Wydanie nr 181/2022, Czwartek 30.06.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Marcjalis, Bazyli, Władysława, Ciechosława, Leon, Emilia, Leona, Lucyna, Trofim, Władysław, Ermentruda, Teobald
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Które ćwiczenia są najlepsze na wyrzeźbiony brzuch?

  • Wydanie nr 181/2022
  • 7 stycznia 2022, 13:01
  • Artur Jankowicz Zawodowo dietetyk oraz psycholog zajmujący się pracą z osobami z zaburzeniami odżywiania. Prywatnie pasjonat poznawania nieświadomych czynników kierujących naszym życiem i...kawy.
  • Strefa obywatelskaWasze informacje
Nastał nowy rok. Siłownie powoli się zapełniają. W sieci wiele osób z dumą prezentuję pokonane kilometry, inne ćwiczą na siłowni. Wszystko by wymodelować swoje ciało na nadchodzące lato. Czy się z tym zgadzamy czy nie, jedynym sposobem na pozbycie się tkanki tłuszczowej jest bycie na deficycie kalorycznym. Drogi są zwykle dwie – albo poprzez dietę albo poprzez aktywność fizyczną. Oczywiście najlepszą i najzdrowszą jest połączenie ich obu.

Ale halo, halo. Co z brzuszkami? Bo robię je od długie czasu, a waga jaka była taka wciąż jest. Czemu tak się dzieje? Przecież gdzie nie spojrzę, to widzę jak trenerzy je zalecają. Czy brzuszki rzeczywiście są takie super?


BRZUSZKI JAK SPOSÓB NA SPALENIE TKANKI TŁUSZCZOWEJ?

Przyjrzyjmy się fizjologii. Żeby doszło do spalenia tkanki tłuszczowej muszą zajść po sobie dwa procesy: lipoliza i beta-oksydacja. Lipoliza to uwolnienie kwasów tłuszczowych z adipocytów (komórek tłuszczowych). A beta-oksydacja to utlenianie kwasów tłuszczowych w celach energetycznych.

Co ważne – oba te procesy mogą zachodzić oddzielnie i wtedy nie dojdzie do redukcji tkanki tłuszczowej. Może być tak, że lipoliza jest nasilona i tkanka tłuszczowa uwalnia kwasy tłuszczowe, ale nie mają one jak zostać spalone, więc wracają do tkanki tłuszczowej.

CO LEPIEJ SPALA TŁUSZCZ – SIŁOWNIA CZY AEROBY?

Istnieje pewnego rodzaju paradoks. Intensywne ćwiczenia (np. siłowe) nasilają lipolizę, ale spalają relatywnie mało energii, dodatkowo głównie z glukozy i glikogenu. Inaczej ćwiczenia aerobowe.

Te drugie rzeczywiście spalają sporo kalorii ale niestety jeśli chodzi o lipolizę to jest tutaj średnio. Kolejną sprawą jest fakt, że treningi wytrzymałościowe (okolice 50% tętna maksymalnego) bardzo...nasilają apetyt. Widzę częsty błąd, szczególnie u Pań, które po 1 godzinie treningu dosłownie pochłaniają 2-3 razy większą ilość kalorii niż spaliły.

 

Robią to z błędnego założenia, że jak trenują to mogą jeść co chcą i po drugie, że spadek cukru w organizmie powoduje zwiększony apetyt.

TO CO Z TYMI BRZUSZKAMI?

 

Niestety, mam dla Ciebie smutną wiadomość. Nie da się palić tkanki tłuszczowej miejscowo, tj. na samych udach, brzuchu czy rękach. Jeśli myślisz, że wystarczy porobić brzuszki, żeby spalić fałdkę, to jedyne, co Cię spotka to rozczarowanie.

 

Czy znaczy to, że w ogóle nie warto ćwiczyć brzucha? Absolutnie nie! Połącz ćwiczenia na ABS z takimi ćwiczeniami jak martwe ciągi, przysiady czy rwania sztangi. Dlaczego to tak ważne? Bo trenując jedną grupę mięśniową, możesz dorobić się mocnych i silnych mięśni skośnych, które powiększą twoją sylwetkę [!], dając efekt wydętego brzucha i znaczną talię.

 

Należy także pamiętać, że przeciążając brzuch możemy dorobić się silnych problemów z kręgosłupem. Dlatego odradzam treningi typu Szóstka Weidera i podobne.

 

Co więc trenować by pozbyć się tkanki tłuszczowej? Wykonuj każdą aktywność fizyczną jaka sprawia Ci przyjemność oraz utrzymuj odpowiednią dietę.

 

A nie da się jakoś łatwiej? Nie da się.


Źródła

 

Vispute SS, Smith JD, LeCheminant JD, Hurley KS. The effect of abdominal exercise on abdominal fat. J Strength Cond Res. 2011 Sep;25(9):2559-64. PubMe

 

https://www.damianparol.com/brzuszki-vs-tluszcz/

Artur Jankowicz Zawodowo dietetyk oraz psycholog zajmujący się pracą z osobami z zaburzeniami odżywiania. Prywatnie pasjonat poznawania nieświadomych czynników kierujących naszym życiem i...kawy.
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.