Wydanie nr 173/2024, Piątek 21.06.2024
imieniny: pokaż (12 imiona)Teodor, Domamir, Demetria, Lutfryd, Alojza, Alojzy, Marcja, Rudolf, Rudolfina, Alicja, Rudolfa, Chloe
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Problemów z wodą ciąg dalszy

Malbork. Problemów z wodą ciąg dalszy fot. Fot. i wideo adesłane do TvMalbork
Problemy z wodą w Malborku zaczęły się po styczniowej awarii Stacji Uzdatniania Wody. Wówczas mieszkańcy przez kilka godzin byli odcięci od wody, a tuż po naprawie mieszkańcy zaczęli skarżyć się na jakość wody płynącej z kranów. Taki stan trwał do kwietnia, kiedy to Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ogłosiło, że zakończone zostały prace remontowo – naprawcze w Stacji Uzdatniania Wody. „Poprawa sytuacji w całym mieście następuje stopniowo, ponieważ sieć wodociągowa liczy ponad 200 kilometrów i potrzeba czasu, zanim uzdatniona woda dotrze do każdego miejsca” – informowała w kwietniu Krystyna Babirecka, Prezes PWiK w Malborku. Tyle że mamy już lipiec, a wielu mieszkańców zaczęło znowu zgłaszać problem z jakością wody w kranie.

Do naszej redakcji TvRegionalna24.pl zgłosili się mieszkańcy ul. Krzywoustego i ul. Żeromskiego w Malborku, którzy zwracają uwagę na złą jakość wody z kranu. Zdjęcia filtrów do wody, które zostały wymienione raptem dwa tygodnie wcześniej, pozostawiają wiele do życzenia (zdjęcia w załączniku).

- „Stan taki utrzymuje się od kilku tygodni, PWiK przyjechał o stwierdził, że nie widzi problemu” - napisał mieszkaniec z budynku przy ul. Żeromskiego.

W tej sprawie zwróciliśmy się do PWiK-u z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji. Czy Stacja Uzdatniania Wód w Malborku została całkowicie naprawiona? Skąd u mieszkańców występują takie zanieczyszczenia wody? Z czego to wynika? Czy to jakaś kolejna awaria? Co mają zrobić mieszkańcy w tej sytuacji? Dlaczego PWiK nie widzi w tym żadnego problemu?

Stacja Uzdatniania Wody pracuje normalnie.

W odpowiedzi Krystyna Babirecka, Prezes PWiK w Malborku podkreśliła, że remont Stacji Uzdatniania Wody w Malborku po awarii styczniowej został zakończony.

- „Stacja pracuje normalnie, a badania wody (dokonywane przez niezależne, autoryzowane laboratoria) potwierdzają jej przydatność do spożycia. Woda spełnia wszystkie normy określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia (informacje zamieszczane są na stronie internetowej Spółki).

Natomiast rzeczywiście spotykamy się z punktowymi problemami zgłaszanymi przez naszych klientów czy incydentalnymi zjawiskami zanieczyszczania filtrów montowanych w instalacjach wewnętrznych, co choć nie zagraża zdrowiu mieszkańców, jest jednak uciążliwe i nieprzyjemne. W niektórych, niżej położonych miejscach, prawdopodobnie występują pozostałości po awarii, w innych problemem może być jakość instalacji wewnętrznych odbiorców. Niezależnie od przyczyny, nie lekceważymy żadnego zgłoszenia” – zapewnia Krystyna Babirecka. - „Jak powiedziałam są to zdarzenia punktowe a woda podawana dla całego miasta jest z jednego miejsca i jednakowej jakości. Nie znając przyczyny tego stanu rzeczy podejmujemy usilne starania, aby zidentyfikować problem i zapobiec powtarzaniu się tego typu zjawisk. Dokładamy wszelkich starań i środków, by sytuację poprawić. W tym celu Przedsiębiorstwo z bardzo dużą intensywnością przeprowadza płukania i dezynfekcję sieci, zamówiliśmy specjalistyczną firmę do generalnego czyszczenia odcinków sieci z najczęściej zgłaszanymi problemami oraz rozpoczęliśmy współpracę z biologiem – naukowcem Politechniki Gdańskiej, specjalizującym się w branży wod-kan.”.

 

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Arek
Arek 31.08.2022, 22:11
Otrzymałem wyniki badań laboratoryjnych naszej wody. PWiK niby czyści instalację wodną ale najprawdopodobniej użyli fosforanów jako inhibitor korozji. Efektem tego w naszej wodzie jest zawartość fosforu 105 mg/l gdzie norma przewiduje 5 mg/l ! Akwaryści najlepiej wiedzą, że podwyższony fosfor powoduje szybki wzrost glonów... (to te farfocle widoczne na foto w artykule). A rury zardzewiałe bo żelazo wynosi 8,0 mg/l (norma 0,2 mg/l). Poza tym przekroczone azotany 7,7 mg/l (norma 0,5 mg/l), potas 77 mg/l (norma 12 mg/l), chlor 20 mg/l (norma 0,3 mg/l). Z kolei brakuje magnezu 5 mg/l (norma 30-125 mg/l).
Anty
Anty 23.08.2022, 19:26
Ciekawe jak długo zainstalowane są te filtry? Wg mnie to zwykłe niechlujstwo użytkownika tego mieszkania.
Arek
Arek 16.07.2022, 15:22
Dziękuję za artykuł. Z reakcji moich znajomych wiem, że to nie jest punktowy problem czy miejsc niżej położonych (PWiK 17 m npm, Kotarbińskiego 20 m npm, Krzywoustego 16 m npm, Chopina 11 m npm ...)
Rezydent Adrian.
Rezydent Adrian. 16.07.2022, 10:17
Trzeba zacisnąć zęby, ocieplić mieszkanie, zebrać chrust i cieszyć się z ciepłej wody w kranie, a nie narzekać na inflację, rekordową drożyzną i na najlepszy rząd na świecie.
A
A 15.07.2022, 15:24
czyli z cyklu pijcie jakoś przeżyjecie