Wydanie nr 206/2024, Środa 24.07.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Olga, Antoni, Kinga, Wojciecha, Kunegunda, Krystyna, Zyglinda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zbliża się kapitalny remont linii Gardeja – Malbork za 212 mln zł! W Sztumie kolej będzie przewozić... autobusami – 20.02.2018

Zbliża się kapitalny remont linii Gardeja – Malbork za 212 mln zł!… fot. W. Mocny
Coraz bliżej remontu linii kolejowej na trasie Gardeja - Sztum - Malbork. Realizacja projektu za 212 mln zł zakończy się jesienią 2019 roku. Jednak już widać solidne przygotowania do prac. Na terenie stacji kolejowej w Sztumie rozmieszczono już setki podkładów pod tory kolejowe. Zapowiada się solidna poprawa infrastruktury, ale najpierw mieszkańców czekają spore utrudnienia np. zastępcza komunikacja autobusowa.

Z dobrych podróży skorzystają m.in. mieszkańcy woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Dzięki inwestycji skróci się czas podróży między Malborkiem a Grudziądzem o około 13 minut. Pasażerowie skorzystają z 5 odnowionych stacji: Gardeja, Sadlinki, Kwidzyn, Ryjewo, Sztum oraz 4 przystanków: Dziwno, Brachlewo, Sztumska Wieś, Gościszewo. Na wszystkich peronach zostaną ustawione nowe wiaty (na stacji Kwidzyn istniejące wiaty zostaną wyremontowane), perony zostaną wyposażone w ławki, oświetlenie, gabloty informacyjne i kosze. Dzięki przebudowie peronów pasażerowie wygodniej wsiądą do pociągów.

 

- W ramach prac na stacji Sztum przewidziana jest wymiana torów w obrębie stacji, rozbiórka istniejących i budowa nowego peronu dwukrawędziowego – informuje Magdalena Janus z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Stacja zostanie wyposażona w wiaty, LED-owe oświetlenie i pochylnie ułatwiające dostęp do pociągów. Planowana jest również budowa trzech przejść przez tory. Wyposażone zostaną one w dodatkowe zabezpieczenia - rogatki lub półrogatki, które chronić będą podróżnych przed wejściem na przejście w przypadku nadjeżdżającego pociągu. Planowana jest również przebudowa przejazdu kolejowo – drogowego w okolicy stacji.

 

Istotne zmiany przejdzie stacja Kwidzyn. Poza przebudową peronów i przejścia pod torami, zamontowane będą windy na perony. Wszystkie objęte pracami przystanki i stacje zapewnią dobrą obsługę osób niepełnosprawnych.

 

- Na stacjach: Ryjewo, Gardeja i Sztum oraz przystankach zamontowane zostaną pochylnie, ułatwiające dostanie się na perony – dodaje Magdalena Janus. - W pobliżu wszystkich stacji planowany jest montaż stojaków rowerowych. Rewitalizacja linii przewiduje przebudowę 36 przejazdów kolejowo-drogowych na odcinku 56 km. Wpłynie to na większy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Dodatkowo kierowców ostrzegać będą czerwone światła sygnalizacji oraz rogatki. Nowe jezdnie zapewnią sprawniejszy przejazd przez tory. Z kolei wyposażenie linii kolejowej w nowoczesne urządzenia sterowania ruchem oraz nowa nastawnia w Kwidzynie i lokalne centrum sterowania w większym stopniu zagwarantują bezpieczną i płynną jazdę pociągów. Poziom bezpieczeństwa zwiększy się również dzięki wymianie 48 rozjazdów – ważnych elementów torów. Pociągi przyśpieszą do 120 km/h dzięki wymianie torów, jak również przebudowie 120 obiektów inżynieryjnych w tym 3 mostów i 13 wiaduktów.

 

To wszystko, to dobre wiadomości, które jednak są zapowiedzią spory utrudnień. Polskie Linie Kolejowe informują, że prace na odcinku Kwidzyn – Malbork, w tym na stacji Sztum, realizowane będą w trakcie całodobowego zamknięcia torowego oraz w przerwach pomiędzy kursami pociągów – np. w porach nocnych, kiedy pociągu na tej linii nie kursują. W czasie zamknięć całodobowych zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa przez Sztum na odcinku Kwidzyn – Malbork. Rozpoczęcie robót planowane jest na przełomie II i III kwartału bieżącego roku. Prace realizowane będą tak, by pasażerowie w jak najmniejszym stopniu odczuli utrudnienia, a pociągi towarowe miały możliwość transportu ładunków.

 

Zarządcą budynku dworca w Sztumie jest Spółka PKP S.A. – do niej należy skierować pytanie odnośnie planowanego remontu toalet.

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
jurek z malborka
jurek z malborka 02.03.2018, 12:36
Żeby tak jeszcze została zelektryfikowana cała linia między Malborkiem a Toruniem !!! To polepszyłoby na pewno komfort jazdy , uniknęłoby się kilku przesiadek na stacji Malbork . Elektryczne pociągi mogłyby kursować nawet między Toruniem a Gdynią przez Grudziądz , Kwidzyn , Sztum .
Tom
Tom 25.02.2018, 00:55
PolRegio wprowadza ZKA już od 12 marca. Ogłosił już przetarg.
OLA
OLA 20.02.2018, 14:14
I potem pociagi do Torunia