Wydanie nr 276/2023, Wtorek 3.10.2023
imieniny: pokaż (15 imion)Teresa, Gerard, Ewalda, Gerarda, Ewald, Kandyd, Eustachy, Sierosław, Częstobrona, Ermegarda, Irmegarda, Romana, Augustyna, Kandyda, Cyprian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztutowo. Godzina W z Muzeum Stutthof.

  • Wydanie nr 276/2023
  • 29 lipca 2021, 10:57
  • Muzeum Stutthof w Sztutowie
  • KulturaZapowiedzi
Sztutowo. Godzina W z Muzeum Stutthof. fot. Muzeum Stutthof w Sztutowie
Muzeum Stutthof w Sztutowie w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zaprasza do wspólnego oddania hołdu Powstańcom. Tego dnia, o godzinie 17 na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, podobnie jak w Warszawie oraz w wielu miastach Polski, zabrzmi syrena alarmowa.

 

Z ogarniętej Powstaniem stolicy do KL Stutthof przybyło około 7 tys. osób, w tym 40 kobiet - jeńców wojennych, które wbrew przepisom konwencji genewskiej umieszczono w obozie koncentracyjnym. 37 z nich powróciło do swoich bliskich po gehennie obozowej.

- „Zatrzymajmy się na tę jedną minutę i uczcijmy pamięć nie tylko tych, którzy wzięli udział w tej największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, ale także oddajmy cześć ludności cywilnej deportowanej w okrutnym odwecie do takich miejsc jak KL Stutthof” - mówi Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie. - „Wiem, że dla wielu to ważna data, ale czasem zdarza się, że wypada podczas urlopu spędzanego na Pomorzu. Dlatego tego dnia szczególnie zachęcamy, by wziąć udział w tym wspólnym hołdzie”.

 

 

 

 

- „Dla zwiedzających Muzeum tego dnia została przygotowana wystawa „Powstańcy Warszawscy zwyciężali wszędzie", która zostanie udostępniona w przestrzeni dawnej Komendantury - na co dzień niedostępnej dla zwiedzających” - informuje Katarzyna Krawczyk, rzecznik Muzeum Stutthof w Sztutowie. - „Dla wszystkich gości, którzy zgłoszą się do muzealnego Biura Obsługi Zwiedzających przygotowaliśmy wydawnicze upominki. Będzie także możliwość zakupu zniczy, które będzie można złożyć pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa oraz zawiązania w wyznaczonym miejscu Wstążki Pamięci, która jest symbolem osobistej deklaracji o zachowaniu pamięci”.

 

 

 

 

Informację i zdjęcie przekazała: Katarzyna Krawczyk, Rzecznik Muzeum Stutthof w Sztutowie

Muzeum Stutthof w Sztutowie
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Zapowiedzi


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.