Wydanie nr 213/2021, Niedziela 1.08.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Alfons, Justyn, Nadzieja, Piotr, Brodzisław, Rudolf, Rudolfina, Konrad, Rudolfa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

"MARATOŃSKI WEEKEND" GRUPY MALBORK - 12.10.2014

   W ubiegły weekend 12 października zawodnicy Grupy Malbork uczestniczyli w 3 dużych imprezach biegowych. Najliczniejsza, bo aż 10 osobowa ekipa wyruszyła na jubileuszowy 15 Poznań Maraton, 2 zawodników zmierzyło się z trasą na górskich szlakach w II Bieszczadzkim Ultramaratonie i Ćwierćmaratonie, jedna "zaliczyła" start na drugim końcu globu w  Malezji podczas Standard Chartered KL Marathon w Kuala Lumpur.

  Relacje zaczniemy od najbardziej egzotycznego biegu, czyli Standard Chartered KL Marathon – jest to największa i najbardziej popularna impreza biegowa w Malezji rozgrywana w jej stolicy Kuala Lumpur. Zawody zorganizowane z dużym rozmachem. Na dystansie pełnego maratonu wystartowało ponad 5 tysięcy osób, w półmaratonie ponad 8 tys., poza tym był jeszcze bieg na 10 km oraz zawody towarzyszące na krótszych dystansach. Regulamin trochę odmienny niż na maratonach europejskich tzn. są dwie kategorie: open i weterani ( powyżej 40 lat ) –  nagradzana jest pierwsza dziesiątka. Ostatecznie Krzysztof Barcikowski ukończył zawody z czasem 03:11:01 na bardzo dobrym 43 miejscu open i 8 miejscu w klasyfikacji weteranów. Zawody rozpoczęły się punktualnie o godzinie 4:30 ( rano ). Aby dobrze zrozumieć specyfikę imprezy kilka uwag na temat klimatu w Malezji. Kuala Lumpur jest położone tylko trzysta kilkadziesiąt kilometrów do równika. Temperatury w dzień powyżej 30 stopni a tak zwane odczuwalne zbliżają się do 40-tu. Panuje tu duża wilgotność a dodatkowo w tym okresie zanieczyszczenie powietrza spowodowane wypalaniem lasów i pól w Indonezji. Wychodząc na zewnątrz z klimatyzowanych pomieszczeń z trudem łapiemy oddech.  Zawody zostały przygotowane tak by zawodnicy jak najmniej odczuli dolegliwości pogodowe, dużą ilość punktów z napojami rozstawiono na początku co 2 km a później co 1,6 km, na trasie było mnóstwo woluntariuszy i osób obsługujących zawody. "Wrażenie niezapomniane, kiedy pokonując trasę w większości po ciemku z jednej strony widzimy osoby wychodzące z kończących się imprez a chwilę później słyszymy odgłosy modlitw z pobliskich meczetów".

  Na malowniczej trasie w Bieszczadach wystartowali Maciej Frankiewicz oraz Marek Mróz. Organizowany przez OTK Rzeźnik II Maraton Bieszczadzki oraz Ćwierćmaraton Bieszczadzki cieszył się w tym roku bardzo dużą popularnością. Bieganie w górach ma troszeczkę inną specyfikę i należy do jednych z najtrudniejszych technicznie wyścigów. Suma podbiegów i zbiegów w tym ultramaratonie wynosiła ponad 1500 m. Kilka takich "górek" trzeba było pokonać na szlaku, prawie pionowe podejścia i równie strome zbiegi w błocie i po kamieniach. Jesienna pogoda dopisała i już od 7.30 w niedzielny poranek ponad 600 zawodników wystartowało by na tej ekstremalnej trasie walczyć z czasem i zmęczeniem. Organizatorzy zmodyfikowali ubiegłoroczną edycje utrudniając trochę profil większą ilością odcinków górskich dostarczając przy tym niezapomnianych wrażeń i widoków ze szczytów. Z II Ultramaratonem Bieszczadzkim zmierzył sie Maciej Frankiewicz, blisko 53 kilometrowy dystans ukończył z czasem 06:39:45 130 miejsce Open /65-M30 na blisko 500 uczestników, natomiast dystans Ćwierć Ultramaratonu Bieszczadzkiego z czasem 02:40:35 91/Open ukończył Marek Mróz.

   Kolejnym maratonem, z jakim w tą niedziele zmierzyli się biegacze z Grupy Malbork był jubileuszowy 15 Poznań Maraton. Na ten wyścig wyruszyła najliczniejsza ekipa gdzie wraz z doświadczonymi maratończykami wyzwanie podjęli debiutanci. Trasę tego jednego z największych maratonów w Polsce poprowadzono w najbardziej malowniczych miejscach w mieście, niespodzianką czekającą na maratończyków było przebiegnięcie po murawie stadionu Lecha Poznań, stadionu, na którym odbywały się mecze Euro 2012. Na trasie zawodników dopingowała masa kibiców, do walki zagrzewały zespoły muzyczne rozlokowane w kluczowych punktach trasy. Profesjonalnie przygotowana impreza dostarczyła mnóstwa wrażeń naszym zawodnikom. Na mecie meldowali się kolejno: Ryszard Osiński 3:04:50, open/176, Robert Stolarów 3:32:36, open/1067 (debiut), Paweł Szymkowiak 3:34:29, open/1147 (debiut), Jacek Jakusik 3:47:45, open/1982, Alicja Walendziak 3:54:14, open/2502 (debiut), Zenon Kaszubowski 4:00:57, open/2815, Barbara Sosna 4:15:47, open/3975 (debiut), Krzysztof Iwanek 4:24:55, open/4412, Radosław Meryk 4:24:06, open/4439, Bieg ukończyło 6315 osób.


tekst Frankiewicz Maciej, foto archiwum Grupy Malbork

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Bieganie


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.