Wydanie nr 170/2024, Wtorek 18.06.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Elżbieta, Paula, Marek, Efrem, Emil, Gerwazy, Drohobysz, Amanda, Miłobor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Tego jeszcze nie było! Maluch z silnikiem 350 KM, czyli Wielka Majówka i Zlot Fanów Starej Motoryzacji w Stegnie - 20.05.2017

Jedyna taka okazja, aby zobaczyć Fiata 126p plującego ogniem na metr, była tylko w Stegnie w ostatni weekend majowy. Tylko w Stegnie można było ujrzeć i sfotografować się na tle auta marki Ford model TEN7W (znany jako Churchill) z 1937 roku!

Już od rana sunęły do Stegny stare motocykle i auta. Tu bowiem odbywała się wielka majówka, gdzie od dawna już zapowiadany był zlot starych pojazdów, wielki konkurs grillowy, a także koncerty muzyczne w wykonaniu „Pudzian Band” oraz Markusa P.

Wszystkie pojazdy wzięły udział w różnych kategoriach konkursowych. Za najstarsze auto uznano auto marki Renault z 1937 roku. Najstarszym motocyklem był Monet Goyon z 1928 roku – jak powiedział Łukasz Niedźwiecki, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stegnie.

W kategorii pojazdów oryginalnych wytypowano motocykl SHL Gazela M 17, a pośród aut takim pojazdem o 100% „oryginału” był Fiat 125 z przyczepą campingową typu „Niewiadów”. Z polskich pojazdów doceniono też Poloneza, wersja „Borewicz”. Szczególnie jego felgi i inne jego akcesoria sprawiły, że właściciel tego auta zdobył puchar za najelegantszy pojazd.

Z produkcji zachodniej pod względem urody zdobył poczciwy VW Garbus. Najelegantszy motocykl to MZ RT 125 cm z 1958 roku. – powiedział Łukasz Niedźwiecki. Pojazdem który pokonał najdalszy dystans na wystawę do Stegny, było Volvo Amazon, które pokonało trasę 1300 km docierając tu aż ze Szwecji.

A „plujący ogniem maluch”? Owszem, był taki potwór. Jego właściciel i pasjonat postanowić dodać „parę kucy” dla swego pieszczoszka. Po przekonstruowaniu klasycznej wersji Fiata 126, był to już pojazd dwu-osobowy, gdyż tylną część tego małego auta zajął potężny 350-konny silnik – jak powiedział jego właściciel. Nikt tu już nie pytał, czy to nadal będzie pojazd małolitrażowy. Wielkie wrażenie budziły jego rury wydechowe plujące metrowym płomieniem i bardzo głośna praca jednostki napędowej.

Było też coś dla ciała, a więc Duża Patelnia. Mariusz Szwed przygotował pokaz przyrządzania potraw dietetycznych. Oparte były one na bazie warzyw i kurczaka. Produkt znakomicie prezentował się, a jeszcze lepiej drażnił podniebienia widzów. Tak więc było wielu chętnych na niego smakoszy i potrawa szybko skończyła się.

Kolejny punkt sobotniej majówki to Wielka Gra. Można było kupić los za 10 zł i wygrać szereg nagród. Były to drobne przedmioty takie jak np. cockpit spray, lub kubek. Do głównych nagród zaś należały: komplet kluczy – ofiarowany przez firmę „Auto Części Stegna, rower górski – ufundowany przez firmę „Pakiet Rzeszutek”, oraz nagroda główna: motorower Ogar (po 10 tys km przebiegu) – ofiarowany przez Michała Ligockiego ze Stegny.

W konkursie grillowym na najciekawsze grille i fantazyjne potrawy, I i II miejsce zdobyło Sołectwo Dworek, a III miejsce Grzegorz Smolarek z Młynar.

Wreszcie strona muzyczna. Konferansjerem był Łukasz Brzostek, a gwiazdą wieczoru i również prowadzącym był znany z TVN Turbo Patryk Mikiciuk. Uczestnicy majowego pikniku mogli już od godziny 20.00 uczestniczyć w: koncercie Pudziana ( brata słynnego strong-mana) i koncercie Markusa P, muzyka pochodzącego ze Szczecina, a od 17 lat mieszkającego w USA. Pudzian, czyli Krystian Pudzianowski wspaniale zabawiał publiczność włączając ją do aktywnej zabawy, tak na scenie, jak i w jej okolicach.

Warto też wspomnieć, że na stegieńskiej „polance” obecne były stoiska z napojami, słodyczami, a szczególnym było stoisko charytatywne z banerem „Zbiórka dla Pawełka”. Na wspomniany tu stoisku można było zakupić słodkości, jakie przygotowało Sołectwo Jantar. Dochód ze sprzedaży przeznaczono na ratowanie 4-letniego Pawełka z Jantaru.

Patronat medialny sobotniego wydarzenia muzycznego objęła ESKA.

Organizatorami byli: Wójt Gminy Stegna Ewa Dąbska, Gminny Ośrodek Kultury w Stegnie oraz Elbląskie Klasyki.

 

 

Andrzej Gołębiewski
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.