Wydanie nr 174/2021, Środa 23.06.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Józef, Wanda, Agrypina, Zenon, Albin, Anna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Rodzaje produktów finansowych - w jakich sytuacjach możemy z nich skorzystać?

Rodzaje produktów finansowych - w jakich sytuacjach możemy z nich skorzystać? fot. Rodzaje produktów finansowych - w jakich sytuacjach możemy z nich skorzystać?
Każdy z nas prędzej, czy później będzie miał kontakt z instytucjami finansowymi i ich produktami finansowymi. Wprawdzie najlepiej byłoby zarabiać tyle, by móc kupić wszystko za gotówkę, jednak w praktyce rzadko kiedy jest to możliwe

Gdy chcemy nabyć mieszkanie, zainwestować we własną firmę, kupić samochód lub droższy sprzęt, wtedy zazwyczaj musimy zaciągnąć jakiś rodzaj kredytu, pożyczki online, czy też skorzystać z innego produktu finansowego, jak np. leasing. Warto wiedzieć wcześniej, jakie źródła finansowania są dla nas, jako konsumentów dostępne i w jakich sytuacjach z nich najlepiej skorzystać. Różną się one warunkami, a więc mogą posiadać też różny stopień opłacalności, co jest bezpośrednio związane z kosztami, jakie będziemy musieli ponieść. Należy, więc przeanalizować, co będzie dla nas w danej chwili najlepsze.

 

Na nieprzewidziane wydatki i wyjątkowe sytuacje

Jednymi z najpopularniejszych kredytów są kredyty gotówkowe. Ich wysokość wynosi zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. Im więcej chcemy pożyczyć, tym wyższe muszą być nasze dochody. Kredyt gotówkowy możemy wykorzystać, jak tylko chcemy i bank w to w żaden sposób nie ingeruje. Jednak jego oprocentowanie jest bardzo wysokie, dlatego zazwyczaj jest brany na krótszy okres czasu i nie finansuje się w ten sposób dużych inwestycji.

Bardzo popularne są też darmowe pożyczki online. Jednak jest to chwilowy zastrzyk gotówki, który bardzo szybko trzeba spłacić - mamy na to miesiąc. Wtedy rzeczywiście nie poniesiemy dodatkowych kosztów. Są one przydatne, gdy pojawił się niespodziewany wydatek, na który w danej chwili nie mamy środków, ale wiemy, że w kolejnym miesiącu będziemy mogli spłacić pożyczkę.

Długoterminowe kredyty na duże inwestycje

Jednym z najpopularniejszych kredytów długoterminowych jest kredyt na mieszkanie, tzw. hipoteczny. Jest to w zasadzie jedyny kredyt, którego okres spłaty może wynieść nawet 25-30 lat. Udzielany jest na konkretny cel, a więc zakup lub remont mieszkania, które stanowi jednocześnie zabezpieczenie kredytu. Formalności związane z pozyskaniem tego konkretnego finansowania są bardzo skomplikowane. Nie tylko jest brana pod uwagę sytuacja życiowa, dochody wnioskodawcy i ich źródło, ale też wycena samego mieszkania, czy też kwestie związane z polityką finansową państwa. Mimo, że oprocentowane takiego kredytu jest najniższe spośród wszystkich rodzajów pożyczek, to długi okres spłaty sprawia, że kwota jaką oddajemy jest o wiele wyższa, niż kwota, którą pożyczyliśmy. Sprawia to, że wiele osób decyduje się nadpłacać kredyt hipoteczny.

Innym rodzajem pożyczki celowej jest kredyt samochodowy. Może on wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, a kwotę tę należy przeznaczyć na zakup konkretnego pojazdu. Może nim być nie tylko samochód osobowy lub dostawczy, ale również przyczepa, quad czy też łódź motorowa. Pojazd stanowi zabezpieczenie kredytu i następuje w tym przypadku przewłaszczenie przez zabezpieczenie, a więc bank staje się właścicielem ruchomości do czasu jej spłaty. Uzyskanie takiego kredytu wiąże się z ostrzejszymi procedurami, niż w przypadku kredytów gotówkowych, dlatego wielu klientów wybiera właśnie te drugie. Kredyt samochodowy jest dobrym rozwiązaniem, gdy koszt pojazdu jest o wiele wyższy, niż standardowo przyznawane kwoty kredytu gotówkowego.

Samochód osobowy może być też w leasingu - oznacza to jego dzierżawę, a nie zakup. Nie stajemy się wtedy jego właścicielami, ale możemy z niego korzystać przez czas trwania umowy, co wiąże się oczywiście z opłatami.

Rodzaje produktów finansowych - w jakich sytuacjach możemy z nich skorzystać?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.