Wydanie nr 34/2023, Piątek 3.02.2023
imieniny: pokaż (3 imiona)Błażej, Oskar, Ignacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wiosenne podróże koleją z wygodnych stacji - 10.04.2017

  • Wydanie nr 34/2023
  • 12 kwietnia 2017, 09:08
  • PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
  • Wiadomości
Wiosenne podróże koleją z wygodnych stacji - 10.04.2017 fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
109 wygodnych peronów, 27 funkcjonalnych przejść pod torami – to efekty prac modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.w 2016 r. Wyższe perony sprawiają, że wsiadanie i wysiadanie z pociągu jest wygodniejsze i łatwiejsze. Bezpieczeństwo oraz wyższy komfort obsługi zapewnia likwidacja barier architektonicznych i dostosowanie obiektów do potrzeb wszystkich podróżujących koleją.

Wygodniej w regionach

Śląsk z Mazowszem, Wielkopolskę z Kujawami – PLK dzięki modernizacjom łączą regiony i zapewniają szybsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze podróże.

Montowane na peronach zadaszenia i ławki zapewniają korzystającym z kolei komfortowe warunki a czytelna informacja wizualna oraz systemy komunikatów głosowych pozwalają uzyskać niezbędne informacje o odjazdach i przyjazdach pociągów. W 2016 r. za ok. 3 mln zł nowe oblicze zyskało 5 stacji na trasie Koniecpol – Częstochowa Stradom, m.in. Julianka i Koniecpol Magdasz. Obiekty są bezpieczniejsze - wyposażane w antypoślizgową nawierzchnię i oświetlenie. Nowe pochylnie ułatwiają dojścia na perony osobom o ograniczonej mobilności. 

Na stacji w Częstochowie podróżni korzystają z 3 funkcjonalnych peronów, a Częstochowa Stradom zyskała wyposażone w monitoring przejście podziemne. Dogodne warunki oczekiwania na pociąg podróżującym na trasie Poznań Wschód – Trzemeszno zapewniła przebudowa 10 stacji m.in. w Biskupicach i Kobylnicy. Tej wiosny podróżni korzystają ze zmodernizowanych stacji położonych między Wrocławiem. a Jelenią Górą.

W Janowicach Wielkich, Marciszowie i Ciechanowicach PLK na przebudowanych peronach zamontowały wiaty z ławkami, zapewniono także wygodne, bezpieczne dojścia do peronów. Trzy wyższe perony z nową nawierzchnią ułatwiają wsiadanie do pociągów na stacji w Jeleniej Górze. Obiekty wyposażono w nowy system nagłośnienia i czytelną informację wizualną. Pasażerom służy także przebudowane przejście podziemne i nowa winda prowadząca na peron nr 2. Trwa przebudowa peronu nr 1 oraz przejścia pomiędzy peronem nr 1 i 2. Łączny koszt prac na stacji w Jeleniej Górze to 25 mln zł.

Wygodniej koleją w aglomeracjach 

Realizowane przez PLK prace w aglomeracjach to lepsze codzienne podróże pociągiem do pracy i szkoły. W ramach modernizacji trasy Rail Baltica zmieniają się stacje i przystanki pod Warszawą. Nowe perony w Wołominie, Kobyłce i Zielonce z odnowionymi wiatami chronią podróżnych przed opadami deszczu i śniegu. Trwa dostosowanie obiektów do potrzeb osób o ograniczonej mobilności oraz montaż wind.

Od wakacji podróż do stolicy usprawnia nowo wybudowany przystanek Warszawa Mokry Ług. Od grudnia dostępny jest także nowy peron w  Piasecznie, trwa budowa drugiego oraz nowej kładki, która poprawi komunikację w mieście trwa. Planowo postępują również prace budowlane na stacjach Kraków Zabłocie i Kraków Krzemionki , które pozwolą poprawić ofertę przewozową i komfort podróży w mieście i okolicy.

Funkcjonalne stacje w miastach

Przeszklone perony służą podróżującym ze stacji Gliwice. Dzięki przebudowie przejść podziemnych, montażowi wind i ruchomych schodów także osoby niepełnosprawne czy opiekunowie z dziećmi w wózkach mogą poruszać się po niej swobodnie. 4 nasłonecznione perony, 8 wind i ruchome schody prowadzące na peron, pasy ostrzegawcze dla niewidomych i słabowidzących  –  Łódź Fabryczna  poprawiła dostępność kolei dla mieszkańców aglomeracji łódzkiej i w relacjach dalekobieżnych.

Trwa modernizacja 4 peronów strony zachodniej na stacji Poznań Główny – za 46 mln zł zyskają one nową nawierzchnię i pełne wyposażenie. PLK przebudowują także przejście podziemne od strony zachodniej oraz zamontują 3 dodatkowe windy, które ułatwią poruszanie się po terenie kolejowym osobom o ograniczonej mobilności

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.