Wydanie nr 330/2024, Poniedziałek 25.11.2024
imieniny: pokaż (4 imiona)Erazm, Katarzyna, Tęgomir, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wznowiono program transplantacji wątroby.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wznowiono program transplantacji… fot. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku/Zespół Transplantacji Wątroby w UCK
Przez ostatnich kilka tygodni w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku specjaliści pracowali nad nową formułą programu przeszczepiania wątroby, który w ostatnich latach z powodzeniem prowadzony był w UCK przez doktora Piotra Remiszewskiego oraz doktor Annę Drobińską. Po wznowieniu programu pierwsza pacjentka przeszła zabieg i cieszy się zdrowiem.

Po krótkim czasie, po zmianach organizacyjnych podyktowanych chęcią dalszego rozwoju programu transplantacji wątroby i jeszcze lepszą opieką nad pacjentami, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku program został reaktywowany.
- „Program transplantacji wątroby jest dziś wynikiem współpracy wielu zaangażowanych w niego osób - głównie pracujących w czterech klinikach UCK - zajmujących się chorymi z zakresu transplantologii. Przeszczepianie to gra zespołowa i tylko w taki sposób jesteśmy w stanie zapewnić naszym pacjentom najwyższy poziom opieki. Taka współpraca nas bardzo cieszy, ponieważ to podstawa do ciągłego rozwoju i poszerzania horyzontów, a co za tym idzie, oferowania Państwu jeszcze efektywniejszych dróg odzyskiwania zdrowia” – wyjaśnia Zespół Transplantacji Wątroby UCK w Gdańsku.
W ramach programu transplantacji wątroby pracują specjaliści, zarówno lekarki i lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, koordynatorki i koordynatorzy transplantacyjni oraz dietetycy, fizjoterapeuci, a także psychologowie z kilku klinik UCK: Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej, Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii, Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych.
W ramach zespołu transplantacyjnego pracują zarówno specjaliści z dużym stażem, jak i młodsi, uczący się. Zespół, który bezpośrednio jest odpowiedzialny za chorego na bloku operacyjnym, to chirurdzy, anestezjolodzy, pielęgniarki operacyjne i anestezjologiczne. Bezpośrednio po zabiegu chory przewożony jest na oddział pooperacyjny, gdzie przez całą dobę czuwa nad nim zespół intensywnej terapii.
- „Żeby pacjent mógł znaleźć się na bloku operacyjnym, czyli być zakwalifikowany do transplantacji wątroby, wielką pracę wykonują lekarze hepatolodzy oraz gastroenterolodzy. To oni kompleksowo przygotowują chorego do „drogi, którą ma odbyć” . To nigdy nie jest sprint, to jest maraton dla pacjentów i zespołu ich prowadzącego. Operacja jest zwieńczeniem całej, włożonej pracy. Operacja to też nie zakończenie leczenia. Chorzy po transplantacji wymagają pracy lekarzy transplantologów, zajmujących się nimi dalej, po wyjściu ze szpitala” – dodaje Zespół. - „To ogrom ludzi, który na co dzień dbają o zdrowie i życie pacjentów. Cieszy nas niezmiernie, iż pierwsza pacjentka, która przeszła zabieg przeszczepienia wątroby po wznowieniu programu, wyszła już do domu i może się cieszyć zdrowiem i powrotem do pełnej sprawności. Dziękujemy wszystkim za tę pracę już wykonaną i mamy nadzieję na ciągłe podnoszenie kwalifikacji i rozwój tego ważnego dla pacjentów programu”.



Informacja i zdjęcie: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.