Wydanie nr 341/2022, Środa 7.12.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Ambroży, Marcin, Ninomysł, Agaton, Marcisław, Józefa, Polikarp, Zdziemił, Sabin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum: Ogłoszenia na drzewach. Czy można je wieszać w takich miejscach? - 19.10.2017

Sztum: Ogłoszenia na drzewach. Czy można je wieszać w takich miejscach? - 19.10.2017 fot. Nadesłane do redakcji
Do naszej redakcji anonimowy mieszkaniec przesłał zdjęcie starszej pani, która na przeciwko ratusza w Sztumie przypina do drzewa ogłoszenie. Czy takie postępowanie jest dozwolone? Chyba nie... Wszyscy wiemy, że drzewa do tego nie służą. Na podstawie Kodeksu Wykroczeń można za taki postępek zostać ukaranym grzywną. Okazuje się jednak, że zasady wieszania reklam czy ogłoszeń reguluje kilka innych ustaw i przepisów m.in. prawa lokalnego (dot. tzw. uwarunkowania przestrzennego).

W miejscu, gdzie na zdjęciu przypinana jest ulotka widnieje dużo wydartych pinezek ze śladami po kartkach. A takich miejsc z nielegalnymi ogłoszeniami w Sztumie jest dużo więcej (oprócz wiat także na drzewach w okolicy marketu nad jeziorem Barlewickim. Często widać je nawet na drzwiach domów w uczęszczanych miejscach, na gablotach organizacji pozarządowych) . Niewątpliwie szpeci to przestrzeń publiczną wokół nas...

 

A CO PAŃSTWO SĄDZĄ NA TEN TEMAT?

 

Czy ogłoszenia, ulotki czy plakaty powinny być wywieszane w dowolnym miejscu? A może straż miejska powinna częściej „wlepiać” mandaty za takie wykroczenia?

 

 

W Referacie Gospodarki Komunalnej i Bezpieczeństwa sztumskiego magistratu powiedziano nam, że każdy kto zamieszcza ogłoszenia na drzewach powinien liczyć się z możliwością otrzymania mandatu. By mandat otrzymać musimy jednak zostać złapani za rękę czyli na tzw. „gorącym uczynku”. Kłopot w tym, że dla policji takie wykroczenia są zbyt częste, a strażników miejskich w Sztumie jest jedynie dwóch.

 

Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń z 2017 r. Art. 63a. Zamieszczonym w rozdziale Wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, przepisy jednoznacznie określają sankcje za wieszanie reklam czy ogłoszeń w miejscach niedozwolonych.

 

§ 1. Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 1a. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.

§ 2. W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów służących lub przeznaczonych do popełnienia wykroczenia, choćby nie stanowiły własności sprawcy oraz nawiązkę w wysokości do 1500 złotych lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

 

Kwestię wieszania reklam, ogłoszeń regulują też ustawy z:

 

23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,

 

7 lipca 1994 r. Prawo budowlane,

 

20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym,

 

21 marca 1985 r. o drogach publicznych.

 

Jak widać w polskim prawie przepisów, które regulują podobne kwestie jest cała masa. Szkoda tylko, że nie zawsze są egzekwowane.

 

Chcieliśmy zapytać sztumskich strażników miejskich ile w ciągu ostatnich miesięcy wystawiono mandatów za umieszczanie ogłoszeń czy reklam w miejscach niedozwolonych, ale mimo wielu prób nie udało nam się do nich dodzwonić.

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Patryk
Patryk 19.10.2017, 21:43
Czyli przydałyby się jakieś komórki do strażników. skoro dziennikarz nie mógł się do nich dodzwonić, to jak ma to zrobić zwykły mieszkaniec, który pracuje do późna?
Romuald Wielki
Romuald Wielki 19.10.2017, 20:18
typowy mocher, powiedziałoby się chrześcijanin a niszczy drzewa
Ala
Ala 19.10.2017, 11:45
Te ulotki wszędzie wieszane to jakiś koszmar. Wieszają je nawet na gablocie wędkarzy przy zusie.