Wydanie nr 36/2023, Niedziela 5.02.2023
imieniny: pokaż (16 imion)Saba, Agata, Lubodrog, Awit, Awita, Adelajda, Albwin, Dobiemir, Elpin, Indracht, Izydor, Jakub, Modest, Przybygniew, Strzeżysława, Rodomił
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Ponad 1 mln zł na remont szkół.

  • Wydanie nr 36/2023
  • 29 lipca 2021, 11:55
  • Starostwo Powiatowe w Malborku
  • Na sygnale
Malbork. Ponad 1 mln zł na remont szkół. fot. Starostwo Powiatowe w Malborku
Ponad 300 tys. zł kosztują prace remontowe w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku, w ramach których budynek szkoły zostanie dostosowany do obowiązujących warunków ochrony przeciwpożarowej. Inwestycja jest w toku i zakończy się przed powrotem uczniów z wakacji. Z kolei w I LO W trwają prace polegające na dostosowaniu budynku do wymagań warunków ochrony przeciwpożarowej wraz z remontem korytarzy, sześciu klas lekcyjnych i klatki schodowej. Inwestycja realizowana przez Starostwo Powiatowe kosztuje ponad 700 tys. zł.

 

W budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3, w ramach zamówionych przez Starostwo Powiatowe w Malborku prac powstanie nowoczesny system oddymiania klatek schodowych, dzięki czemu szkoła będzie spełniała obowiązujące obecnie przepisy związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym.

- Montaż stałych przegród dymowych na klatkach schodowych oraz okien oddymiana klatek jest koniecznością, wynikającą z przepisów, ale również potrzebą zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa naszym uczniom i nauczycielom - mówi Jan Stawicki, dyrektor ZSP 3 w Malborku. - Oczywiście w ramach inwestycji przeprowadzone zostaną także prace poprawiające wygląd szkolnych korytarzy. Odświeżymy miedzy innymi sufity, ściany i lamperie.

 

 

 

 

W ramach zamówienia zaplanowano remont sufitów i ścian po wykonaniu systemu sygnalizacji pożaru poprzez likwidację przebić, pęknięć oraz rys na tynku, malowanie sufitu, ścian i lamperii, a także m.in. montaż drzwi o odporności ogniowej do serwerowni, montaż dwóch włazów schodowych, przebudowę istniejącego przyłącza kablowego i budowę rozdzielnicy przeciwpożarowej. Koszt wszystkich prac po wyłonieniu wykonawcy robót w drodze przetargu wynosi 301 735,40 zł. Dodatkowe 6 tysięcy złotych to koszt nadzoru inwestorskiego podczas realizacji inwestycji.

- Na wykonanie prac budowlanych przeznaczyliśmy pierwotnie 274 tysiące złotych, ale do przetargu wpłynęła tylko jedna oferta i postanowiliśmy dołożyć funduszy, by postępowanie rozstrzygnąć i jak najszybciej przystąpić do realizacji zadania - mówi Mirosław Czapla, starosta malborski. - To druga tego typu inwestycja realizowana obecnie przez powiat, bo prace, w ramach których poprawi się bezpieczeństwo przeciwpożarowe, realizowane są także w I Liceum Ogólnokształcącym. Wykonawcy mają jeszcze miesiąc, by zdążyć z robotami przed powrotem uczniów do zajęć lekcyjnych.

 

 

 

 

Uczniowie I LO od września będą przebywali w nowej, bardziej estetycznej przestrzeni szkolnej, ale przede wszystkim w bezpieczniejszej. Jednym z elementów trwających robót jest budowa systemu sygnalizacji przeciwpożarowej wraz z awaryjnym oświetleniem ewakuacyjnym na korytarzach i klatkach schodowych. W razie niebezpieczeństwa pomoże to w szybszym i sprawniejszym opuszczeniu szkoły.

- Dzięki nowoczesnemu systemowi ostrzegania o ewentualnym zagrożeniu uczniowie i nauczyciele będą kierowani specjalnym dźwiękiem i oświetleniem do wyjść ewakuacyjnych. Te prace są wymuszone obowiązującymi obecnie przepisami ochrony przeciwpożarowej i realizujemy je według wytycznych komendanta wojewódzkiego straży pożarnej - mówi Hanna Lalak, dyrektor I LO w Malborku. - Musimy pamiętać, że nasz budynek datowany jest na XIX wiek, więc każda ingerencja w niego musi być konsultowana z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Zakres prac jest duży, ale wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem.

 

 

 

 

Najpierw w szkole przeprowadzono prace rozbiórkowe. Zdemontowano wewnętrzną stolarkę drzwiową, ścianki działowe, natynkową instalację elektryczną. W ramach inwestycji powstaną dwa wewnętrzne przeszklenia z drzwiami wejściowymi, nowa instalacja elektryczna na korytarzach, klatce schodowej i w sześciu salach lekcyjnych na parterze. Przebudowane będą istniejące rozdzielnie i pojawią się nowe gabloty informacyjne.

- Jako ciekawostkę powiem, że renowację przechodzą historyczne drzwi, które wcześniej były wielokrotnie odmalowywane. Okazało się, że było na nich aż szesnaście warstw farby. Teraz zabytkowa stolarka drzwiowa zostanie przywrócona do stanu i koloru oryginalnego. Prace renowacyjne prowadzone są także na zabytkowych kapitelach na korytarzach - informuje Hanna Lalak.

 

 

 

 

Koszt samych prac budowlanych wynosi 692 875,97 zł. Do ogólnej kwoty inwestycji należy też dodać blisko 20 tys. zł za nadzór inwestorski na placu budowy. Remont w szkole miał się rozpocząć już w 2020 r., jednak na przeszkodzie stanęła epidemia koronawirusa.

- Pieniądze na remont I LO zabezpieczyliśmy w tegorocznym budżecie i przystąpiliśmy do realizacji zadania w wakacje, by zdążyć przed powrotem uczniów do nauki. Jestem przekonany, że młodzież zauważy dokonane zmiany w szkole i na pewno wpłynie to pozytywnie na komfort przebywania w niej - mówi Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski.

 

 

 

 

Informacja prasowa Starostwa Powiatowego w Malborku

Starostwo Powiatowe w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.