Wydanie nr 139/2024, Sobota 18.05.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Feliks, Wenancjusz, Myślibor, Eryk, Liberiusz, Klaudia, Aleksander, Aleksandra, Teodot
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Czy woda w kranie stanowi zagrożenie dla zdrowia mieszkańców? - Sanepid odpowiada.

Malbork. Czy woda w kranie stanowi zagrożenie dla zdrowia mieszkańców?… fot. Archiwum TvRegionalna24.pl
Pod koniec stycznia tego roku doszło do awarii Stacji Uzdatniania Wody w Malborku. Mimo zapewnień Zarządu PWiK, że awaria została usunięta, a „woda podawana mieszkańcom spełnia warunki przeznaczone do spożycia”, od lutego mieszkańcy notorycznie skarżą się na jakość wody.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Malborku zapewniło naszą redakcję, że trwają działania remontowo-modernizacyjne na Stacji Uzdatniania Wody, które mają skończyć się dopiero z końcem kwietnia br. Jednak coraz więcej dociera do nas głosów sprzeciwu mieszkańców, którzy wskazują, że od wody pojawiają się zmiany skórne, biegunki czy wymioty. Od jednego z mieszkańców otrzymaliśmy w poniedziałek (29 marca br.) zdjęcie wody, która leciała z kranu w jego łazience. Mimo tego, że PWiK zaleca gotowanie wody przed jej spożyciem, nie jest to woda, którą chciałoby się spożyć nawet po przegotowaniu...

- W dniu dzisiejszym PWIK Malbork podał aktualne parametry wody na stan marzec 2022. Przekroczone znacznie są: stężenie amoniaku, poziom boru i stężenie fluorków. PWIK informuje, iż DLA BEZPIECZEŃSTWA NASZYCH ODBIORCÓW PROSIMY O SPOŻYWANIE TEJ WODY PO PRZEGOTOWANIU. Czy gotowanie wody obniża stężenie? Czy Sanepid wydał jakieś wytyczne poza informacją, iż można ją spożywać? ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi wyraźnie określa dopuszczalną ilość substancji, a w Malborku mamy ją znacznie przekroczoną. Bazując na rozmowach z mieszkańcami oraz czytając komentarze pod artykułami związanymi z awarią stacji uzdatniania w Malborku występują obecnie nagminnie u ludzi biegunki, wymioty, wysypki, wiązane początkowo z wirusem grypy żołądkowej, gdyż występują najczęściej u dzieci. Tu chodzi o zdrowie nas wszystkich” - napisała jedna z mieszkanek Malborka.

Podobnych informacji w ostatnim czasie mieliśmy bardzo dużo. W związku z tym zwróciliśmy się o komentarz w tej sprawie do Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Malborku.

Czy malborski SANEPID nadzoruje na bieżąco parametry wody w kranie? Czy parametry wody są właściwe i nie powinny niepokoić użytkowników? Czy mieszkańcy naszego miasta zwracali się do Państwa z prośbą o interwencję w tej sprawie? Jakie działania w tej sprawie podjął malborski SANEPID? Czy woda w kranie nie zagraża zdrowiu mieszkańców? Czy woda po przegotowaniu rzeczywiście jest zdatna do spożycia? Czy bezpiecznie można kąpać się w takiej wodzie? Jakie mogą być skutki uboczne spożywania i kąpania się w takiej wodzie?

 

Próbki wody wykazały ponadnormatywną zawartość związków żelaza.

W odpowiedzi Elżbieta Zybko, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Malborku napisała, ze 4 marca br. PPIS w Malborku wydał decyzję administracyjną stwierdzającą warunkową przydatność wody do spożycia w zakresie ponadnormatywnej zawartości jonu amonowego.

- „W dniu 15 marca br. upoważniony przedstawiciel PPIS w Malborku dokonał poboru próbek wody do badań mikrobiologicznych. Na podstawie sprawozdań z badań nr 20/52/22 oraz 21/52/22 z dnia 18 marca br. sporządzonych przez Laboratorium Badania Wody PSSE w Kwidzynie stwierdzono, iż jakość wody w badanym zakresie odpowiada wymaganiom sanitarnym - wyjaśnia Elżbieta Zybko. - „W ramach nadzoru sanitarnego upoważniony przedstawiciel PPIS w Malborku dokonał w dniu 22 marca br. poboru próbek wody do wybranych oznaczeń chemicznych w „punktach zgodności” na terenie miasta. Sprawozdania z badań próbek wody pobranych wykazały ponadnormatywną zawartość związków żelaza, które mogą wpłynąć negatywnie na cechy organoleptyczne wody, ale nie stanowią zagrożenia dla zdrowia konsumentów”.

Powiatowy Inspektor Sanitarny zaznaczyła, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Malborku przedstawiło Sanepidowi raporty z badań próbek wody z dnia 25 stycznia, 27 stycznia, 21 lutego i 18 marca br., które wykazały nieznaczne przekroczenie parametrów fluorków, boru oraz jonu amonowego. Wskazała również, że wartości pozostałych badanych parametrów chemicznych, fizycznych i mikrobiologicznych odpowiadają obowiązującym normom sanitarnym.

Dodała również, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, PPIS w Malborku zobowiązał PWiK do przedstawienia ekspertyzy przygotowanej przez instytut badawczy lub międzynarodowy instytut naukowy, prowadzący działalność z zakresu zdrowia publicznego w celu wydania decyzji, stwierdzającej przydatność wody do spożycia na warunkach udzielonego odstępstwa w zakresie ponadnormatywnej zawartości fluorków i boru.

- „W dniu 29 marca br. upoważniony przedstawiciel PPIS w Malborku dokonał powtórnego kontrolnego poboru próbek wody w w/w punktach w zakresie zawartości żelaza, barwy i mętności. Badanie w toku” - informuje Elżbieta Zybko i dodaje, że tego samego dnia przesłała do burmistrza Miasta Malborka Komunikat z dnia 28 marca br. informujący mieszkańców o ponadnormatywnej zawartości związków żelaza w wodzie produkowanej przez Wodociąg Publiczny Malbork. - „Wszelkie interwencje mieszkańców związane z jakością wody należy kierować do producenta wody, tj. Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Malborku sp. z o.o.”.

 

Komunikat PPIS w Malborku z dnia 28 marca 2022 r.

- „Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Malborku z dnia 28 marca 2022 r. dotyczący wody dostarczanej z wodociągu publicznego Malbork zaopatrującego w wodę miejscowości: Malbork, Grobelno gm. Malbork, Nowa Wieś gm. Malbork, Krasnołęka gm. Stare Pole:

W dniu 22 marca 2022 r. upoważniony przedstawiciel Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Malborku dokonał w ramach nadzoru sanitarnego poboru próbek w zakresie wybranych parametrów chemicznych w „punktach zgodności” na terenie miasta Malborka. Na podstawie sprawozdań sporządzonych przez Laboratorium Badań Wody WSSE w Gdańsku stwierdzono ponadnormatywną zawartość żelaza. Powyższe przekroczenia norm sanitarnych podmiotowego parametru są spowodowane wyłączeniem z eksploatacji Stacji Uzdatniania Wody w Malborku, która może powodować odrywanie się od wewnątrz ścian osadzonych tam związków żelaza. Administrator wodociągu prowadzi działania naprawczo-modernizacyjne mające na celu przywrócenie sprawności stacji oraz włączenie jej do eksploatacji.
Informuje się mieszkańców:
Ponadnormatywna zawartość żelaza w wodzie może wpływać negatywnie na wygląd i smak wody, jednak NIE STANOWI zagrożenia dla zdrowia konsumentów. W zakresie mikrobiologicznym woda odpowiada normom sanitarnym rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017 r., poz. 2294). Informacja dotycząca jakości wody obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu”.


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
........
........ 05.04.2022, 20:47
A może przed każdym z domów powinna być fosa z wodą lub sucha jak w zamkach żeby choroby nie przechodziły a co mają powiedzieć ludzie w blokach jak żyją z różnymi chorobami albo iść do lekarza specjalisty od chorób.
........
........ 05.04.2022, 20:41
I czy np. jak ktoś jest chory np. nerki czy lepiej jak zdrowi sąsiedzi odgrodzą się od chorego i przy płocie nadadzą żywopłot albo tuje a może lepszy będzie płot z płyt z betonu czy to pomoże a może lepiej jak chory widzi że coś jest nie tak np. nerki i idzie do lekarza specjalisty od chorób.
........
........ 05.04.2022, 20:16
I czy np jak ktoś jest chory np. na nerki może się zarazić czy zachorować od na sąsiadów których niema w domu jak są w szkole pracy na wycieczce kościele czy na zakupach.
........suchotnik .......gość.........
........suchotnik .......gość......... 03.04.2022, 22:36
Znam bardzo dużo chorych ludzi nie wiedzą do kogo mają się zgłosić z pretensjami że są chorzy moim zdaniem od chorób są lekarze specjaliści.
........suchotnik .......gość.........
........suchotnik .......gość......... 03.04.2022, 22:26
Niech stacja sanepid bada tą wodę i wyjaśnia czy można pić czy się napić tej wody czy nie a kto inny jest od wody hydraulik a może urolog
........suchotnik .......gość.........
........suchotnik .......gość......... 03.04.2022, 22:08
Ale by było jakby z kranu leciała zamiast wody wóda gorzała zawsze dobra jest albo jony woker
........suchotnik .......gość.........
........suchotnik .......gość......... 03.04.2022, 21:59
Z tego zrozumiałem że jak woda jest nie dobra to się nie pije żeby się napić ..........
........suchotnik .......gość.........
........suchotnik .......gość......... 03.04.2022, 18:37
W związku z tym że woda jest nie dobra i nie zdrowa wody się nie pije chyba że się jest smokiem np. wawelskin i się ma kaca albo melem i rura pali jak po jakiś papryczkach chili.
........suchotnik .......gość.........
........suchotnik .......gość......... 03.04.2022, 18:29
Wody się Nie Piję jak nie smakuje nie dobra i nie zdrowa na dokładkę w wodzie ryby pływają w akwarium Pij tylko mleko albo mliko.
Nemo
Nemo 31.03.2022, 16:42
Dopuszczalna zawartość boru wg WHO to 0,3mg/l a w Malborku jest 1,4mg/l. Norma europejska to 1,0 mg/l. Trucie w majestacie prawa. Miejscowa prokuratura się tym nie zajmie bo pewnie układy towarzyskie tak jak w każdym grajdole tej wielkości. To co lokalne władze nam oferują to nie jest woda zdatna to użycia tylko ścieki.
Mieszkanka Malborka
Mieszkanka Malborka 30.03.2022, 23:08
Nawet po przegotowaniu wody na mleko dla 6 miesięcznej córki śmierdziała, dobrze że w porę się zorientowałam i obkupiłam się w mineralną, choc wcześniej miała biegunkę i zastanawiałam się od czego, masakra narażać dziecko na takie coś, wspomnę też o tym, że po wypiciu herbaty dwa razy wymiotowałam, po kąpieli całe ciało swędzi, po odkręceniu wody smród w całym domu !!! ... proszę coś z tym zrobić, bo to jest porażka
.
. 03.04.2022, 18:21 (odpowiedź do Mieszkanka Malborka)
Pij tylko mleko albo mliko.
mieszkaniec .
mieszkaniec . 31.03.2022, 13:26 (odpowiedź do Mieszkanka Malborka)
Popieram Pani komentarz ,woda śmierdzi .