Wydanie nr 232/2022, Sobota 20.08.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Bernard, Samuel, Sobiesław, Sabin, Sara, Jan, Samuela
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. #ŁączyNasPamięć – akcja Żonkile w ZSP3.

  • Wydanie nr 232/2022
  • 20 kwietnia 2021, 10:33
  • ZSP3 Malbork
  • Wiadomości
Malbork. #ŁączyNasPamięć – akcja Żonkile w ZSP3. fot. ZSP3 Malbork
W listopadzie ubiegłego roku na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Malborku uczniowie klas drugich posadzili cebulki krokusów. Każdy z tych krokusów symbolizuje maleńkie życie i przypomina półtora miliona żydowskich dzieci oraz dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Dlaczego kolor żółty? Kolor kwiatów przypomina żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Szkolne krokusy w końcu zakwitły.

 

19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami, choć nie mieli nadziei na zwycięstwo. Powstanie, które trwało do 16 maja 1943 r. było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej.

- „Nasza szkoła po akcji „Krokus” przyłączyła się również do akcji społeczno - edukacyjnej „Żonkile”, corocznie organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN” - informuje Jan Stawicki, dyrektor ZSP3 w Malborku.


 

 

 

Ewa Budek z Muzeum Polin, pomysłodawczyni akcji Żonkile tak tłumaczy wybór żonkili.

- „Marek Edelman - jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim co roku otrzymywał żółte kwiaty od anonimowej osoby. Edelman był strażnikiem pamięci o powstaniu. W kolejne rocznice powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd towarzyszom broni i złożyć kwiaty. Często były to żonkile. Żółty kwiat, żonkil stał się naturalnym kandydatem” - mówi Ewa Budek. - „W getcie nie było zieleni i nie było żonkili. W getcie było szaro, a ulica kończyła się murem.  Ale nasze żonkile, (…) odradzają się na gruzach, są symbolem życia, nadziei, pamięci. Żonkil – też ten papierowy – odnosi się do tego ważnego żydowskiego symbolu (gwiazda Dawida). My jednak odwracamy negatywną stygmatyzację narzuconą przez Niemców, pokazując, że symbol niesie pewne pozytywne przesłanie: pamięci, współpamięci, solidarności”.

 

 

 

 

- „W ramach akcji Żonkile, w każdej klasie nauczyciele historii: Elżbieta Ślązak, Katarzyna Kruszewska, Lidia Krzyżosiak i Iwona Krauze przeprowadzą lekcje poświęcone pamięci o powstaniu w getcie warszawskim oparte na scenariuszu przygotowanym przez Muzeum POLIN – „Muranów - dzielnica północna” - informuje Jan Stawicki. - „Do akcji włączyli się również nauczyciele bibliotekarze, którzy rozpropagowali wśród społeczności szkolnej symbol żółtego żonkila”.

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazał: Jan Stawicki, dyrektor ZSP3 w Malborku


 

ZSP3 Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.