imieniny: pokaż (11 imion)Angelika, Filip, Adalwina, Alwina, Adalwin, Alwin, Emil, Ewelina, Paulina, Więcemił, Ariusz
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak dużo medali zdobyli Polacy na Igrzyskach olimpijskich w Tokio?

Jak dużo medali zdobyli Polacy na Igrzyskach olimpijskich w Tokio? fot. Jak dużo medali zdobyli Polacy na Igrzyskach olimpijskich w Tokio?
Wraz z portalem bonusowo.com zapraszamy na podsumowanie Igrzysk olimpijskich w Tokio. Ile medali zdobyli Polacy?

Ile medali zdobyli Polacy na Igrzyskach w Tokio?

Igrzyska olimpijskie 2020, które odbyły się w 2021 roku w Tokio były dla nas wyjątkowe. Od bardzo długiego czasu nie zdobyliśmy aż tylu medali. Według wielu ekspertów, zdecydowanie były to dla nas najlepsze Igrzyska olimpijskie w XXI wieku i to zarówno pod względem liczby medali, jak i ich rodzaju. Porównując to do wcześniejszych lat to najlepsza była Olimpiada w 2008 roku w Pekinie, gdzie Polacy zdobyli również sporo, bo 12 medali. W Tokio udało się poprawić ten wynik i uzyskać aż 14 medali. Jakie były nasze największe sukcesy i największe zawody na tych Igrzyskach? Wspólnie z portalem bonusowo.com zapraszamy na ich podsumowanie.

Jak wypada występ w Tokio na tle historycznych osiągnięć?

Tokio okazało się wyjątkowo szczęśliwe dla Polaków. Wcześniej, już w obecnym wieku, najlepsze dla naszego kraju były Igrzyska, które odbywały się w 2008 roku w Pekinie. W Chinach Polacy zdobyli wtedy łącznie 12 medali - 4 wśród nich były złote, 5 było srebrnych a 3 brązowe. Kiedy Polacy zanotowali lepszy występ?

Otóż okazuje się, że trzeba się cofnąć aż do 1996 roku. Bowiem, po raz ostatni więcej medali nasza reprezentacja Polski na Olimpiadzie w Atlancie. Jak donosi nasz ekspert, Amadej Walczak, którego pełny profil znajdziesz tutaj, wtedy też Biało-Czerwoni zdobyli ich 17, w tym aż 7 złotych, do tego dołożyli 5 srebrnych i 5 brązowych. Kolejne lata nie były aż tak owocne. Cztery lata później w Sydney medali było 14, ale samych złotych "krążków" było więcej, bo aż 6, do tego dokładając 5 srebrnych oraz 3 brązowe. Dla porównania, jak przypomina portal bonusowo.com, ostatnie Igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro to zaledwie 2 zdobyte złote medale, 3 srebrne a także aż 6 brązowych. To więc w sumie 11 medali, z których większość była z tego najmniej wartościowego kruszcu. Rio de Janeiro było naszym najgorszym występem od lat, wówczas to Polacy uplasowali się w ostatecznej klasyfikacji medalowej na bardzo dalekiej, 33. pozycji.

Największe sukcesy na Olimpiadzie

W Tokio potwierdziło się, że polską specjalnością rzut młotem. Wojciech Nowicki dzięki świetnemu występowi w finale zdobył upragniony medal złotego koloru w rzucie młotem na igrzyskach w Tokio. Z kolei Paweł Fajdek zdobył brązowy medal. Warto wspomnieć, że Nowicki miał już w dorobku krążek z Rio de Janeiro., Ogółem, Biało-czerwoni w Japonii uzyskali aż cztery medale w tej konkurencji, w tym oba możliwe do zdobycia złote medale. Wcześniej, nasza mistrzyni, czyli Anita Włodarczyk po raz trzeci z rzędu potwierdziła swą dominację i została mistrzynią olimpijską w tej konkurencji. Zaskakująco, brązowy medal wywalczyła również Malwina Kopron. Trzecia z naszych reprezentantek, Joanna Fiodorow była siódma w finale.

Analitycy portalu bonusowo podkreślają także, że ogromnym sukcesem był złoty medal w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów. Polacy w finale dosłownie zmiażdżyli konkurencję a nasz lider Kajetan Duszyński finiszował daleko przed resztą stawki.

Polacy okazali się bardzo mocni w biegach. Nasza sztafeta 4 x 400 metrów kobiet zdobyła upragniony srebrny medal w Tokio. Polki pobiegły w składzie: Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek i Justyna Święty-Ersetic. Złoto zdobyły niedoścignione Amerykanki, które były poza zasięgiem reszty stawki. W finale sztafety 4 x 400 metrów mężczyzn Polacy uzyskali piąte miejsce, co i tak jest dobrym wynikiem w tej konkurencyjnej dyscyplinie.

Poza tym, medale zdobywaliśmy także w:

• Chodzie na 50 km,

• Kajakarstwie,

• Rzucie oszczepem,

• Kolarstwie torowym.

Największa wpadka

Zdecydowanie największa wpadka tych Igrzysk to sytuacja z pływakami. Szóstka świetnych polskich pływaków nie wystąpiła na Igrzyskach olimpijskich w Tokio z powodu błędu, jaki Polski Związek Pływacki zrobił podczas zgłaszania zawodników na tą prestiżową imprezę. Co więcej, nasi pływacy przybyli do Japonii, ale przez błąd związku musieli opuścić wioskę olimpijską. Sprawa dotyczy Mateusza Chowańca, Jakuba Kraskę, Jana Kozakiewicza, Paulinę Pedę, Alicję Tchórz i Aleksandrę Polańską. Sytuacja odbiła się szerokim echem na całym świecie, komentowały to telewizje w wielu krajach. W odpowiedzi na tą skandaliczną sytuację Polscy pływacy opublikowali list otwarty, w którym żądają między innymi usunięcia prezesa i całego zarządu związku pływackiego.

Sporym zawodem był także występ naszych siatkarzy w Tokio. Polacy byli jednymi z głównych faworytów do medalu. Wylosowali relatywnie łatwą grupę, z której wyszli relatywnie bez problemu. Czekała nas autostrada do finału, wystarczyło pokonać Francję i Argentynę, by zagwarantować sobie przynajmniej srebrny medal. Nic bardziej mylnego, Polacy polegli już w pierwszym meczu, mimo dobrego początku i szybko uzyskanego prowadzenia.

Zawodem okazali się również nasi tenisiści. Iga Świątek czy Hubert Hurkacz należą do światowej czołówki. Niestety, w Tokio odpadli z imprezy bardzo wcześnie, będąc bez szans na nawiązanie walki o medale.

Podsumowanie

Zdaniem analityków portalu bonusowo.com i nie tylko, Igrzyska w Tokio były dla nas najlepsze od wielu lat. Mimo kilku straconych szans na medale nie czujemy niedosytu a 17 miejsce w klasyfikacji medalowej tylko to potwierdza. Sądzimy, że widać wreszcie nadzieje na przyszłość, zwłaszcza w lekkiej atletyce, gdzie mamy wielu młodych, utalentowanych zawodników. Stwarza to pewność, że na najbliższych Igrzyskach, które odbędą się już za 3 lata, będziemy również liczącą się nacją.