Wydanie nr 341/2022, Środa 7.12.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Ambroży, Marcin, Ninomysł, Agaton, Marcisław, Józefa, Polikarp, Zdziemił, Sabin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dworek. Protest rolników. Chcą rozmów z GDDKIA i wypłaty odszkodowań - 15.02.2016

Dworek. Protest rolników. Chcą rozmów z GDDKIA i wypłaty odszkodowań - 15.02.2016 fot. Edyta Kozakiewicz
Rolnicy, którym na cele inwestycji przejęto ziemię pod budowę S7, żądają rozmów z przedstawicielami GDDKiA, obawiają się, że nie otrzymają wypłaty pieniędzy za utracony majątek. Dziś grupa rolników z Dworkowa i Nowej Kościelnicy wyszła, aby zaprotestować i wstrzymać prace budowlane prowadzone w ramach budowanej S7 w obrębie swoich nieruchomości.

Poprosiliśmy o komentarz rzecznika GDDKiA p. Piotra Michalskiego który uspokaja, że nie ma powodów do niepokoju. W niedługim czasie rolnicy otrzymają odszkodowania.

Edyta Kozakiewicz
Przejdź do komentarzy

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
strajk forever
strajk forever 18.02.2016, 09:36
Działki zostały wycenione, rolnicy sie zgodzili, po czym GDDKiA zmieniło zdanie i nie wypłacilo pieniędzy. Problem polega na tym ze za te pieniądze ktore teraz proponują rolnicy nie będą wstanie kupic takiej samej ilosci ziemi w takiej samej odleglosci od swojego gospodarstwa, bo tej ziemi do sprzedania poprostu nie ma. Kupując ziemie gdzies dalej znacznie wzrastają koszty gospodarstwa, kilku rolnikom grozi teraz bankructwo. Stwierdzenie ''chłop był zawsze glupszy od reszty'' pokazuje prostactwo autora, czasy sie zmienily, lepiej byc tym glupszym chlopem niz pracowac za 1181zl lub jako urzednik za 1500.
filemon pat
filemon pat 18.02.2016, 16:15 (odpowiedź do strajk forever)
Ludzie weźcie biegłego sądowego i niech zrobi wam operat dla danej działki. Taki operat kosztuje do 1000zł i nie piszcie mi, że ich nie stać na takie operaty. Jak będą mieli w ręku ów dokument mogą oddać sprawę do sądu. Akurat mają dobrą pozycję bo mogą opóźnić budowę w związku z czym GDDKiA nie wyrobi się z terminami i prędzej czy później zapłacą tyle ile się chce. Nie ma kasy, nie ma budowy. Na teren też nie mogą wejść bo zapewnia nam to konstytucja o poszanowaniu mienia. A takie płakanie przed kamerą nic nie da. Liczy się papier i to co na papierze jest napisane, z tego reportażu nic nie wynika. Jedyne co wiadomo, to że ktoś coś obiecał, coś zabrali, nie zapłacili, może zapłacą, sterta papierów itp itd. Zero konkretów czy było to wywłaszczenie, decyzja administracyjna czy zgoda czy jeszcze coś innego. Chyba, że GDDKiA faktycznie dawało dużo dużo więcej niż to jest warte (bo zadość uczynienie musi być). Podstawą w tej sytuacji to zrobić operat i jeżeli wykupujący zaniża wartość to sprawę oddać do prawnika i sądu. Rozwiązań tego problemu jest wiele. Sprawa w sądzie skutecznie opóźni budowę a wykonawca sobie nie pozwoli na opóźnienia i prawdopodobnie się dogada.
byznes
byznes 19.02.2016, 17:20 (odpowiedź do filemon pat)
filemon patefon ty to masz studia bo piszesz takie bzdety az cieżko czytac skad wiesz jak jest przy stole siedziałes czy co nie masz w niczym rozeznania praktyku teoretyku zamilcz
filemon pat
filemon pat 20.02.2016, 22:02 (odpowiedź do byznes)
Widzę Ty nawet czytać nie potrafisz, ale w dzisiejszych czasach nie Ty jeden więc się nie martw. Od samego początku pisałem, że z reportażu nic nie wynika i bez wglądu w dokumenty możemy sobie tylko gdybać i dyskutować. Twoja wypowiedź jest niestety na zatrważająco niskim poziomie. Jeżeli wiesz lepiej to podziel się wiedzą, być może wspólnie pomożemy tym ludziom. Mówisz, że masz niemiecką klawiaturę ? hahaha możesz mieć i Japońską (wystarczy zamienić ustawienia systemowe). Ale Ty niestety kłamiesz bo raz masz "ż" a raz masz "z"... randomowo musi Ci się włączać DE-PL..... O przecinkach i kropkach nie wspomnę (a to czy DE czy PL jest stałe). Kolega Miodek słusznie o tym wspomniał lecz interpunkcja nie jet tematem tej dyskusji. Reasumując Twoją wypowiedź jest bezcelowa bo nic nie wnosi do tematu.
Miodek
Miodek 20.02.2016, 07:06 (odpowiedź do byznes)
byznes, wiesz co to jest interpunkcja?
bbb
bbb 20.02.2016, 09:49 (odpowiedź do Miodek)
mam niemiecka klawiatura
zirytowana
zirytowana 18.02.2016, 17:51 (odpowiedź do filemon pat)
gratuluje podejścia do sprawy,operaty są zrobione i to nie jeden.Wg GDDKiA są one zawyżone ,a oni muszą dbać o Skarb Państwa. Zabranie rolnikowi połowy ziemi i zapłacenie może za 6miesięcy okskodowania to dla niego bankrutctwo. Pomyśl zanim coś napiszesz mądralo. Gdyby to wszystko było takie proste to zapewne nie było by ich teraz na tym polu. Brawo Ty
filemon pat
filemon pat 19.02.2016, 15:56 (odpowiedź do zirytowana)
Bardzo wątpię aby rolnicy robili operaty na własną rękę, z reportażu to nie wynika. Jedynie GDDKiA takowe robiło i z tego co twierdzą zawyżyli je. Skąd masz takie a nie inne informację nie wiem i nie interesuje mnie to bo mówić każdy może a konkretów jak nie ma tak nie ma. Moje komentarze nie mają na celu drwin z rolników. Piszę to bardziej informacyjnie w celu naprowadzenia na jakiś tor, bo nie każdy wie o tym wszystkim i jeżeli któryś z nich nie ma pomocy prawnej lub innej a czyta to to może mu to w czymś pomoże, choć tutaj potrzebny jest prawnik i nie ma nawet o czym dyskutować. A co oznacza "Brawo Ty" ? jakiś dziecięce pożegnanie czy coś ? ... PS. Jeżeli rolnicy mają swoje rzetelnie zrobione operaty i rozbieżności pomiędzy operatami GDDKiA są duże to tylko sprawa sądowa. Jest jeszcze kilka innych ciekawych aspektów które by można było podciągnąć.
urzędnik
urzędnik 17.02.2016, 03:24
Chłop zawsze był głupszy od reszty.
rolasy hej
rolasy hej 17.02.2016, 14:02 (odpowiedź do urzędnik)
urzedniku nie sądzę że głupszy zawsze od reszty ja mogę po tobie na konia wchdzić
to ja
to ja 16.02.2016, 22:04
Parę pytań:
1. 100 traktorów? Skąd chłopie tyle ich weźmiesz? Z całego powiatu?
2. 50 rolników by zablokować budowę? A raptem grupka odważyła się wystąpić w TV.
3. Policja nie pomoże? Czemu Wam pomóc nie może?
4. Mało spójne i logiczne jest to co mówisz.
jakto?
jakto? 16.02.2016, 21:57
Ten Pan coś kręci. Ma gospodarstwo 12ha, zabrali mu 4,8ha, a zostało mu nie całe 5ha. Jak tak liczy to nie wróżę sukcesów.
asd
asd 20.02.2016, 16:30 (odpowiedź do jakto?)
Powierzchnia upraw to nie powierzchnia gospodarstwa.... ale coś czuję że rzucam perły przed wieprze ...
akt
akt 15.02.2016, 21:10
znajdzcie szybko jakiegos robaczka i bedzie natura 2000 z kropracją nie wygra to sie nazywa panstwo prawa tylko w tym kraju takie ciekawe sprawy gdzie wasi radni gdzie wasi wójtowie sąsiedzi rodziny przyjdą przed wyborami a wy bedziecie na nich głosowac pani redaktor dobry material
filemon pat
filemon pat 16.02.2016, 00:07 (odpowiedź do akt)
Słuchajcie dalej i się nakręcajcie. Nie znacie sytuacji, nie wiecie nic o danej sytuacji tak samo jak ja. 5 minutowy artykuł o niczym nie świadczy. Obszar ten nie załapuje się na obszary natura 2000. Jeżeli osoby te mają prawo własności do tych działek to nikt nie ma prawa im tego odebrać a tym bardziej budować tam coś bez ich zgody i wykupu. Nawet jeżeli Ci ludzie wyrazili wcześniej zgodę na budowę to w każdej chwili mogą ja wycofać. Z drugiej strony jeżeli redakcja chce pomóc tym ludziom niech opublikuje korespondencję o "grubości" którą pokazywał Pan z filmu. Podejrzewam, że wtedy wyjdzie, że nie jest do końca tak jak to opowiadają. Albo chcecie im pomóc albo szukacie taniej sensacji. Czekam na konkrety (korespondencję) a nie słowa bo coś tam łobiecali i wszyscy poszkodowani.
Mała
Mała 16.02.2016, 19:08 (odpowiedź do filemon pat)
Jest Ustawa o Wywłaszczeniu na rzecz Skarbu Państwa. Nikt nikogo nie pytał o zgodę i nikt nie może się z tego wycofać. Wszyscy Ci ludzie zostali postawieni przed faktem dokonanym !!! ZAPRASZAM DO ZAPOZNANIA SIĘ Z USTAWĄ.
filemon pat
filemon pat 17.02.2016, 16:31 (odpowiedź do Mała )
Nie wiem czy mój poprzedni komentarz się doda. Ale kontynuując od każdej decyzji przysługuje Ci odwołanie a tylko w drodze decyzji można wywłaszczyć np. nieruchomość. Jeżeli wycenia Cię nie zadowala to możesz powołać swojego biegłego i to on wyceni nieruchomość. Jeżeli rolnicy dostali takowe decyzje o wywłaszczeniu i nie wnieśli uwag to znaczy, że zgodzili się na to i według ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z art. 132. 1. Zapłata odszkodowania następuje jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu podlega wykonaniu, z zastrzeżeniem ust. 1a i 1b. Także nie wyskakuj z ustawą. Jeżeli przykładowo Ci ludzie się zgodzili a pieniędzy nie mają w terminie to nikt nie ma prawa wejść na ich teren.
filemon pat     Zobacz całość: http://www.zulawyimierzeja24.pl/aktualnosci/8926,dworek-protest-rolni
filemon pat Zobacz całość: http://www.zulawyimierzeja24.pl/aktualnosci/8926,dworek-protest-rolni 17.02.2016, 16:18 (odpowiedź do Mała )
Owszem ale najpierw muszą zostać uregulowane akty wprawne. Decyzja administracyjna itp. nikt nie może wyrzucić Cibie z Twojej własności nie płacąc i za to. To nie działa w ten sposób, że dostajesz decyzję o wywłaszczeniu i idź precz pod most a może kiedyś dostaniesz odszkodowanie. Najpierw formalności potem wejście na działkę.
Ela
Ela 18.02.2016, 22:00 (odpowiedź do filemon pat Zobacz całość: http://www.zulawyimierzeja24.pl/aktualnosci/8926,dworek-protest-rolni)
Niestety ta ustawa juz nie .
,obowiazuje teraz dziala spec-ustawa o wywlaszczeniu.Masz szczescie ze ciebie to nie dotyczy inaczej bys pisal.
filemon pat
filemon pat 19.02.2016, 15:57 (odpowiedź do Ela)
Możesz podać podstawę prawną ?
Ela
Ela 20.02.2016, 15:58 (odpowiedź do filemon pat)
Wpisz w google napewno wyskoczy.To stosunkowo nowa ustawa.I nikt z wywlaszdzonych niewiele moze zdzialac nawet jak sie nie zgadza to sie dzieje bez jego zgody
filemon pat
filemon pat 20.02.2016, 22:15 (odpowiedź do Ela)
Zaraz zaraz coś tu jest nie tak. Odsyłasz mnie do specustawy nie mając o niej pojęcia ? Ustawa o gospodarce nieruchomościami jest dalej aktualna, a w niej są zawarte zapisy o wywłaszczeniach (z reportażu nie wynika aby były to wywłaszczenia, jednak mimo to o ty rozmawiamy). Być może ja się mylę i dlatego proszę o podstawę prawną. Ale też nie zamierzam tego sobie szukać w google bo i dla czego ?
Mała
Mała 18.02.2016, 17:54 (odpowiedź do filemon pat Zobacz całość: http://www.zulawyimierzeja24.pl/aktualnosci/8926,dworek-protest-rolni)
Nic nie zostało uregulowane, wszyscy Ci ludzie maja akty notarialne, że są nadal właścicielami mało tego otrzymali z Gminy nakazy podatkowe. Gdyby Państwo i GDDKiA uregulowało sprawę wywłaszenia z tymi ludźmi nie było by całej tej sprawy.
filemon pat
filemon pat 19.02.2016, 15:57 (odpowiedź do Mała )
Dlatego GDDKiA nie ma prawa wejść na ich teren a tym bardziej straszyć policją.
Arek
Arek 15.02.2016, 20:35
To jak to jest panie rzecznik u? Wchodzicie na czyjąś ziemię bez wykupu???