Wydanie nr 114/2024, Wtorek 23.04.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Adalbert, Wojciech, Gerard, Helena, Jerzy, Gabriela, Gerarda, Lena
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Włoskie F-35 rozpoczęły Air Policing.

Malbork. Włoskie F-35 rozpoczęły Air Policing. fot. 22BLT
W 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku rozpoczęły dyżur włoskie wielozadaniowe samoloty bojowe F-35 w ramach zintegrowanych sojuszniczych działań Air Policing. Będą pełniły dyżur bojowy na wschodniej flance NATO.

W środę, 20 września na lotnisku wojskowym w Królewie Malborskim odbyła się uroczysta inauguracja rozpoczęcia misji oddziału Włoskich Sił Powietrznych (Aeronautica Militare) w naszym kraju. Cztery samoloty F-35 będą osłaniały przestrzeń powietrzną na wschodniej flance NATO w ramach sojuszniczych działań Air Policing.

Wzmocniona kontrola powietrzna rozpoczęła się w roku 2014, gdy Rosja dokonała aneksji Półwyspu Krymskiego. Od tego czasu samoloty krajów NATO patrolują rotacyjnie niebo nad państwami bałtyckimi oraz Rumunią i Bułgarią. Od 24 lutego 2022 r., kiedy rozpoczęła się wojna na Ukrainie, coraz częściej dochodzi do incydentów, gdy rosyjskie samoloty wlatują nad międzynarodowe wody Bałtyku, stwarzając zagrożenie – wyłączają transpondery i nie zgłaszają planu lotu odpowiednim służbom.

W lutym i marcu tego roku w ramach tej samej misji w 22BLT stacjonowały samoloty F-35 z Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych, a jeszcze wcześniej włoski pododdział sił powietrznych i samoloty Typhoon Eurofighter.

Włosi będą pełnili dyżur bojowy w Polsce przez najbliższe dwa miesiące.


 

 

Zdjęcia: 22. BLT

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.