Największą wartością II edycji organizowanego przez Elbląską Orkiestrę Kameralną Festiwalu „Muzyka polska na Żuławach” jest bez wątpienia repertuar. Najsłynniejsze utwory polskich mistrzów kompozycji, specjalnie wybrane z bogatej skarbnicy dzieł muzycznych. Publiczność będzie miała okazję ich wysłuchać podczas sześciu festiwalowych koncertów. Ostatni z koncertów obędzie się w dniu dzisiejszym o godz. 19:00 – Jantar Kościół p. w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.
Nie zabrakło muzyki najsłynniejszego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina, która kojarzy się głównie z pięknym brzmieniem fortepianu. Ciekawym doświadczeniem była zatem prezentacja utworów naszego mistrza, w opracowaniu na orkiestrę smyczkową Etiudę C-dur czy Preludium e-moll oraz pieśni Życzenie, Czary, Smutna rzeka i Narzeczony w wersji z solistami i orkiestrą. Muzycy wykonają utwory Stanisława Moniuszki – twórcy polskiej opery narodowej, który często sięgał do chlubnych momentów historii, aby podtrzymać rodaków na duchu. Na festiwalu usłyszymy pieśni, m.in.: Nakaż niech ożywcze słonko oraz fragmenty legendarnej opery Halka, pierwszego i najbardziej znanego scenicznego utworu Moniuszki.
W bogatym repertuarze festiwalu znalazł się również kompozycje Karola Szymanowskiego, zaliczanego do grona największych twórców europejskich XX wieku. Usłyszeliśmy niezwykle melodyjne i liryczne Pieśni kurpiowskie, np.: Uwoz, mamo czy Lecioły zórazie. Są niezrównanym fenomenem, a w muzyce niełatwo jest znaleźć podobne do nich dzieła. Pojawią się również fragmenty baletu-pantomimy Harnasie przeniknięte energią podhalańskich “nut”. Artyści zaprezentowali publiczności wybrane utwory Mieczysława Karłowicza najwybitniejszego, polskiego symfonika. Podczas festiwalowych koncertów zabrzmi lekka i mistrzowsko opracowana Serenada na orkiestrę smyczkową, pierwszy orkiestrowy utwór kompozytora, a także niezwykle emocjonalne pieśni np. Pamiętam, ciche, jasne, złote dnie – pełna uczuć pieśń, napisana do tekstu Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Na spokojnym, ciemnym morzu oraz Śpi w blaskach nocy. Muzykę współczesną reprezentować będzie twórczość Tadeusza Bairda – artysty, który obficie czerpie z tradycji muzycznej innych epok. W tym roku Elbląska Orkiestra Kameralna zaprezentuje fragmenty jego suity Colas Breugnon odwołującej się do czasów baroku.
17.07.2015 r., godz. 19:00 – Pasłęk Kościół p. w. św. Bartłomieja,
18.07.2015 r., godz. 19:00 – Orneta Kościół p. w. św. Jana Chrzciciela,
19.07.2015 r., godz. 19:00 – Elbląg Katedra p.w. św. Mikołaja,
20.07.2015 r., godz. 19:00 – Nowy Staw Galeria Żuławska - dawny kościół ewangelicki,
21.07.2015 r., godz. 19:00 – Stare Pole Kościół p. w. św. Barbary,
22.07.2015 r., godz. 19:00 – Jantar Kościół p. w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny! Więcej informacji na stronie www.eok.elblag.eu.
Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli Piotr Żuchowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Witold Wróblewski – Prezydent Elbląga.
Projekt Festiwal ,,Muzyka polska na Żuławach” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Wydarzenia artystyczne, priorytet: Muzyka.
Projekt Festiwal „Muzyka polska na Żuławach” jest współfinansowany oraz ze środków Marszałka Województwa Pomorskiego.
Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z o.o.
Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Grupa Energa
Sponsorzy Wspierający: PZU, Meble Wójcik, EPEC, Toyota Knedler