Wydanie nr 359/2024, Wtorek 24.12.2024
imieniny: pokaż (15 imion)Adela, Grzymisława, Druzjanna, Ewa, Godzisława, Irmina, Druzjan, Adamina, Grzegorz, Ewelina, Hermina, Zenobiusz, Tarsylia, Tarsylla, Adam
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Mural z Mikołajem Kopernikiem w Malborku już gotowy.

Mural z Mikołajem Kopernikiem w Malborku już gotowy. fot. TvMalbork.pl / Zulawyimierzeja24.pl / TvRegionalna24.pl / TvSztum.pl
Na filarze mostu drogowego przez Nogat powstał mural, którego autorką jest Pani Olena Stukanovska. Jej projekt uzyskał 118 pkt na 140 możliwych i zwyciężył spośród wszystkich 14 projektów na malborskiego Kopernika. Konkurs na projekty murali „Szlak Kopernikowski” zorganizowała Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku dla Kwidzyna, Malborka, Nowego Dworu Gdańskiego, Pelplina oraz Pruszcza Gdańskiego.

Mural jest ciekawym pomysłem na ożywienie miejskiej przestrzeni. Może stanowić będzie motywację do kolejnych ciekawych aranżacji. Warto pomyśleć także o odtworzeniu grafitti poziomego przy schodach obok Szkoły Łacińskiej- kiedyś świetnie wykonanego pomysłu, teraz raczej szpecącego przejście wśród urokliwych zabudowań.

Malbork wielokrotnie gościł Mikołaja Kopernika, który jako sekretarz swojego wuja, biskupa Łukasza Watzenrodego uczestniczył w zjazdach stanów pruskich.

W latach 1504-1506 Astronom regularnie odwiedzał zamek w Malborku, gdzie brał udział między innymi w wyborze posłów na sejm w Piotrkowie.

Kopernik jako poseł kapituły warmińskiej w 1528 roku uczestniczył w obradach sejmiku generalnego Prus Królewskich, w trakcie których dyskutowano nad usunięciem dawnych monet oraz wyborem nowych groszy królewskich.

Malbork przez blisko 150 lat był siedzibą wielkiego mistrza i najważniejszych władz krzyżackich, był także stolicą państwa zakonnego.

Obecnie miasto kojarzone jest przede wszystkim z zamkiem w Malborku, jednym z największych zamków ceglanych na świecie, przykładem architektury obronnej i rezydencjonalnej średniowiecza. Budowany od początku lat 70. XII wieku zamek w 1309 roku został siedzibą mistrzów zakonu. Podczas intensywnej rozbudowy w XIV wieku uzyskał formę trójdzielnego założenia obronnego, z wyraźnym wyodrębnieniem Zamku Wysokiego (klasztor), Średniego (siedziba wielkiego mistrza oraz centrum polityczne i administracyjne państwa zakonnego) oraz Podzamcza.

Pozostałe atrakcyjne zabytki Malborka to m.in. kościół św. Jana Chrzciciela, ratusz staromiejski, Szkoła Łacińska oraz bramy Garncarska i Mariacka.

Więcej informacji na https://szlakkopernikowski.pl/

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.