Wydanie nr 358/2024, Poniedziałek 23.12.2024
imieniny: pokaż (6 imion)Wiktoria, Anatola, Sławomir, Sławomira, Dagobert, Anatolia
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powrót do macierzy – kolejne zabytki wróciły do Muzeum Zamkowego w Malborku. Wideo i zdjęcia

Powrót do macierzy – kolejne zabytki wróciły do Muzeum Zamkowego… fot. TvRegionalna24.pl
Do zbioru Muzeum Zamkowego w Malborku powróciły kolejne obiekty stanowiące przed II wojną światową część dekoracji kościoła na Zamku Wysokim. Przepadły w powojennej zawierusze.

W sobotę, 27 kwietnia w kościele NMP na Zamku Wysokim odbyła się uroczysta prezentacja odzyskanych obiektów, które po kilkudziesięciu latach wróciły do macierzy. Dzięki realizowanemu od 2018 r. programowi „Badanie polskich strat wojennych”, dofinansowanemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także innych działań, do Muzeum Zamkowego wróciły obiekty z przedwojenną, malborską proweniencją (pochodzeniem): kwatera witrażowa z kościoła NMP na Zamku Wysokim w Malborku, skrzydło ołtarzowe z Ingeln oraz neogotyckie zabytkowe krzesło (zydel) będące wyposażeniem krzyżackiej warowni.

Kwaterę witrażową znaleziono w Warszawie - znajdowała się w prywatnych rękach. Podobnie krzesło. Z kolei skrzydło ołtarzowe przewiezione zostało w 1945 r. do Muzeum Miejskiego w Gdańsku, skąd w nieznanym czasie i okolicznościach trafiło do sąsiedniego kościoła oo. franciszkanów.

W uroczystości uczestniczyli malborscy muzealnicy z dyrektorem dr hab. Januszem Trupindą na czele, samorządowcy i zaproszeni goście – m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marta Cienkowska, rektor kościoła św. Trójcy w Gdańsku franciszkanin o. Tomasz Jank oraz Karolina i Wojciech Moraczewscy.

- „Powroty zabytków są najprzyjemniejszą częścią całego procesu, warto jednak zaznaczyć, iż są one wynikiem żmudnych i długotrwałych badań archiwalnych, muzealnych, naukowych, których wyniki pozwalają dziś na identyfikację obiektów z przedwojennego zasobu zamku malborskiego” - informuje Muzeum Zamkowe w Malborku. - „W przypadku zamku dokładne szacowanie strat wojennych jest niezwykle trudne, z uwagi na brak – poza nielicznymi wyjątkami – pełnych inwentarzy czy spisów kolekcji muzealnych, czy też mocno rozproszoną i nieliczną dokumentację archiwalną”.

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Polskich Strat Wojennych w ostatnich latach Muzeum Zamkowe w Malborku prowadziło szeroko zakrojone badania. Dzięki temu zidentyfikowano blisko 2000 obiektów z przedwojennego zasobu malborskiego zamku, a kilkanaście z nich powróciło już do macierzy.

Więcej o odzyskanych zabytkach i żmudnej pracy muzealników nad ich powrotem opowie w materiale wideo dr hab. Janusz Trupinda.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.