Wydanie nr 272/2023, Piątek 29.09.2023
imieniny: pokaż (17 imion)Cyriak, Dadzbog, Dadzboga, Lutwin, Dariusz, Franciszek, Fraternus, Gabriel, Gajana, Grimbald, Michalina, Michał, Mikołaj, Rafał, Rypsyma, Teodota, Ludwin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Budżet miasta na 2023 rok do poprawki.

Malbork. Budżet miasta na 2023 rok do poprawki. fot. Archiwum TvRegionalna24.pl
Po raz kolejny Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku wskazuje, że skoro mieszkańcy Malborka wybrali zadania do realizacji na rok 2023 w ramach Budżetu Obywatelskiego, to powinny być one zaplanowane w uchwale budżetowej na rok 2023. W związku z tym budżet miasta wymaga wprowadzenia poprawek.

Zaczęło się od tego, że Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski samodzielnie zawiesił Budżet Obywatelski na 2023 r. O wyjaśnienie tej sprawy do Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Gdańsku zwrócił się z prośbą radny Adam Ilarz, który otrzymał odpowiedź, że w ocenie RIO Burmistrz nie posiada kompetencji do samodzielnego zawieszenia wykonania wniosków Budżetu Obywatelskiego. Dodatkowo, w związku z tym, że głosowanie Budżetu Obywatelskiego na 2023 r. zostało już przeprowadzone i wyłonione zostały zwycięskie projekty, zadania te powinny zostać ujęte w projekcie uchwały budżetowej na 2023 r.

- „Organem uprawnionym do podjęcia decyzji w zakresie przyjęcia bądź nie przyjęcia do realizacji zadań wybranych w ramach budżetu obywatelskiego jest organ stanowiący gminy. Rada gminy uchwalając budżet gminy na kolejny rok budżetowy może zdecydować o rezygnacji z realizacji zadań wybranych w ramach budżetu obywatelskiego. Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku stroi na stanowisku, że to jedynie Rada Miasta Malbork posiada kompetencje do rezygnacji z realizacji zadań wybranych w ramach budżetu obywatelskiego” - wyjaśniła Luiza Budner – Iwanicka, Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku.

Podczas grudniowej sesji budżetowej radny Dariusz Rowiński wskazywał, że uchwała budżetowa zawiera mankament, ponieważ nie uwzględnia w budżecie miasta na rok 2023 zadań wybranych do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023. W związku z tym radny zaproponował, by z porządku obrad zdjąć punkt dotyczący podjęcia uchwały budżetowej, poprawić ją poprzez uwzględnienie wydatków na Budżet Obywatelski i wówczas poddać pod głosowanie. Niestety, propozycja nie została przychylnie przyjęta przez 12 radnych.

Burmistrz wyjaśnił, że na tym etapie nie musiał wcale zapisywać wydatków zarówno na Budżet Obywatelski, jak i Budżet Obywatelski Junior. Decyzję tłumaczył tym, że prawo lokalne wyraźnie mówi, że projekty, które uzyskają największą liczbę głosów, zostaną „zaproponowane przez Burmistrza do realizacji w ramach możliwości finansowych miasta”.

- „Budżet Obywatelski zostanie wprowadzony do budżetu miasta Malborka w drodze uchwały Rady Miasta Malborka” - podsumował Burmistrz.

Jak można było się spodziewać, deklaracja Burmistrza Marka Charzewskiego przypadła do gustu 12 radnym, którzy zagłosowali za przyjęciem uchwały budżetowej na 2023 r. 7 radnych było przeciwko, 1 wstrzymał się od głosu.
 

Budżet miasta do poprawki

Uchwała Rady Miasta Malborka w sprawie budżetu Miasta Malborka na 2023 rok wpłynęła do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku na początku stycznia.

 - „Podczas jej analizy stwierdzono nieprawidłowość polegającą na niezaplanowaniu w wydatkach budżetu na rok 2023 zadań przewidzianych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego” - informuje Luiza Budner – Iwanicka, Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku. - „(…) W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu gminy. Rada gminy w toku prac nad projektem uchwały budżetowej nie może usuwać lub zmieniać w stopniu istotnym zadań wybranych w ramach budżetu obywatelskiego”.

W ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej, jeżeli głosowanie Budżetu Obywatelskiego na rok 2023 zostało już przeprowadzone i wyłonione zostały zwycięskie projekty, zadania te powinny zostać zaplanowane w uchwale budżetowej na rok 2023.

- „Izba zwraca się z prośbą o niezwłoczne zaplanowanie wybranych zadań w wydatkach budżetu miasta Malborka na rok 2023, w terminie umożliwiającym ich realizację zgodnie z przyjętym harmonogramem (…) i z prośbą o udzielenie informacji, kiedy i w jaki sposób planowane jest zwiększenie wydatków budżetu miasta z wyżej wskazanego tytułu” - podsumowała Prezes RIO.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
AJB
AJB 27.01.2023, 08:51
1 + 1 =6? Ciekawe :)
Kasjerka
Kasjerka 24.01.2023, 07:22
Miasto pięknieje , ludzie sami dbają o czystość na ulicach i chodnikach. Mieszkańcy chwycili za miotły, pięknieje nasza okolica. Mieszkańcy w Malborku nie szczędzą czasu, zbierają kupy po psach w parku, aż jestem zdziwiona jak paniusia widać że urzędnik albo radna, zbiera kupy z uśmiechem czyste miasto, to bezpieczne miasto. Cudowny przykład, urzędnicy sami dają świadectwo, że służą mieszkańcom.
Babcia Teodozja
Babcia Teodozja 22.01.2023, 23:29
Mamy najlepsza radę. Wierzę w ich uczciwość. Nasza Panienka ich oświeci, oświeci nasze dzieci, moja wnusię..
Z okazji dnia babuni babciom, dzadom dużo zdrowia.