Wydanie nr 220/2022, Poniedziałek 8.08.2022
imieniny: pokaż (6 imion)Niezamysł, Cyriak, Sylwiusz, Cyryl, Emilian, Niegosław
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Podsumowanie akcji profilaktycznych w Centrum Edukacji Zawodowej w 2021 r.

  • Wydanie nr 220/2022
  • 2 lutego 2022, 12:20
  • Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku
  • Wiadomości
Malbork. Podsumowanie akcji profilaktycznych w Centrum Edukacji Zawodowej w 2021 r. fot. Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku
Klasy trzecie BS I stopnia kształcące się w budynku Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku w tym roku szkolnym zorganizowały i zainicjowały kilka akcji profilaktycznych oraz charytatywnych. M. in. uczniowie wspomogli Malborskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „REKS”.

 

Malborski REKS.

W dniach 20-24 września 2021 r. odbyła się akcja charytatywna na rzecz Malborskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „REKS”. Uczniowie klas trzecich BS I stopnia licznie włączyli się w zbiórkę karmy dla zwierząt i innych niezbędnych rzeczy, w tym smyczy, koców itp.

 

 

Życiodajny nektar.

Z kolei 5 listopada 2021 r. brali udział w akcji honorowego oddawania krwi pn. „Oddając krew ratujesz życie”. Akcję zainicjowała Anna Mikszto.

- „To wspaniała idea, którą szkoła stara się promować wśród uczniów również własną postawą. Bowiem nauczyciele i pracownicy szkoły również oddali krew, tym samym wspierając lekarzy w ich codziennej walce o życie pacjentów. W ten sposób szkoła stara się rozwijać u młodych ludzi wrażliwość na los potrzebujących” - informuje Mariola Karaś, pedagog szkolny.

 

 

 

Hospicjum im. św. Wojciecha.

W dniach 8 - 19 listopada 2021 r. uczniowie klas trzecich BS I stopnia wzięli także udział w akcji charytatywnej na rzecz Kwidzyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych- Hospicjum im. św. Wojciecha. Akcja została zainicjowana przez uczennice klasy III Fp.

- „Podczas akcji zostały zebrane bardzo przydatne przedmioty, m.in. pulsoksymetry, stolik na łóżko, materiały opatrunkowe, baterie, środki  higieniczne, słodycze. Po raz kolejny nasi uczniowie wykazali się dużą dozą wrażliwości i empatii oraz chęcią niesienia pomocy najbardziej potrzebującym” - podkreśla Mariola Karaś.

 

 

 

Czerwona wstążeczka.

1 grudnia 2021 r. zorganizowana została wśród uczniów klas trzecich BS I stopnia akcja profilaktyczna pn. „Czerwona wstążeczka” z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z AIDS. Wszystko odbywało się pod hasłem: „BĄDŹ SOLIDARNY, POKAŻ ŻE NIE JEST CI OBOJĘTNY LOS DRUGIEGO CZŁOWIEKA”.

W szkole został przygotowany stolik edukacyjny z ulotkami dotyczącymi tematyki HIV/AIDS oraz koszyczek, w którym znajdowały się przygotowane przez uczniów czerwone wstążeczki.

- „Każdy kto chciał, zarówno uczeń jak i nauczyciel oraz pracownik szkoły, mógł tego dnia przypiąć sobie czerwoną wstążeczkę na znak solidaryzowania się z ludźmi chorymi na AIDS i zarażonymi wirusem HIV. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i miała na celu szerzenie tolerancji oraz pozytywnych postaw wobec osób zakażonych, chorych i dyskryminowanych. Został również zorganizowany wewnątrzszkolny konkurs wiedzy na temat HIV/AIDS. Każdy uczestnik konkursu miał przypiętą czerwoną wstążeczkę, która jest symbolem solidaryzowania się z ludźmi dotkniętymi tym problemem” - informuje Mariola Karaś i dodaje, że celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy młodzieży na temat zakażeń HIV i choroby AIDS oraz umiejętność wykorzystania tej wiedzy w życiu codziennym. - Ważne było również promowanie postaw odpowiedzialności za własne życie oraz szacunku wobec siebie. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, co oznacza że temat jest dla młodzieży ważny”.

Organizatorem akcji i konkursu była Mariola Karaś, pedagog szkolny, która również ufundowała drobne nagrody rzeczowe dla uczniów.

 

 

 

Biustopogadanki”.

W ramach profilaktyki dziewczęta uczestniczyły w zorganizowanych przez pedagoga szkolnego zajęciach z zakresu profilaktyki raka piersi, które przeprowadziły panie z Fundacji „Wsparcie na starcie”. W trakcie „Biustopogadanki” uczennice miały okazję zapoznać się i przekonać jak ogromne znaczenie ma samobadanie piersi, jako najbardziej skuteczna metoda profilaktyki raka piersi. Poza tym prowadząca mówiła o czynnikach wpływających na zachorowalność, tzw. czynnikach ryzyka, ale także szczególny akcent położyła na czynniki chroniące. W trakcie „biustopogadanki” dziewczęta dowiedziały się również na czym polega „brafitting” i jak wpływa na zdrowie i poczucie pewności siebie.

 

 

 

Klasa rodzinie”.

W grudniu ubiegłego roku wśród uczniów klas trzecich  BS I stopnia w Malborku została zainicjowana przez pedagoga szkolnego, Mariole Karaś akcja pn. „Klasa rodzinie”. Klasa wspólnie z  wychowawcą przygotowała paczkę świąteczną, która została przekazana najbardziej potrzebującemu uczniowi szkoły.

W szczytną akcję włączyła się klasa III Fp wraz z wychowawczynią, Moniką Zawadą oraz nauczyciele - Katarzyna Rybak i Andrzej Zakrzewski. Uczniowie chętnie włączają się we wszystkie akcje i mówią: „Razem zmieniamy świat na lepsze”.

- „Celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na krzywdę drugiego człowieka oraz to, żeby dostrzegali, że czasami bardzo blisko jest ktoś taki sam jak my, kto ma takie same potrzeby, ale niewielkie możliwości, aby je zrealizować” - informuje Mariola Karaś. - „Podjęte działania wzbudzają poczucie własnej wartości, uwrażliwiają na potrzeby innych, integrują młodych ludzi, uczą empatii, a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy zdziałać więcej”.

 

 

 

Organizatorami i inicjatorami akcji był pedagog szkolny, Mariola Karaś, opiekun Samorządu Uczniowskiego - Joanna Parafiniuk, Anna Mikszto oraz Monika Zawada.

Warto w tym miejscu podkreślić, że akcje na rzecz Stowarzyszenia REKS i Hospicjum zainicjowała sama młodzież.

 

Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.