Wydanie nr 140/2022, Piątek 20.05.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Teodor, Anastazy, Wiktoria, Asteriusz, Bernardyn, Saturnina, Iwo, Bronimir, Rymwid, Józefa
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Skarga wydaje się, rozstrzygnięta

Skarga wydaje się, rozstrzygnięta fot. Sesje Malbork
Piąta próba rozstrzygnięcia skargi na Burmistrza Miasta Malborka dotycząca dostępu do materiałów audiowizualnych stanowiących element informacji publicznej wydaje się, że zakończyła procedowanie tej skargi. Zakończona będzie, gdy służby Wojewody uznają uchwałę w tym temacie za zgodną z przepisami i zostanie ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Co w tym temacie jest nadzwyczajnego? Procedowanie tej skargi trwało ponad dwa lata. Rada Miasta Malborka odrzuciła cztery poprzednie projekty uchwał w tym zakresie. Byli radni, którzy z sesji na sesje zmieniali zdanie co do zasadności skargi. Co więcej byli także radni, którzy na jednej sesji potrafili zarówno odrzucić projekt uznający zasadność skargi, jak i po chwili odrzucić projekt uznający bezzasadność skargi. Przy takim niepoważnym podejściu sprawa ciągnęła się w nieskończoność.

Co więc uchwalono na posiedzeniu w dniu 27.05.2021r.? Rada Miasta Malborka uznała skargę na działalność Burmistrza dotyczącą dostępu do materiałów audiowizualnych stanowiących element informacji publicznej za bezzasadną w całości. Dlaczego? Oto uzasadnienie do podjętej uchwały: „Rada Miasta Malborka po rozpatrzeniu skargi przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji uznaje skargę za bezzasadną w całości. Załączniki: 1) Materiały dotyczące skargi zgromadzone przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji.” I wszystko jasne – powinniśmy powiedzieć. Ale w tym wypadku tak się nie da…

W uzasadnieniu do uchwały nie ma słowa uzasadnienia. Jest powtórzona sentencja o bezzasadności skargi oraz dołączone dokumenty zgromadzone przez Komisję. Tak nie powinno wyglądać uzasadnienie do uchwały. Uzasadnienie powinno wyjaśniać, dlaczego takie a nie inne stanowisko ma Rada podejmując uchwałę. Uchwała z uzasadnieniem, która została przyjęta (w zdecydowanej większości głosami reprezentantów Komitetu Wyborczego Wyborców Marka Charzewskiego oraz Malborskiej Ligi Samorządowej pod kierownictwem radnej Bożeny Piątkowskiej) mówi nam, że Rada uznaje skargę za bezzasadną, a dlaczego tak robi to proszę sobie poszukać w załączonych dokumentach. To jest niepoważne zachowanie radnych, co za czymś „takim” głosowali.

Powagę Rady Miasta próbowałem ratować. Zaproponowałem wprowadzenie zmian do projektu uchwały. Oto wniosek o zmianę treści i uzasadnienia projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Miasta Malborka jaki złożyłem podczas sesji: „Wnioskuję o zmianę w paragrafie 1 i wpisanie następującej treści:

„Rada Miasta Malborka uznaje skargę na działalność Burmistrza dotyczącą dostępu do materiałów audiowizualnych stanowiących element informacji publicznej za zasadną.”

Wnioskuję o zmianę w uzasadnieniu i wpisanie następującej treści:

„Rada Miasta Malborka po rozpoznaniu i przeanalizowaniu przez Komisję Skarg Wniosków i Petycji:

 1. skargi wniesionej przez Redakcję TV Malbork na działalność Burmistrza dotyczącej dostępu do materiałów audiowizualnych stanowiących element informacji publicznej z dnia 29.03.2019 r. (data wpływu do Urzędu Miasta 03.04.2019 r., data wpływu do Komisji SWiP 09.04.2019 r.),

 2. odpowiedzi na skargę wystosowaną przez Burmistrza Miasta Malborka z dnia 23.04.2019 r.,

 3. opinii prawnej przygotowanej przez radcę prawnego Marka Kuszewskiego z dnia 23.07.2019 r.,

 4. odpowiedzi na opinię prawną Redakcji TV Malbork z dnia 14.11.2019 r.,

oraz wysłuchaniu przedstawicieli Redakcji TV Malbork i przedstawicieli Burmistrza Miasta Malborka na posiedzeniach Komisji SWiP uznaje skargę za zasadną.

Stanowisko Rady Miasta Malborka w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Miasta Malborka. Po zbadaniu i przeprowadzeniu analizy przedmiotowej skargi w zakresie żądań w skardze przedstawionych Rada Miasta Malborka przyjmuje, że:

 1. Żądanie wypełnienia ustawowego obowiązku zamieszczania wszystkich zapisów audiowizualnych z obrad sesji Rady Miasta na stronie BIP oraz Urzędu Miasta Malborka na dzień złożenia skargi nie było realizowane. Fakt ten potwierdziły osoby reprezentujące Burmistrza, a także radca prawny Marek Kuszewski w opinii prawnej. Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać skargę w tym zakresie za zasadną.

 2. Żądanie wycofania zgłoszonego serwisowi You Tube nadużycia TV Malbork jest zasadne. Zgłoszenie do serwisu You Tube nastąpiło w zakresie naruszenia praw autorskich. Nagrania z posiedzeń Rady Miasta Malborka nie są objęte prawem autorskim. Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać skargę w tym zakresie za zasadną.

 3. Zaniechanie wymagania przez Urząd Miasta Malborka składania wniosków o wykorzystanie i udostępnianie informacji publicznej od redakcji oraz obywateli w zakresie realizacji ustawowych obowiązków. W opinii prawnej radcy prawnego Marka Kuszewskiego czytamy: „(…) Stan faktyczny tej sprawy nie dotyczy więc trybu wnioskowego udostępniania informacji publicznej odnosi się bowiem do takiej informacji publikowanej na stronie BIP (…)”. W takiej sytuacji żądanie wniosku o udostępnienie informacji publicznej wynikającej z niezrealizowania obowiązku ustawowego publikacji posiedzeń Rady Miasta Malborka jest bezpodstawne. Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać skargę w tym zakresie za zasadną.

 4. Żądanie rozróżnienia przez urzędników udostępnienia informacji publicznej od ponownego jej wykorzystania jest zasadne. Wiąże się ono z innymi przepisami regulującymi zobowiązania i prawa udostępniających oraz korzystających z materiałów urzędowych. Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać skargę w tym zakresie za zasadną.”

Wnioskuję także o wycofanie całego załącznika złożonego z zebranych przez Komisję SWiP materiałów.”

Tak, moim zdaniem, powinna być przygotowana uchwała wraz z uzasadnieniem, które wszystko wyjaśnia. Mój wniosek został odrzucony w zdecydowanej większości głosami reprezentantów Komitetu Wyborczego Wyborców Marka Charzewskiego oraz Malborskiej Ligi Samorządowej pod kierownictwem radnej Bożeny Piątkowskiej.

Adam Ilarz – RAJCA miejski

PS. Wszelkie analizy, głosy krytyki (konstruktywnej i merytorycznej – nie krytykanctwa) czy opinie można kierować do mnie pod adresem a.ilarz@um.malbork.pl

PS2. Zapraszam do przeczytania innych moich artykułów i komentarzy na www.facebook.com/adam.ilarz

PS3. Źródła jakie wykorzystałem:

1) projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Miasta Malborka,

2) wniosek o zmianę treści i uzasadnienia projektu uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Miasta Malborka.

Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
quwa
quwa 13.06.2021, 12:40
dalej ostro pije?
gość
gość 10.06.2021, 19:42
Skargi na burmistrza kiedyś chodziłem do szkoły w tym mieście po kilkunastu latach stwierdzam z przykrością że moim zdaniem część ludzi i w tym mieście jest zacofanych lub stoją w miejscu brak pomysłów stanie w miejscu podejrzenia zazdrośnicy ludzie na jakim świecie wy żyjecie czy wiecie że jak chcę się poznać kobietę są agencie towarzyskie i ogłoszenia toważyskie nie tylko nie tylko w tym mieście ale i w innych dalej uparcie moim zdaniem co niektórzy tęsknią nie za komuną ale punk -rokiem ludzie weście się do roboty pokarzcie sobie i swoim kobietom na co was stać dobra rada wybierzcie dobrą drogę cel i "mete" mnie wasze kobiety nie interesują chyba że z ogłoszeń to co innego.
kik
kik 11.06.2021, 07:23 (odpowiedź do gość)
A Ty przestudiuj słownik ortograficzny i poprawnej polszczyzny
mieszkaniec .
mieszkaniec . 10.06.2021, 16:06
Burmistrz boi się prawdy o nim .
dzban
dzban 12.06.2021, 15:40 (odpowiedź do mieszkaniec .)
Ty ale to chodzi o to, żeby tv.malbork moglo u siebie wrzucać materiały z sesji na kanał które i tak są w necie a ty o jakiejś prawdzie gadasz