam, a już z różnych firm może różnić się np. zawartością trujących związków np. siarczanów. Należy też wystrzegać się moczeniu węgla. Z kolei odwrotnie postępujemy z miałem, który należy polewać wodą, by zapobiegać jego wybuchaniu w kotle. Woda sprawi, że miał będzie spalał się powoli i niewybuchowo. Niestety kij ma dwa końce i nadmierna wilgoć może powodować niszczenie (pękanie) komina. Wodę należy dodawać też z umiarem, bo ogranicza ona kaloryczność spalania.

 

 

Infografiki obrazujące wiedzę Polaków na temat zagrożeń pożarowych w domach. Badanie przeprowadziła firma Ipsos sp. z o.o., metodą CATI, na reprezentatywnej próbie 1001 Polaków, w wieku 16+.

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.