Wydanie nr 90/2023, Piątek 31.03.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Gwido, Beniamin, Kornelia, Dobromira, Balbina, Amos, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak wysokie powinno być tętno podczas intensywnych ćwiczeń ?

Jak wysokie powinno być tętno podczas intensywnych ćwiczeń ? fot. Jak wysokie powinno być tętno podczas intensywnych ćwiczeń ?
Tętno mierzy się liczbą uderzeń serca na minutę. Można je oszacować palcami na nadgarstku lub szyi, licząc na zegarku, albo za pomocą monitora tętna lub aplikacji.

Gdy zwiększasz intensywność swojej aktywności, serce pompuje krew w szybszym tempie, aby nadążyć za zapotrzebowaniem mięśni na składniki odżywcze i tlen.

Jeśli Twoje tętno jest zbyt wysokie podczas ćwiczeń, może to być ryzykowne, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący w fitnessie lub nie znasz bardziej intensywnych form ćwiczeń. medicot.pl/ile-kalorii-mozna-spalic-podczas-spaceru/

Spoczynkowe tętno

Naturalne tętno spoczynkowe wpływa na to, jak wysokie powinno być tętno podczas ćwiczeń. Na spoczynkowe tętno może wpływać wiek, waga, płeć i poziom sprawności fizycznej. U sportowca tętno spoczynkowe może wynosić 40, ale u większości ludzi mieści się w przedziale od 60 do 100 uderzeń na minutę, przy czym dolna granica tego przedziału jest idealna.

Tętno regeneracyjne

Tętno spoczynkowe to spadek tętna po upływie minuty od zakończenia ćwiczeń. Wraz z poprawą kondycji liczba ta wzrasta; 25-30 uderzeń serca niżej niż podczas ćwiczeń jest uważane za "dobre", a 50-60 uderzeń niżej - za "doskonałe". Na tętno regeneracyjne warto zwrócić uwagę, jeśli wykonujesz interwały o dużej intensywności, czekając, aż tętno wróci do normy przed rozpoczęciem kolejnego interwału.

Jak określić swoje idealne tętno

Ważne jest, aby wiedzieć, że nie ma tętna, które byłoby zbyt niskie lub zbyt wysokie przy wysiłku. Poziomy te opierają się raczej na tym, jak czuje się dana osoba. Na przykład, gdy za bardzo się wysilasz, tętno wynosi 180 uderzeń na minutę i osobie brakuje mi tchu. W tym przypadku trening do tętna 180 wydaje się zbyt wysoki, podczas gdy dla innych może być normalny.

Istnieją metody określania idealnego tętna na podstawie maksymalnego tętna dla Twojego wieku. Prosta kalkulacja to 220 minus wiek równa się maksymalnemu tętnu. Dwa inne, bardziej skomplikowane, ale być może dokładniejsze wzory to:

Formuła Tanaki (dla mężczyzn): 208 minus (wiek x 0,7) = maksymalne tętno

Wzór Gulati'ego (dla kobiet): 206 minus (wiek x 0,88) = maksymalne tętno

Ta liczba jest czysto hipotetyczna, ponieważ wiele osób nie może osiągnąć swojego maksymalnego tętna, ponieważ jest to po prostu zbyt niewygodne. Sportowcy wysokiej klasy mogą utrzymać, a nawet przekroczyć swoje teoretyczne maksymalne tętno. medicot.pl

Jak rozpoznać, że Twoje tętno jest zbyt wysokie

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma nic niebezpiecznego w bieganiu z wysokim tętnem przez dłuższy czas. Istnieją jednak pewne oznaki, na które należy zwracać uwagę podczas ćwiczeń z wysokim tętnem. Oznaki zbyt wysokiego tętna to m.in: hiperwentylacja, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy lub uczucie omdlenia, nudności, ból głowy, palpitacje.

Jak wysokie powinno być tętno podczas intensywnych ćwiczeń ?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.