Wydanie nr 146/2022, Czwartek 26.05.2022
imieniny: pokaż (11 imion)Angelika, Filip, Adalwina, Alwina, Adalwin, Alwin, Emil, Ewelina, Paulina, Więcemił, Ariusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Rekrutacja do Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca.

Rekrutacja do Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca. fot. Sylwia Mierzewska
Trwa rekrutacja do Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca, którego głównym celem jest zmniejszenie śmiertelności wśród osób dotkniętych tą chorobą. W makroregionie północnym koordynatorem programu jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

Aktualnie rekrutujemy uczestników z grupy ryzyka na badanie niskodawkowej tomografii komputerowej klatki piersiowej (NDTK) z makroregionu północnego (województwo pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie).


 

Kto może skorzystać z programu?

• osoby w wieku 55-74 lat, długotrwale palące tytoń, u których okres abstynencji tytoniowej jest nie dłuższy niż 15 lat,

 

• osoby w wieku 50-74 lat, długotrwale palące tytoń, u których okres abstynencji tytoniowej jest nie dłuższy niż 15 lat, u których stwierdza się jeden z czynników ryzyka:

 

- ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadza

- ekspozycja na radon

- indywidualna historia zachorowania na raka: przebyty rak płuca, w wywiadzie chłoniak, rak głowy i szyi lub raki zależne od palenia tytoniu, np. rak pęcherza moczowego

- rak płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia

- historia chorób płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub włóknienie płuc (IPF)


Jak się zgłosić do programu?

Zgłosić się do programu można, dzwoniąc pod nr 58 349 36 86 lub wysyłając e-mail na adres zbadajswojepluca@uck.gda.pl. Następnie koordynator skontaktuje się z Państwem w celu przeprowadzenia wstępnego wywiadu i umówienia pierwszej wizyty. Podczas tego spotkania zostanie ustalony termin badania NDTK. Dalsze postępowanie uzależnione jest od otrzymanego wyniku.
 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://zbadajswojepluca.uck.pl

 

 

 

Program zaplanowany jest na lata 2020-2023 i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Materiał prasowy UCK
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
FuckCovid
FuckCovid 13.05.2021, 08:04
ale chory najpierw test na COVID i izolatka... znam to osobiście w rodzinie. wujas ostatnie tchnienia już tydzień może dwa życia... po teście izolatka w Gdańsku zamiast onkologia gdzie mogli pomóc w cierpieniu. Po wielu pismach i staraniach udało się go zabrać w ciągu kilku dni - parę dni później zmarł. Domownicy wujka przeszli covid kilka miesięcy przed wydarzeniami i co on się nie zaraził? nagle zachorował w transporcie między domem a szpitalem? jak nigdzie nie wychodził?