Wydanie nr 34/2023, Piątek 3.02.2023
imieniny: pokaż (3 imiona)Błażej, Oskar, Ignacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Przedłużenie umowy partnerskiej oraz 20-lecie podpisania partnerstwa z Trokami - 02.06.2017

Malbork. Przedłużenie umowy partnerskiej oraz 20-lecie podpisania partnerstwa… fot. 82-200.pl
W tym roku obchodzimy jubileusz 20-lecia podpisania umowy partnerskiej z Rejonem Trockim na Litwie. Podpisali ją wówczas ówczesny burmistrz Malborka Tadeusz Cymański oraz ówczesny mer rejonu trockiego Saulius Raščiauskas.

Dwie dekady to dobry moment, aby potwierdzić dalszą chęć współpracy i podpisać symboliczne przedłużenie umowy.

Akt ten nastąpił w miniony piątek (02.06) w Trokach, dokument sygnowali burmistrz Malborka Marek Charzewski i mer Trok Edita Rudeliene.

Towarzyszyli mu radni Teresa Zdanowicz i Dariusz Kowalczyk oraz Katarzyna Fabiańska, odpowiedzialna za współpracę z miastami partnerskimi. 

Uroczystość odbyła się w trakcie głównej imprezy miejskiej "Lato w Trokach 2017" pod hasłem "Niekończąca się podróż w Tobie, Ojczyzno". Obecni byli przedstawiciele innych miast partnerskich Trok z Ukrainy, Gruzji, Białorusi i Polski (Giżycko). 

Na Litwę zaproszenie otrzymało również studio wokalne Balbiny z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, które dało dwa koncerty w najważniejszych momentach imprezy - w piątek wieczorem koncert muzyki dawnej przed spektaklem muzyki i ognia z cyklu „Legendy Trockie“ pt. „W cieniu Koron – w wodzie jeziora Galwe i na placu przy Zamku" oraz w sobotę koncert muzyki współczesnej bezpośrednio po Muzycznym Korowodzie Festiwalowym i otwarciu "Trockiego Lata", którego wraz z mer Trok dokonał burmistrz Marek Charzewski.

Podczas wizyty przedstawiciele Malborka odwiedzili również szkołę polską, gdzie przekazali książki zebrane przez uczniów, nauczycieli i absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku. Wśród prezentów znalazł się jeden szczególnie wyjątkowy i cenny - przepiękne wydanie "Pana Tadeusza" z 1950 r. z ręcznie malowanymi ilustracjami. Maria Seibert, która uczy również w I LO, przekazała na ręce dyrektora list intencyjny z propozycją nawiązania współpracy pomiędzy obiema placówkami i natychmiast otrzymała pozytywną odpowiedź. W najbliższym czasie możemy więc spodziewać się pierwszej wymiany.

 

Info i foto : 82-200.pl

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.