Oczywiście obawy o to, że coś wydarzy się podczas wpłacania kasy, nie są bezpodstawne. Przestępcy stają się coraz sprytniejsi: phishing, vishing i inne sposoby wyłudzenia od nas pieniędzy są na porządku dziennym. Ale – przyznajmy to szczerze – jeśli tylko nie wysyłamy do operatora pieniędzy pocztą w przezroczystej kopercie, możemy spać spokojnie. Legalne kasyna mają podpisane umowy z renomowanymi dostawcami i nie ma mowy, aby po drodze naszemu depozytowi coś złego się przydarzyło. Zerknijmy więc na to, jakie systemy rozliczeniowe są oferowane w hazardzie w 2024 roku i czy wszystkie z nich faktycznie spełniają wyśrubowane standardy bezpieczeństwa.
Karty płatnicze
Visa i Mastercard to dwie najpopularniejsze marki w świecie płatności bezgotówkowych. Wokół płatności kartami narosło sporo mitów, stąd niektórzy gracze niechętnie używają ich do regulowania rachunków w kasynie. Większość obaw ma swoje źródło w czasach, gdy transakcje tego typu faktycznie nie należały do najbezpieczniejszych. Na szczęście już są one dawno za nami.
Dziś emitenci kart, czyli banki, zabezpieczają wszystkie transakcje przy pomocy weryfikacji dwuetapowej (2FA). Po pierwsze, po dodaniu danej metody płatności, karta jest weryfikowana w systemie bankowym za pomocą symbolicznej transakcji (np. 0,01 PLN). Już na tym etapie posiadacz karty musi taką płatność zweryfikować przy użyciu aplikacji bankowej. Tam należy wprowadzić kod PIN, hasło, kod nadesłany przez bank SMS-em albo przy użyciu zabezpieczeń biometrycznych.
Wszystkie kolejne transakcje również są zabezpieczone w identyczny sposób. Nawet jeśli więc nasz numer karty kredytowej wycieknie w jakiś sposób do internetu albo padnie łupem hakerów, będzie on bezużyteczny – kartę można szybko zastrzec online w przypadku jakiejkolwiek podejrzanej operacji na koncie, zaś technologia w rodzaju 3D Secure (Visa) czy ID Theft Protection (Mastercard) stoi na straży naszych wszystkich środków.
E-portfele
Kolejna popularna metoda do rozliczeń w kasynie to e-portfele. Istnieje dziś sporo różnych marek, począwszy od PayPal, od którego wszystko się zaczęło. System ten spotykany jest w hazardzie dość rzadko. W jego miejscu pojawiły się platformy w rodzaju Jeton, MiFinity, eZeeWallet i wiele innych. Wszystkie one charakteryzują się rygorystycznymi zabezpieczeniami, m.in.:
-
Posiadają gwarancje bankowe uznanych banków i komisji finansowych (na przykład Wielkiej Brytanii lub Litwy).
-
Dane przesyłane na serwer pozostają poza zasięgiem oszustów. Certyfikaty SSL zapewniają minimum 256-bitowe szyfrowanie i stoją za nimi renomowani dostawcy, wśród nich na przykład DigiCert, Cloudflare czy Google.
-
Powszechnie używają dwuetapowej weryfikacji – każda płatność musi zostać potwierdzona w mobilnej apce. Dopiero wówczas pieniądze zostaną zdjęte z konta.
-
Prowadzą stały monitoring transakcji. System automatycznie wychwytuje podejrzane operacje na saldzie i wysyła użytkownikowi monity lub zwyczajnie blokuje środki.
Dodatkowo podczas zakładania konta w takiej usłudze użytkownik musi przejść przez pełną weryfikację tożsamości. Utrudnia to włamywaczom wypłatę środków na zewnętrzny, nienależący do nas rachunek bankowy.
Vouchery pre-paid
Jak podkreślają eksperci serwisu o kasynach internetowych, popularność jednorazowych voucherów przedpłaconych w hazardzie wynika głównie z bezpieczeństwa wszystkich transakcji przy użyciu tego systemu. Dwie najpopularniejsze marki do rozliczeń za gry hazardowe to obecnie Paysafecard i Neosurf, choć spotkać można także kasyna, które przyjmują wpłaty przez Jeton Cash czy mniej znane w Polsce vouchery Perfect Money.
W każdym z wymienionych przypadków możemy spać spokojnie. Voucher jest jednorazowy i składa się z unikatowego ciągu alfanumerycznego. Po wykorzystaniu kod ten dezaktywuje się, w związku z czym ryzyko przejęcia naszych środków przez osobę postronną jest naprawdę znikome.
Dodatkową zaletą takich rozliczeń jest fakt, że zakup vouchera na niewielkie kwoty może być dokonany z zachowaniem pełnej anonimowości. Kupon nabyć można za gotówkę w sklepie stacjonarnym, bez podawania danych osobowych ani bankowych. W trakcie płatności w kasynie nie ujawniamy więc ani naszej tożsamości, ani danych wrażliwych. Niewątpliwym minusem kuponów jednorazowych jest brak możliwości wypłaty wygranej – gracze muszą po prostu skorzystać z przelewu bankowego albo e-portfela w rodzaju Skrill czy Neteller.
BLIK
System płatności stworzony i zarządzany przez Polski Standard Płatności stał się ulubioną metodą do rozliczeń bezgotówkowych nad Wisłą. W 2024 roku korzystają z niego każdego dnia miliony Polaków. Operator legitymuje się gwarancjami polskiej Komisji Nadzoru Finansowego oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Nie ma zatem obaw, aby w trakcie płatności za gry w kasynie przydarzyło nam się coś przykrego.
Wszystkie nasze środki zgromadzone na koncie są zabezpieczone podwójnie. Podczas przelewu na konto w kasynie użytkownik musi wygenerować unikatowy, 6-cyfrowy kod, który pozostaje ważny tylko przez minutę. Jeśli nie zużyjemy go w tym czasie, kod automatycznie wygasa. Płatność musi być też potwierdzona w bankowej aplikacji mobilnej. Summa summarum, pod względem bezpieczeństwa BLIK można śmiało postawić obok kart kredytowych czy e-portfeli.
Wnioski końcowe
Dobrnęliśmy do końca naszego zestawienia. Jaki obraz wyłania się z naszego tekstu? Wydaje się, że przy zachowaniu minimum zdrowego rozsądku, gdy przestrzegacie podstawowych reguł bezpieczeństwa i jeśli tylko nie udostępniacie swojego hasła osobom trzecim, rozliczenia za gry hazardowe nie powinny być źródłem dodatkowego stresu.
W trakcie gry oczywiście nie należy zapominać o odpowiedzialnej grze, trzymać się ustalonych wcześniej limitów i nie gonić niepotrzebnie za stratami. Powodzenia!