Wydanie nr 213/2021, Niedziela 1.08.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Alfons, Justyn, Nadzieja, Piotr, Brodzisław, Rudolf, Rudolfina, Konrad, Rudolfa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zimowe ćwiczenia pomorskich terytorialsów.

  • Wydanie nr 213/2021
  • 24 lutego 2021, 09:49
  • 7 PBOT
  • Wiadomości
  • 1 komentarz
Zimowe ćwiczenia pomorskich terytorialsów. fot. 7 PBOT
W niedzielę żołnierze z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio na terenie portu jachtowego w Gdyni, odbyli szkolenie z autoratownictwa lodowego. Zajęcia te odbyły się pod czujnym okiem strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwa Wodnego z Gdyni.

 

W rejonie działania pomorskich terytorialsów znajduje się wiele zbiorników wodnych. W trakcie realizowania zadań zdarza się, że żołnierze muszą poruszać się po zamarzniętych jeziorach lub innych akwenach wodnych. Celem tego szkolenia było pokazanie jak zachować się podczas niekontrolowanego załamania pokrywy lodowej i upadku do zimnej wody w mundurze i z całym wyposażeniem, które ma się na sobie. Miało ono oswoić terytorialsów z takim zdarzeniem, wyrobić w nich umiejętność sprawnego powrotu na lód i odzyskania kontroli nad sytuacją.

 

 

Prowadzący szkolenie, Jakub Fridenberger z OSP RW przeprowadził terytorialsów przez meandry zagadnień teoretycznych z tego zakresu. Wyjaśnił detale związane z wyposażeniem i świadomym przygotowaniem do walki o życie po wpadnięciu do zamarzającej wody. Szkolenie praktyczne prowadzone przez strażaków, zakładało wskoczenie do wody w umundurowaniu ćwiczebnym i plecaku zawierającym wszystkie warstwy ubraniowe do zmiany po wyjściu z wody, zabezpieczone przed wodą i tworzące poduszkę powietrzną zastępującą klasyczną kamizelkę wypornościową. Terytorialsi podczas wyjścia mieli wykorzystywać tzw. kolce lodowe, bardzo pomocne podczas przemieszczania się po pokrywie lodu.

 

 

 

 

Szkolenie lodowe, ze względu na ocieplenie się zim w ostatnich latach, jest ćwiczeniem mało popularnym. Stanowi ono jednak ciekawy element w modelu szkolenia zimowego dla sekcji lekkiej piechoty, które może mieć szczególne zastosowanie dla pododdziałów operujących na terenach z dużą ilością zbiorników wodnych jak to ma miejsce w naszym województwie.     

 

 

 


Szkolenie to było dla pomorskich terytorialsów doświadczeniem weryfikującym nie tylko kondycję i sprawność fizyczną, ale pomogło także w przełamaniu własnego strachu i barier, co daje im kolejną zdolność w szerokim już wachlarzu umiejętności, z których mogą korzystać podczas służby na rzecz lokalnej społeczności.   

          

 

 

 

Warto podkreślić ogromną rolę, którą w szkoleniu odegrali druhowie z OSP RW w Gdyni. Dzięki swojemu profesjonalizmowi oraz pasji do wody byli ogromnym wsparciem dla żołnierzy 7 PBOT.  Przedstawiciele obu jednostek wyrazili chęć dalszej współpracy, a wyniki kooperacji obu formacji będą miały w przyszłości wymierny charakter dla bezpieczeństwa mieszkańców województwa pomorskiego.

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazał: Maciej Szalbierz, 7 PBOT

 

7 PBOT
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
:)
:) 25.02.2021, 08:13
terytoriasi... duzi chłopcy, którzy do wojska się nie dostali a pobawić się chcą w żołnierzyka