Wydanie nr 36/2023, Niedziela 5.02.2023
imieniny: pokaż (16 imion)Saba, Agata, Lubodrog, Awit, Awita, Adelajda, Albwin, Dobiemir, Elpin, Indracht, Izydor, Jakub, Modest, Przybygniew, Strzeżysława, Rodomił
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Usuwanie skutków porywistych wiatrów – weekendowy raport malborskich służb mundurowych.

Usuwanie skutków porywistych wiatrów – weekendowy raport malborskich… fot. TvRegionalna24.pl
Jak minął kolejny tydzień służbom ratunkowym w Malborku? Przekonajcie się, czytając poniższy raport.

 

W ostatnim tygodniu jednostki PSP i OSP z terenu powiatu malborskiego wyjeżdżały do 80 interwencji. Dotyczyły one m.in. usunięcia plamy oleju z jezdni, tlenku węgla i próby samobójczej. Strażacy wyjeżdżali do 4 pożarów - sadz w przewodzie kominowym oraz drzewa. Ratownicy 72 razy wyjeżdżali do zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Jeden alarm okazał się fałszywy.

W środę policjanci malborskiej drogówki wzięli udział w pomorskiej akcji „Bezpieczny pieszy”. Działania te miały na celu zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, szczególnie zaistniałych na przejściach dla pieszych. Mundurowi szczególną uwagę zwracali na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy sami piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.

Jak co roku, malborscy policjanci czuwali nad bezpieczeństwem podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ulicach miasta pojawiła się większa liczba patroli. Szczególnym nadzorem funkcjonariusze objęli wolontariuszy, którzy w tym dniu kwestowali na ulicach miasta.


 

 

 

7 km plama oleju w ciągu drogi Kościeleczki – Nowy Staw.

W poniedziałek, 24 stycznia br. o godz. 13.58 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o plamie oleju o długości 7 km. Po dojeździe zastępów z JRG Malbork do miejsca zdarzenia zastano plamę oleju, która ciągnęła się od miejscowości Kościeleczki do Nowego Stawu. Nie było pojazdów biorących udział w tym zdarzeniu.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji plamy oleju na odcinku Kościeleczki - Tralewo. Ratownicy z OSP Nowy Staw przy użyciu sorbentu dokonali sorpcji na odcinku Nowy Staw do skrzyżowania Laski, a ratownicy z OSP Stogi od miejscowości Tralewo do skrzyżowania Laski. Po 3 godz. 04 min. działania zakończono. W działaniach udział brały 2 zastępy JRG Malbork w sile 5 ratowników, OSP Stogi w sile 6 ratowników oraz OSP Nowy Staw w sile 4 ratowników.

 

 

 

 

Bezpieczny pieszy na drogach powiatu malborskiego.

W środę, 26 stycznia br. od wczesnych godzin porannych policjanci ruchu drogowego wzięli udział w wojewódzkiej akcji „Bezpieczny pieszy”. W obrębie przejść dla pieszych można było zauważyć zwiększoną liczbę patroli policyjnych, gdyż są to miejsca, w których najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków. Najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez pieszych jest przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.  

Policjanci przypominają kierowcom, że zbliżając się do przejścia dla pieszych należy zwolnić i zachować szczególną ostrożność. Pod żadnym pozorem nie wolno omijać pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Piesi powinni natomiast pamiętać, aby podczas przechodzenia przez jezdnię nie korzystać z telefonów komórkowych i rozglądać się nawet kiedy sygnalizator świetlny nadaje kolor zielony i bezwzględnie nie wchodzić na przejście bezpośrednio przed jadący pojazd. Po zmroku, poza obszarem zabudowanym, należy korzystać z elementów odblaskowych. Należy pamiętać, że piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Podczas zderzenia z samochodem mają znikome szanse na uniknięcie poważnych obrażeń.

Od 1 czerwca 2021 roku obowiązuje nowelizacja kodeksu ruchu drogowego dotycząca m.in. ruchu pieszych. Zgodnie z nowymi przepis pierwszeństwo przed pojazdami (z wyjątkiem tramwaju) ma pieszy przebywający na przejściu dla pieszych i wchodzący na nie. Taki zapis zmusza kierowców do zmniejszania prędkości w pobliżu przejść, przy których idą ludzie. W przeciwnym wypadku zmotoryzowany nie będzie w stanie zachować się zgodnie z przepisami, jeśli pieszy zdecyduje się na skorzystanie z „zebry”.

Nowe przepisy, oprócz dodatkowych przywilejów, nakładają na pieszych zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

 

 

 

 

Jedna osoba poszkodowana po zatruciu tlenkiem węgla.

W sobotę, 29 stycznia br. o godz. 10.45 dyżurny SKKP PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o obecności tlenku węgla w budynku wielorodzinnym przy ul. Chopina w Malborku. Po dojeździe zastępów z JRG Malbork do miejsca zdarzenia zastano w budynku wielorodzinnym właściciela mieszkania oraz Zespół Ratownictwa Medycznego, który udzielał pomocy osobie poszkodowanej po zatruciu tlenkiem węgla.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu za pomocą wykrywacza wielogazowego pomieszczenia łazienki - urządzenie wykazało 10ppm. Ratownicy przewietrzyli pomieszczenia, a po ponownej kalibracji skontrolowali pomieszczenia na obecność tlenku węgla – brak zagrożenia. Strażacy wydali zalecenie o nie użytkowaniu piecyka gazowego do czasu kontroli przez kwalifikowane służby. ZRM zabrało jedną osobę poszkodowaną do szpitala.

Po 31 min. zakończono działania, w których udział wzięło łącznie 4 ratowników.


 

 

 

Informację przekazali: Dyżurny SKKP Malbork oraz asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP w Malborku

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.