Wydanie nr 89/2024, Piątek 29.03.2024
imieniny: pokaż (5 imion)Wiktoryn, Marek, Eustazy, Czcirad, Cyryl
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

ZIELONA WODA W MALBORSKIEJ "RZECZCE". CZY MIESZKAŃCY MAJĄ POWODY DO OBAW? - 01.07.2014

ZIELONA WODA W MALBORSKIEJ "RZECZCE". CZY MIESZKAŃCY MAJĄ POWODY DO… fot. Piotr Sielski

Zaniepokojeni mieszkańcy Malborka zgłosili się do naszej redakcji w sprawie „zielonej wody” na osiedlu Piaski w Malborku. Jak napisał jeden z mieszkańców cyt.: „Pierwszy raz widziałem taki kolor wycieku...”. Mieszkańcy obawiają się o swoje zdrowie, a nawet życie. 

 

By wyjaśnić sprawę wydobywającej się substancji o udzielenie informacji poprosiliśmy Jana Hałuszczaka – Prezesa ECO Malbork. 

Jak sam powiedział: „Nasza sieć była napełniona wodą ciepłowniczą, która została zabarwiona fluoresceiną. Taki związek chemiczny nie jest szkodliwy dla środowiska, która faktycznie dostała się do kanału ulgi. Sieci ciepłownicze uzupełnia się wodą ciepłowniczą i barwi ją po to,  żeby mieć możliwość precyzyjnego ustalenia miejsca awarii sieci. Nie ma obaw co do zatrucia wody oraz pogorszenia jej parametrów."

Reporter: Jaka była przyczyna wydobycia się wody ciepłowniczej do kanału ulgi? 

Prezes: „Przyczyną była nieszczelność naszej sieci ciepłowniczej, która jest w tym momencie w trakcie remontu i usuwania przyczyn właśnie tej awarii.” 


Jak poinformował nas również Janusz Leszczewski, Oficer Prasowy KP PSP Malbork zgłoszenie o wydobywającej się nieokreślonej substancji do "rzeczki" na ul. Sadowej zostało przyjęte 30 czerwca br. o godz. 15:30. Na miejscu obecny był już patrol policji oraz straży miejskiej. Po sprawdzeniu przez PSP Malbork wiadomo było, że „degradacji” uległ tylko niewielki fragment tej rzeczki. Miejsce będzie jeszcze monitorowane. Na dzień dzisiejszy sytuacja została opanowana. 

 

Ciekawostka:

Fluoresceina – organiczny związek chemiczny, pochodna ksantenu będąca barwnikiem ksantenowym. W roztworach zasadowych fluoresceina wykazuje zielonożółtą fluorescencję, widoczną nawet przy rozcieńczeniu jak jeden do kilkudziesięciu milionów. Sól sodowa fluoresceiny zwana jest uraniną lub żółcienią kwasową 73[7].

Fluoresceinę otrzymuje się przez ogrzewanie bezwodnika ftalowego z rezorcyną w obecności katalizatora np. (chlorku cynku, ZnCl2):

źródło: wikipedia.org

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
xp
xp 03.07.2014, 09:03
Pracuję na kolei to co widziałem przez kilkanaście lat co płynie w kanale to z powodzeniem można wyprodukować bombę atomową !!
gość
gość 01.07.2014, 19:08
to już nie pierwszy raz... przechodziłem nad tym kanałem podstawówkę, gimnazjum i średnią szkołę :)