Wydanie nr 269/2023, Wtorek 26.09.2023
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Fundacja Mater Dei zakończyła działalność. To dzięki niej na zamek wróciła Madonna. Zobacz wideo.

Fundacja Mater Dei zakończyła działalność. To dzięki niej na zamek… fot. Fundacja Mater Dei zakończyła działalność. To dzięki niej na zamek wróciła Madonna.
Fundacja Mater Dei, powołana do życia w 2007 r., po 16 latach swojej działalności zamyka swoje podwoje. Jak podkreślali „ojcowie założyciele” podczas konferencji podsumowującej działalność, główny cel, dla którego Fundacja została założona, czyli odbudowa posągu Madonny z Dzieciątkiem we wschodniej niszy kościoła malborskiego zamku – został osiągnięty w 2016 r. Trudno teraz sobie wyobrazić, że posągu tam nie było przez ponad 70 lat.

Fundacja Mater Dei powołana została wiosną 2007 r. przez osoby powiązane z Kołem Przewodników Malborskich. Nadrzędnym celem była rekonstrukcja unikatowego posągu Madonny z Dzieciątkiem, aby wizerunek znanej na świecie warowni krzyżackiej odzyskał swój symbol z przeszłości, znany wyłącznie ze starych rycin i fotografii. Przypomnijmy, że posąg został zniszczony w 1945 r. podczas walk przy wyzwalaniu Malborka.

Prezes Fundacji Bernard Jesionowski i wiceprezes Andrzej Panek podczas konferencji podsumowującej działalność podkreślali, że przez wszystkie lata Fundacja robiła wszystko, by zebrać potrzebne fundusze do realizacji swojego celu, m.in. sprzedawała cegiełki czy stawiała skarbonki, do których można było wrzucić przysłowiowy grosik. Do 2015 r. udało się zebrać 15 575,52 EURO oraz 160 tys. zł. Dodatkowo, Muzeum Zamkowe w Malborku otrzymało środki z Funduszu Norweskiego. Dzięki temu w kwietniu 2016 r. uroczyście odsłonięto odtworzoną, monumentalną (sięgającą ponad 8 m) figurę Madonny z Dzieciątkiem. Figura ta została wykonana w ponad 60% z oryginalnych segmentów, które wydobyto z powojennych gruzowisk. Pokryta jest ponad 300 tys. tesserów, czyli szklanych kostek, które sprowadzone zostały z Wenecji. Dzięki działaniom Fundacji Mater Dei figura wróciła na swoje miejsce po ponad 70 latach. Trudno sobie teraz wyobrazić, że jej tam przez dziesięciolecia nie było.

Mimo osiągniętego nadrzędnego celu, Fundacja nie zakończyła działalności. Przyczyniła się do powstania Muzeum Miasta Malborka i organizacji pierwszych w nim wystaw poświęconych dawnym mieszkańcom naszego miasta.

Jednak wszystko ma swój początek i ma swój koniec. Działalność Fundacji Mater Dei po 16 latach dobiegła końca. Choć w rozmowie z nami jej członkowie przyznają, że czas na odpoczynek, trudno uwierzyć w ich słowa. Szczególnie, że Fundacja skupiała największych społeczników naszego miasta. Naszym zdaniem nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Zapraszamy do obejrzenia materiału z konferencji podsumowującej 16 lat działalności Fundacji Mater Dei, w którym zawarte zostały archiwalne materiały TvMalbork.pl

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.