Wydanie nr 224/2022, Piątek 12.08.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Łukasz, Filip, Mateusz, Anita, Julia, Robert, Lech
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Trwają policyjne działania NURD.

  • Wydanie nr 224/2022
  • 28 czerwca 2022, 14:14
  • KPP Malbork
  • Na sygnale
Malbork. Trwają policyjne działania NURD. fot. KPP Malbork
Policjanci malborskiej drogówki będą prowadzili działania pn. Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Akcja NURD ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na zachowanie prawidłowych relacji pomiędzy kierującymi pojazdami, a niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Szczególnym nadzorem mundurowych zostaną objęte te miejsca, gdzie drogi uczestników ruchu się przecinają, czyli przejazdy dla rowerzystów i przejścia dla pieszych.

Od wtorku do czwartku, 28 do 30 czerwca br. policjanci ruchu drogowego będą prowadzili działania prewencyjno-kontrolne pn. NURD. Bezpieczeństwo „niechronionych uczestników ruchu drogowego” w dużej mierze zależy od nich samych. Od tego w jaki sposób zachowują się na jezdni, gdzie ją przekraczają i czy zwracają uwagę na inne osoby będące na drodze. Miejsca przekraczania jezdni przez pieszych i rowerzystów są oznaczone i tam mają oni pierwszeństwo. Piesi i rowerzyści powinni mieć jednak świadomość, że samochód nie zatrzyma się w miejscu. Muszą dać się zauważyć kierującemu i pozwolić zatrzymać się w sposób bezpieczny. Dlatego zawsze przed przejściem dla pieszych należy się zatrzymać i rozejrzeć. Kierujący samochodem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność zbliżając się do wyznaczonego przejścia dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który się na nim znajduje. Dlatego istotne jest zawsze zmniejszenie prędkości przed przejściem dla pieszych czy przejazdem dla rowerzystów i uważne rozejrzenie się. Kierujący rowerem to również uczestnik ruchu, który ma prawo znajdować się na drodze, ale i obowiązki z tym związane. Jego miejsce jest na jezdni lub pasie ruchu dla rowerów, a po chodniku może poruszać się wyjątkowo w trzech przypadkach i musi respektować prawo pieszych do swobodnego poruszania się po nim.

- „Przypominamy również, że niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Ważne jest, aby piesi i rowerzyści mieli na sobie elementy odblaskowe i nie tylko, tak jak wymagają tego przepisy, po zmierzchu na drodze poza obszarem zabudowanym. Warto również nosić odblaski na obszarach miejskich w miejscach, które są mało oświetlone. Jeden mały odblask może uratować życie” - wyjaśnia podkom. Katarzyna Marczyk z KPP w Malborku.


 

KPP Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.