Wydanie nr 338/2022, Niedziela 4.12.2022
imieniny: pokaż (6 imion)Klemens, Chrystian, Barbara, Krystian, Hieronim, Melecjusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Gdańsk pamięta o prezydencie Adamowiczu.

  • Wydanie nr 338/2022
  • 13 stycznia 2022, 10:41
  • UM Gdańsk
  • Wiadomości
Gdańsk pamięta o prezydencie Adamowiczu. fot. Urząd Miejski w Gdańsku
Wydarzenia w reżimie pandemicznym i transmisje online – upamiętnią trzecią rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Ogłoszony zostanie również pierwszy laureat nagrody im. Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Wydarzenia będą transmitowane na stronie www.gdansk.pl.

 

Nagroda im. Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk.

- „Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy wszyscy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby, na chwilę zatrzymali się i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty” – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – „Do wielu wydarzeń można dołączyć w rygorze sanitarnym lub online. Dobrze będzie, gdy rocznice śmierci prezydenta nie staną się jedynie czasem wzruszeń, ale co roku czynić nas będą lepszymi ludźmi”.

 

Prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany na oczach tłumu 13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- „Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam!” – tak brzmiały jego ostatnie słowa.

 

 

 

 

Program wydarzeń.

13 stycznia (czwartek)

godz. 19.30, okolice Katowni

W miejscu, gdzie trzy lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.

godz. 20.15, Bazylika Mariacka

Złożenie kwiatów przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.

14 stycznia (piątek)

10.00, Bibliotek Główna UG, sala kinowa
Uroczystość Święta Szkoły.

W programie prezentacja przygotowana przez uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego „Paweł Adamowicz jako gdańszczanin”, przemowy zaproszonych gości, w tym: europoseł Magdaleny Adamowicz, posła Piotra Adamowicza, prezydent Aleksandry Dulkiewicz i marszałka Mieczysława Struka oraz rozmowa prof. Marii Mendel z uczniami klasy o profilu humanistycznym Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku „Gdańsk – miejsce bez granic. Wielogłos o Gdańsku”.  
Z uwagi na obostrzenia covidowe, wydarzenie adresowane jest do społeczności szkolnej.

12.00, media społecznościowe: Miasto GdańskEuropejski Komitet Regionów i ICORN
Ogłoszenie w formule online laureata Nagrody Komitetu Regionów im. Pawła Adamowicza.

Nagroda im. Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk.

Ustanowienie tej nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa podstawowe. Dla tych, którzy czerpią inspirację ze spuścizny Pawła Adamowicza i ją kontynuują. Jest to inicjatywa ICORN i grupy członków Europejskiej Partii Ludowej.
Informacja o laureacie ukaże się 14 stycznia o godz. 12.00 w mediach społecznościowych partnerów nagrody i na miejskim portalu gdansk.pl. Nie odbędzie się wcześniej zapowiadana uroczystość ogłoszenia laureata podczas spotkania bibliotece w ECS.  

Uroczyste wręczenie Nagrody im. Pawła Adamowicza zaplanowane jest na 27 stycznia, podczas najbliższego posiedzenia plenarnego Komitetu Regionów.

14.00, Galeria Palowa, Ratusz Głównego Miasta
Uroczystość otwarcia wystawy „Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Prezydentowi”.

Inicjatywa Muzeum Gdańska we współpracy ze środowiskiem pomorskich fotoreporterów, dokumentuje czas żałoby w Gdańsku sprzed trzech lat. Historię, często jej nieznane wątki, przybliży ponad 60 zdjęć wykonywanych od momentu informacji o śmierci prezydenta Pawła Adamowicza do dnia uroczystości pogrzebowych.

Autorami fotografii prezentowanych na wystawie są: Anna Bobrowska, Michał Czachorowski, Renata Dąbrowska, Marcin Gadomski, Karolina Misztal, Krzysztof Mystkowski, Mirosław Pieślak, Piotr Połoczański, Anna Rezulak i Mateusz Słodkowski. Kuratorkami wystawy są Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska i fotoreporterka Karolina Misztal.

UWAGA!
Wstęp na wernisaż wystawy 14 stycznia o godz. 14.00 obejmują akredytacje. Liczba miejsc ograniczona, chęć udziału należy zgłaszać do Andrzeja Gierszewskiego, rzecznika Muzeum Gdańska, mail a.gierszewski@muzeumgdansk.pl, tel. 512 418 751.

Zwiedzający będą mogli oglądać wystawę od 15 stycznia do 28 lutego w godzinach otwarcia Ratusza Głównego Miasta.
W sobotę, 22 stycznia o godz. 11.00 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które poprowadzi Karolina Misztal. Zapisy są prowadzone poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

Ceny biletów:
sama Galeria Palowa (wystawa czasowa Cisza / Silence) – 1 zł 
W cenie biletu do Ratusza: normalny: 16 zł, ulgowy: 12 zł, rodzinny: 45 złotych

Bezpłatnie: Karta Mieszkańca (raz w roku), Darczyńcy Muzeum Gdańska i inni zgodnie z rozporządzeniem Dyrektora Muzeum Gdańska  

18.00, Bazylika Mariacka

Msza święta w intencji Pawła Adamowicza, po zakończeniu której, przy grobie zamordowanego prezydenta odbędzie się modlitwą międzywyznaniową. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.
W świątyni obowiązują obostrzenia sanitarne. Transmisja wydarzenia na stronie www.gdansk.pl

Zdjęcia pamięci na ECS.

11–16 stycznia (wtorek – niedziela), godz. 17.00–23.00, Iluminacja fasady ECS

Na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności – które powstało staraniem Pawła Adamowicza i gdzie w styczniu 2019 roku przez dobę żegnali się z nim gdańszczanki i gdańszczanie – wyświetlane będą archiwalne zdjęcia pamięci prezydenta.

Wywieś flagę na znak solidarności.

Rok i dwa lata temu setki flag gdańskich i polskich powiewało na ulicach naszego miasta. Tych, którzy chcieliby w podobny sposób przywołać pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu, zachęcamy do wywieszenia flag. Pojawią się one również w przestrzeni miejskiej.

Koncerty carillonowe.

14 stycznia (piątek), godz. 11.00–11.40 , wieża kościoła św. Katarzyny
15 stycznia (sobota), godz. 11.00–11.40, wieża Ratusza Głównego Miasta
Utwory wykona Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska. 
Koncerty można również wysłuchać online na FB: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska.

Program koncertów:

Katarzyna Kwiecień-Długosz (*1978) – Epitafium (14.01.2019)
Henry Purcell – Musick for a While (opr. A. Abbenes)
Johann Ephraim Eggert (1728–1803) – opracowanie chorału „Pośrodku żywota w śmierci jesteśmy” (Mitten wir in Leben sind), granego w dawnym Gdańsku na śmierć burmistrzów
Wolfgang Amadeusz Mozart (1756–1791) – „Lacrimosa” z Requiem d-moll KV 626 (opr. B. Winsemius)
Henry Purcell (1659–1695) – „Lament Dydony” z opery „Dydona i Eneasz” (opr. M. Kaźmierczak)
Gabriel Faure (1845–1924) - „Pie Jesu” z Requiem (opr. R. Kroezen)
Arvo Pärt (*1935) - Für Alina (opr. F. Deleu)
Karl Jenkins (*1944) – „In Paradisum” z Requiem (opr. T. Takao)

PROJEKT DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI

Dlaczego DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE?

– „Słowa mają ogromną moc, dodają sił i podnoszą na duchu, ale i potrafią zabić. Trzeba o nich rozmawiać, bo w strefie prywatnej i publicznej to sfera bardzo nieuporządkowana. Złe słowo było jedną z przesłanek zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza” – mówi Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS.

Dwie instalacje artystyczne.

Punktem wyjścia do debaty są dwie instalacje artystyczne, dzieło gdańskiej artystki Magdaleny Peli. Pierwsza dedykowana jest złym słowom. Prezentowana będzie w galerii Mesa w ECS, tuż obok muzealnego sklepu, w postaci wizualnej i dźwiękowej. To uplecione ze złych słów koło o średnicy 80 cm, które artystka ochrzciła mianem „Keloidu” (keloidy to łagodne nowotwory tkanki, będące odpowiedzią na nieprawidłowy proces gojenia się ran).

– „Obraz składa się z ręcznie wyszywanych przeze mnie słów – keloidów, które przekazało mi kilkadziesiąt osób z najbliższego otoczenia. Poprosiłam ich o podzielenie się najbardziej bolesnymi słowami, które usłyszeli w życiu. Słowami, które jak blizny nigdy nie znikną” – opowiada Magdalena Pela.

Złe słowo stanowią również ścieżkę dźwiękową. Głosu użyczyli: Ignacy Białas, Magdalena Boć, Małgorzata Brajner, Jerzy Kiszkis. Antidotum na złe słowa są dobre słowa. Z inspiracji ECS powstał „Stół dobrych słów”, który będzie eksponowany w ogrodzie zimowym.

W październiku 2019 roku, również w ogrodzie zimowym ECS, stanęła skrzynka na dobre słowa. Liczba zebranych dobrych słów przerosła najśmielsze oczekiwania. Skrzynkę opróżniono kilkukrotnie, w grudniu ostatecznie zdemontowano. Z zebranych słów artystka Magdalena Pela kończy w tej chwili tworzyć instalację w postaci stołu o średnicy trzech metrów. Na pleksi pomalowanym jednolitym kolorem ryje dobre słowa – oddając nawet charakter pisma ofiarodawców. To wzruszająca, przejmująca, frapująca lektura, np. „Jest pani wspaniałym inżynierem”, „Mamo, jestem w ciąży”, „Nikt nie zabierze ci talentu”, „Raz na jakiś czas nachodzi mnie taka myśl, że bardzo się cieszę, że mam taką przyjaciółkę jak ty”.

– „Słowa momentami na siebie nachodzą, plączą się, zamazują. Jednak sensem tej pracy nie jest ich czytelność. Chodzi o sam gest, ślad dobra, mnogość charakterów pisma, wielkość liter, temperament autorki, autora słów” – mówi Magdalena Pela.

Każdy może przyjść do ECS, porozmawiać z artystką i obejrzeć stół. Warto zdradzić, że ostatecznie blat nieco zmieni strukturę – sala G wystawy stałej, 1 piętro, wejście bez biletu wstępu na wystawę stałą. 10 stycznia o godzinie 14.00 artystka przeniesie się ze swoją pracą do ogrodu zimowego ECS i tam będzie pracować nad stołem do 13 stycznia.

 

13 stycznia (czwartek) 19.00–21.00

Jak rozmawiać, żeby otwierać, a nie zamykać? Warsztaty dla rodziców nastolatków → ECS, ogród zimowy → wstęp wolny + rezerwacja miejsc

14 stycznia (piątek) 19.00–21.00

JAK UŻYWAĆ SŁÓW, ŻEBY budować dobre relacje? Warsztaty dla młodzieży i dorosłych → ECS, ogród zimowy → wstęp wolny + rezerwacja miejsc

15 stycznia (sobota) 16.00

DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE Na kuratorskie oprowadzanie po dwóch instalacjach zaprasza autorka – Magdalena Pela, artystka wizualna, malarka, autorka obiektów, antropolożka → ECS, galeria Mesa i ogród zimowy → wstęp wolny

17.00

WIECZÓR DLA PRZYJACIELA
Dobrym i złym słowom poświęcimy ten wieczór, wśród gości m.in. Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz i pisarz, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej → ECS, ogród zimowy → wstęp wolny + rezerwacja miejsc

18.00–19.30

DOBROSŁÓW
Wszystko wskazuje na to, że takiej akcji poetyckiej jeszcze w Gdańsku nie było – 1 wiersz, 1 aktor, 1 słuchacz. Zamysł jest taki, aby każdy gość jednego wieczoru odwiedził kilku aktorów. Ci będą czekać w trzech przestrzeniach ECS → ECS, galeria MESA (parter), sala wystawy KULTURA POKOJOWYCH PRZEMIAN (1 piętro), biblioteka ECS (1 piętro) → wstęp wolny

 

 

 

 

Źródło: Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

UM Gdańsk
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.