Wydanie nr 272/2023, Piątek 29.09.2023
imieniny: pokaż (17 imion)Cyriak, Dadzbog, Dadzboga, Lutwin, Dariusz, Franciszek, Fraternus, Gabriel, Gajana, Grimbald, Michalina, Michał, Mikołaj, Rafał, Rypsyma, Teodota, Ludwin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wywiad z Prezesem firmy KRAM w Dzierzgoniu Panem Zbigniewem Przybyszem

  • Wydanie nr 272/2023
  • 4 pażdziernika 2012, 00:00
  • Wiadomości
  • 1 komentarz
Jest Pan prezesem firmy KRAM, proszę powiedzieć jak Pan ocenia obecną sytuację na rynku, czy odczuwa Pan kryzys gospodarczy a także jak ocenia Pan prowadzenie biznesu na terenie gminy Dzierzgoń?

Kryzys jest, Kram radzi sobie w tych trudnych warunkach …znakomicie, mamy wzrost obrotów, w tej chwili łączny obrót wynosi mniej więcej dwukrotność budżetu gminy Dzierzgoń. Eksport wynosi ok 35%, w tej chwili zatrudniamy łącznie ok 200 pracowników. Jeśli chodzi natomiast o prowadzenie biznesu w gminie Dzierzgoń to jest z naszego ( Kram) punktu widzenia źle. Dla porównania :byłem jednym z przedstawicieli naszej gminy ( byłem radnym) w Nordborgu ( siedziba firmy Danfos) i zostało zorganizowane przyjęcie .Staliśmy w jednym rzędzie z przedstawicielami gmin z Niemiec ,Rumunii , Burmistrz Nordborga przedstawiając nam przedsiębiorców z Nordborga powiedział: „….a teraz wchodzą nasi dobroczyńcy czyli przedsiębiorcy. 
To przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy, to oni płacą podatki, czynią tą gminę bogatszą….” W Dzierzgoniu niestety przedsiębiorca lokalny jest…. chyba wrogiem Burmistrza . Pomoc ze strony Burmistrza nie ma polegać na obniżeniu podatków przedsiębiorcom, pomoc ma polegać na ułatwieniu prowadzenia działalności gospodarczej. Burmistrz powinien być raz czy raz na dwa miesiące w każdym przedsiębiorstwie , które tworzy miejsca pracy .
Dla informacji : w firmie Kram Burmistrz był prawdopodobnie jeden raz przy wizycie poprzedniego Marszałka Województwa w 2007 lub w 2008 r.
Kram zamierzał wybudować halę o pow.ok 1000m2 przy ulicy Słonecznej i stworzyć kilkanaście nowych miejsc pracy ( kobiety), niestety nie kupiliśmy działki (ok 400-500m2) , której…. nikt nie wykorzystuje i prawdopodobnie nie wykorzysta , położona jest między ( pośrodku ) 3 innymi działkami. Pierwsza jej wycena była na ok 16 tyś zł i mimo, że cena była wysoka ( nikt inny nie jest nią zainteresowany – a o cenie decyduje rynek) chciałem za nią zapłacić, jednak okazało się, że w międzyczasie doszło do przeszacowania wartości i wzrosła ona do ok.20 tyś zł .Roczne wpływy z tylko z tytułu podatku od nieruchomości 1000m2 to ok 20tys zł. Gmina za 16 tyś nie chciała sprzedać i w związku z tym , że nie doszliśmy do porozumienia inwestycje przeniosłem do Pasłęka i Ostrowca Świętokrzyskiego – gdzie opracowano program sprzyjający przyciąganiu inwestycji ( zwolnienie z podatku od nieruchomości w wysokości 5 tys zł na jedno nowe miejsce pracy na okres 4 lat) . Przykład Ostrowca pokazuje w taki sposób może wyglądać współpraca inwestorów tworzących miejsca pracy z władzami gminy.
Inne gminy niż nasza potrafią robić programy ściągające przedsiębiorców.
Do Dzierzgonia prawdopodobnie nie przyjedzie, żaden nowy inwestor, nie tylko z powodu złego nastawienia władz do przedsiębiorców ale przede wszystkim z powodu kiepskiego stanu dróg. Idę o zakład ,że nie powstaną tu w najbliższej przyszłości żadne nowe przedsiębiorstwa produkcyjne. Bardzo trudno cokolwiek przywieść do Dzierzgonia a tym bardziej wywieźć .
Podatki i opłaty w Dzierzgoniu i Pasłęku są porównywalne ale łatwość dojazdu do głównych dróg w Pasłęku powoduje ,że tam łatwiej prowadzi się biznes ( niższe koszty). Poza tym w Pasłęku Burmistrz pyta nawet telefonicznie „. jak mogę pomóc..” „.. co trzeba ?...” .

Jest Pan także prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Obrony Polskich Przedsiębiorstw, proszę opowiedzieć dokładnie czym Stowarzyszenie się zajmuje?

Jest to organizacja firm które padły ofiarą agresji banków pod nazwą Toksyczne Opcje Walutowe – inaczej Zerokosztowe Struktury Opcyjnie ( II,III generacji – w większości nieznane bankowcom szczebla zarządów banków nie mówiąc o pracownikach – dealerach walutowych) , to długa historia, dokonana została agresja na polskie firmy w skali niewyobrażalnej, bo z oficjalnych danych Narodowego Banku Polskiego można wyciągnąć wniosek, że straty polskich firm powstałe (zdaniem banków) podczas rozmów telefonicznych !!!! - ( spróbujcie uzyskać kredyt na telefon) wyniosły nie mniej niż 200 mld złotych . Nam bank ING zabrał z konta 2,4 mln a Fortis 1,35 mln .Obydwa banki nie udostępniły nam umów ( rozmów telefonicznych) i dlatego dochodzimy swoich praw częściami na drodze sądowej.
Mamy (Kram) już pierwszy prawomocny wyrok na kwotę 170 tys . Komornik ściągnął te pieniądze z…… rachunku bakowego banku ING i nam przesłał. Kwotę tę przeznaczymy na kolejne procesy.


W naszej zabawie "prawybory Burmistrza Dzierzgonia" był Pan jedną z częściej wymienianych osób na to stanowisko, proszę powiedzieć czy rozważa Pan taką możliwość aby wystartować w 2014 roku?

Uważam że gmina potrzebuje reformy i to dużej reformy, gdyż tzw „ władza”w mojej ocenie oderwała się od rzeczywistości. Burmistrz nie porusza się pieszo po Dzierzgoniu, Doświadczenie mówi ,że najczęściej po kilku a w tym wypadku kilkunastu latach zarząd organizacji społecznej traci werwę i pomysły na rozwój . Pojawia się rutyna… i układy.
W ostatnich wyborach był jeden kandydat, w następnych na pewno już nie będzie jednego, gdyż jeśli nie będzie innego wyjścia to ja wystartuję ( zakładam ,że mogę przegrać – prawo demokracji). Musi ulec zmiana funkcjonowania urzędu w stosunku do mieszkańców, gdyż moim zdaniem, urząd zapomniał że pełni funkcję usługodawczą czyli powinien być dla ludzi, urzędnik żyje z podatków wszystkich mieszkańców, natomiast w tym momencie ja odbieram ,że to „.. nos jest dla tabakiery..”Jak Pan sądzi jakie są największe problemy w gminie Dzierzgoń?

Z pewnością podstawowym problemem to drogi a właściwie ich brak oraz koszt utrzymania mieszkania,
W związku z tym , iż raczej nie należy się spodziewać wzrostu inwestycji produkcyjnych dochód ogółu mieszkańców na pewno nie wzrośnie a prawdopodobni spadnie – należy więc starać się ( Urząd MiG) obniżyć horrendalnie wysokie koszty utrzymania mieszkań. W dużych aglomeracjach miejskich metr kwadratowy ziemi pod inwestycje kosztuje znacznie więcej niż w Dzierzgoniu, jest więc co najmniej dziwne, że koszt utrzymania porównywalnego mieszkania w Dzierzgoniu jest o kilkaset zł wyższy niż np. w Poznaniu czy tez w Warszawie.
Gmina również ma na to wpływ. Np. mamy bardzo drogą wodę czy ścieki, podatki.


Jak Pan ocenia obecną kadencję Burmistrza a także Rady Miejskiej w Dzierzgoniu, czy można było zrobić coś więcej?

Nie będzie niespodzianką jeśli powiem ,że źle, ale wytłumaczę dlaczego , źle jest z tego tytułu że radni są bezradni ponieważ są uzależnieni od Burmistrza, większość radnych lub ich dzieci ( bezpośrednio)e w sposób pośredni podlega Burmistrzowi i to jest złe. Nie mają własnego zdania, akceptują wszystko to co Burmistrz i Przewodniczący Rady Miasta zaproponują.
Natomiast co do oceny Burmistrza to proszę spojrzeć choćby na celowość w tym ekonomiczną , jakość wykonania wielu inwestycji ( Wzgórze Zamkowe , kanalizacja ul Słoneczna, plac przed DOK , drogi gminne ) Hala Sportowa , że została wybudowana to dobrze, natomiast nie potrafię sobie wyobrazić kto pozwolił na wybudowanie hali która prawdopodobnie ( nieoficjalne info) nie posiada wymiarów hali pełnowymiarowej, nie będzie można na niej rozgrywać żadnych oficjalnych turniejów klasy mistrzowskiej ( np. A czy B klasa)ponieważ brakuje np 1,5 metra hali.
Gmina ( my wszyscy) wydała kilka milionów złotych i najprawdopodobniej brakuje półtora metra żeby tą halę można było wykorzystać na oficjalne ( np. piłka reczna) imprezy sportowe


Jakich zmian na terenie gminy dokonałby Pan będąc Burmistrzem?

Uważam, że te kilkanaście lat zostało jeśli nie zmarnowanych to z pewnością nienależycie wykorzystanych. Uważam, że „leżą” komunikacja, oświata i koszty utrzymania mieszkań Uważam, że problem ilości uczniów w szkołach średnich jest nie tylko w niżu demograficznym ale także w utracie zaufania do szkoły.
W szkole średniej z ponad 600 uczniów zostało prawdopodobnie niewiele ponad 300, nawet niektórzy rodzice z Dzierzgonia i okolic nie chcą posyłać dzieci do szkoły ( również gimnazjum)w Dzierzgoniu gdyż prawdopodobnie również w ich ocenie nie gwarantuje ona odpowiednio wysokiego poziomu wykształcenia.
Powinniśmy ( władze D-nia również) walczyć o jak najwyższy poziom nauczania , by ściągać do D-nia uczniów z okolicy ponieważ każdy uczeń ma wpływ na dochód naszej miejscowości ( etaty nauczycieli i obsługi, sklepy…)
Odbudowa zawsze jest trudniejsza niż budowa ale nie ma rzeczy niemożliwych do zrealizowania.


Co Pan sądzi o proteście Przedsiębiorców w Dzierzgoniu , który nie tak dawno miał miejsce?

Tesco, Biedronka , Latocha.. nie płacą w Dzierzgoniu podatków, a nasi lokalni przedsiębiorcy tak. Ta zmiana organizacji ruchu nie była w interesie mieszkańców.
Pracownicy Urzędu winni przyjść i zapytać przedsiębiorców i osób korzystających z takiego środka transportu i spróbować wspólnie rozwiązać problem wynikły z wcześniejszego oddania za bezcen dawnego placu , który służył od pokoleń jako przystanek komunikacji samochodowej.
Jest kilka równie dobrych lokalizacji
Mogły i mogą mogły być przystanki które byłyby w centrum a nie uległyby zmniejszeniu wpływy do budżetu gminy.
Wydaje się, że Burmistrzowi zależy na zmniejszeniu dochodów gminy Dzierzgoń – dla mnie jest to dziwne.


Na naszym forum czytałem Pana wypowiedzi odnośnie przejęcia budynku po byłym Domu Dziecka przez Gminę i przekazanie go RTI, proszę powiedzieć coś więcej na ten temat?

Sposób przekazanie budynku jest sprzeczny z prawem ( nie było szczegółowej uchwały Rady Miasta i Gminy , a budynek przekazano Rozporządzeniem)
A przekazanie tej nieruchomości firmie zarządzanej przez żonę burmistrza jest jawną kpiną z prawa ( art. 24 f 2 Ustawy o Samorządzie Gminnym)o czy mówi również orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które w razie sporu określa stan prawny (orzeczenie zostało przesłane do redakcji – przyp. red. ),
Pozbycie się tego budynku firmie przynoszącej ogromne straty i w dodatku „ non profit” nie było na pewno w interesie gminy , było w interesie kilku ( nastu) osób.
Mimo, że jest to ewidentnie niezgodne z prawem to Pan Burmistrz ( Jego żona również) twierdzi , że jest to zgodne z prawem. W momencie zamiany budynków wydawało się ,że zamiana jest korzystna dla Gminy, ale natomiast przekazanie budynku RTI spowodowało , że „korzyść” skonsumowała nie gmina a konkretne osoby. RTI jest spółka non profit która nawet jeśli osiągnie zysk ( bardzo mało prawdopodobne!) nie dzieli zysków na udziałowców.
RTI jest firmą, która przynosi straty, oficjalnie w setkach tysięcy złotych, nieoficjalnie to są miliony ( wedle oficjalnych dokumentów wynika ,że łączne przychody za rok 2011 spółki RTI wyniósł 128 376,61 natomiast na wynagrodzenia przeznaczono 1 019 454,2 ( jeden milion dziewiętnaście tysięcy.. ) a na pozostałe koszty operacyjne 1 214 200,00 (jeden milion dwieście czternaście tysięcy)
Czyli łącznie wydano 2 233 654,2 by uzyskać przychód ( nie dochód !!) 128,376,61
Skąd pieniądze pozwalające pokrywać taką rozrzutność ? z budżetu ( dotacje ) .
A dotacje to nic innego niż składka podatnika, w tym gminnego

Jest Pan udziałowcem RTI proszę powiedzieć dlaczego w ogóle nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa RTI, dlaczego odeszła Pani Grzybowska?

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Jedno jest pewne, że o wszystkim decyduje Burmistrz poprzez wybraną przez siebie ( gmina miała 77% głosów) Radą Nadzorczą.
Niektórzy prywatni udziałowcy otrzymują wynagrodzenia oraz … nieźle opłacane zlecenia.

Był Pan radnym Rady Miejskiej w Dzierzgoniu i zrezygnował Pan z pełnienia funkcji w trakcie trwania kadencji, dlaczego?

Uważałem ,i uważam , ze przyszłość to dzieci i młodzież , a klub sportowy był ( rok 1994/1995) jednym z nielicznych miejsc ,gdzie dzieci i młodzież mogły znaleźć interesujące ich zajęcie , i rozwijać się zarówno fizycznie jak i społecznie. Na całkowite funkcjonowanie klubu ( młodzicy ,juniorzy ,seniorzy) tzn: utrzymanie obiektu – trawa ,budynek , wynagrodzenie trenerów , zakup sprzętu , pranie sprzętu, wyjazdy na zawody, przeznaczono w budżecie Gminy 30 000 ( trzydzieści tysięcy) rocznie !!!!
Padł mój wniosek o podwyższenie tej kwoty o 10 tys a nauczyciele w tym obecny Radny p. Darek Browarczyk głosowali przeciw… dzieciom i młodzieży ( taki był wniosek Burmistrza K. Szewczuna)
Powiedziałem sobie „.. Niech towarzystwo wzajemnej adoracji poklepuje się , ja w tym brał udziału nie będę….”
Jeśli już mówimy o demokracji to proszę powiedzieć jak Pan uważa na jakim poziomie jest demokracja w Dzierzgoniu?

Nie ma w Dzierzgoniu demokracji, proszę choćby popatrzeć na Informator Dzierzgonia Radę. Inaczej myślący są…. wrogami i to jeszcze z PISu
Tak, Ojczyzna nawet Mała jest dla mnie wielką wartością.
To co zrobiono np. z Domem Dziecka to jest kryminał…., tutaj powinna być uchwała rady miasta.
Bycie na stanowisku Prezesa Zarządu żony Burmistrza wbrew prawu przy akceptacji a na pewno nie wbrew Radzie MiG mówi wszystko .


Był Pan "mecenasem" koncertu Jarosława Jar Chojnackiego w Dzierzgoniu 8 marca, proszę powiedzieć czy tego artystę zobaczymy jeszcze w naszym mieście?

Tak zobaczymy go 11 Listopada, właśnie dzisiaj z nim rozmawiałem, jeszcze nie wiadomo gdzie wystąpi, cały czas nad tym myślimy. Na pewno będzie wstęp wolny


Proszę powiedzieć jak spędza Pan tzw wolny czas?

Czytam książki ( nie beletrystyka) a historię i finanse ,uczę się języków: komunikuje się w rosyjskim, niemieckim, angielskim, uczę się nurkować, grać w golfa , tenisa ziemnego, jeżdżę na nartach. Czyli staram się nie mieć tzw wolnego czasu , ponieważ jest to rzecz ( jeśli o czasie można powiedzieć- rzecz) ,która jeśli minie to nie można jej odzyskać .
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.