Wydanie nr 31/2023, Wtorek 31.01.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Cyrus, Euzebiusz, Jan, Ksawery, Ludwik, Marceli, Marcelin, Marcelina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gmina Miłoradz. Powstała instalacja fotowoltaiczna.

  • Wydanie nr 31/2023
  • 28 pażdziernika 2022, 12:33
  • UG Miłoradz
  • Wiadomości
Gmina Miłoradz. Powstała instalacja fotowoltaiczna. fot. UG Miłoradz
Samorząd gminy Miłoradz realizuje kolejną inwestycję związaną z modernizacją systemu przesyłu wody i odbioru ścieków. W pierwszej kolejności powstała instalacja fotowoltaiczna, która będzie zasilała Stację Uzdatniania Wody, a także oczyszczalnię ścieków w Miłoradzu. Następnym etapem będzie przebudowa dwunastu przepompowni ścieków, znajdujących się na terenie gminy.

Budowa instalacji fotowoltaicznej ma podwójne znaczenie. Po pierwsze, to przejście na zasilanie urządzeń „zieloną energią”, a po drugie – to inwestycja, która przyniesie oszczędności i obniży koszt funkcjonowania wodociągu i oczyszczania ścieków.  Budowa systemu paneli słonecznych kosztowała 299 086,80 złotych i została zrealizowana przez firmę Energy On Sp. z o.o. w Gdańsku.

– „Instalacja fotowoltaiczna już działa i w kolejnych latach pozwoli nam zaoszczędzić na prądzie, co jest istotne zwłaszcza w dobie trwającego kryzysu energetycznego oraz wzrostu cen energii” – mówi Arkadiusz Skorek, wójt gminy Miłoradz. – „Co ważne, ta inwestycja została sfinansowana w większości z pozyskanych przez nas środków zewnętrznych, a zatem i pod tym względem udało się zaoszczędzić pieniądze, będące w budżecie gminy”.

Zadanie zostało wykonane w ramach projektu pn. „Modernizacja systemu przesyłu wody i ścieków poprzez przebudowę 12 przepompowni ścieków, montaż systemu monitoringu i instalacji OZE”. 

Następnym etapem prac będzie część związana z przepompowniami ścieków. Urząd Gminy wyłonił już w przetargu wykonawcę robót. Modernizacją zajmie się firma Hydro-Partner Sp. z o.o. z Leszna. Ta część przedsięwzięcia będzie kosztowała 1 047 750,90 złotych.

- „Umowę na przebudowę przepompowni już podpisaliśmy, jednak ze względu na nadchodzący okres zimowy początek prac zaplanowaliśmy na marzec przyszłego roku. Nie chcemy zaczynać robót, by później je wstrzymywać z powodu niskich temperatur” – mówi Arkadiusz Skorek.

Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych pozyskane przez Urząd Gminy w Miłoradzu na realizację projektu wynosi 1 193 200 złotych.

Przypomnijmy, że to kolejne inwestycje wodno-ściekowe w gminie Miłoradz. W ubiegłym roku za ponad 2 miliony złotych w Miłoradzu powstała Stacja Uzdatniania Wody.

– „Wszystkie zadania są ze sobą komplementarne i pozwolą na zwiększenie efektywności, a także poprawę jakości funkcjonowania całego systemu. Dążymy do tego, by proces dostarczania wody i odbierania ścieków był jak najmniej awaryjny, a normy jakości wody i oczyszczania nieczystości były jak najwyższe” – wyjaśnia wójt Arkadiusz Skorek.

 

 

 

 

Informacja prasowa Urzędu Gminy w Miłoradzu

UG Miłoradz
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.