Wydanie nr 34/2023, Piątek 3.02.2023
imieniny: pokaż (3 imiona)Błażej, Oskar, Ignacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

PLK: Dyżurni ruchu lepiej przygotowani do pracy - 06.06.2016

PLK: Dyżurni ruchu lepiej przygotowani do pracy - 06.06.2016 fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A
Blisko 700 pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu zakończyło dodatkowe szkolenia na specjalnym symulatorze. Dyżurni ruchu zyskali lepsze przygotowanie do bezpiecznego prowadzenia pociągów w nadzwyczajnych sytuacjach. Kolejne 850 osób przejdzie szkolenia w 2016 r. Nowoczesny symulator to jedna z 200 inicjatyw PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na kolei.

Zarządca infrastruktury m.in. dzięki nowoczesnemu symulatorowi zapewnia podnoszenie kwalifikacji pracowników odpowiedzialnych za bezpieczne prowadzenie ruchu pociągów. To bezpośrednie przygotowanie głównie dyżurnych ruchu do właściwego reagowania w szczególnie trudnych sytuacjach. Pracownicy w ciągu kilku godzin ćwiczą niecodzienne sytuacje, których prawdopodobieństwo zaistnienia jest niewielkie, jednak właściwe reakcje mogą uchronić od wypadków i ratować życie. Możliwe jest zadanie ponad 40 sytuacji kryzysowych o różnym stopniu trudności. Ćwiczenia realizowane są w warunkach wiernie oddających rzeczywiste, tzn. lokalne centrum sterowania w Mińsku Mazowieckim i na bieżąco omawiane z instruktorem.

Symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym i łączności, to pierwszy tego typu sprzęt w Polsce. Kosztował ponad 4,5 mln zł. Jest wykorzystywany od października 2015 r. Ze szkoleń skorzystało już blisko 700 pracowników PLK. Kolejnych 850 przejdzie kursy do końca tego roku.
Rozbudowany system szkoleń to jeden z elementów realizowanego przez PLK programu poprawy bezpieczeństwa. Inicjatywa zawiera ponad 200 działań w czterech obszarach: inwestycyjnym, technicznym, organizacyjnym oraz pracowniczym. W ubiegłym roku
PLK przeszkoliły ponad 25 500 pracowników na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego w ramach pouczeń okresowych i doraźnych.

W ostatnich latach widoczny jest spadek liczby wypadków na kolei. W 2015 r. - w porównaniu do poprzedniego, o 12 procent spadła liczba kolizji i wykolejeń oraz o 12 procent mniej było wypadków na przejazdach kolejowo - drogowych. Rok 2016 podtrzymuje pozytywny trend. Statystyki za pierwszy kwartał br., dotyczące wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo - drogowych pokazują, że w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku liczba wypadków spadła o 14 procent.

Informacja:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.